Kapitujt

Isaia: 35. Gjyqi i Zotit

35

1 Le tė gėzojnė vendet e shkreta e tė papėrshkueshme,

le tė galdojė shkretėtira e tė lulėzojė si lili!

2 Le tė bulėzojė e le tė lulėzojė,

le tė gazmojė, nė hare tė shpėrthejė!

Iu dhurua lavdia e Libanit,

e Karmelit stolia dhe e Saronit!

Do ta shohin lavdinė e Zotit,

shkėlqimin e Hyjit tonė!

3 Pėrtėritni nė fuqinė e duarve tė lodhura,

fuqi jepuni gjunjėve tė marrakotur!

4 Thuajuni atyre qė i ka lėshuar zemra:

“Mbahuni! Frikė mos kini!

Ja, Hyji juaj! Erdhi hakmarrja!

Ia behu shpagimi i Hyjit!

Vetė do tė vijė e do t’ju shėlbojė!”

5 Atėherė sytė do t’u ēelen tė verbėrve,

veshėt e tė shurdhėrve do tė dėgjojnė;

6 atėherė i shqepti do tė kėrcejė si dreri

gjuha e tė pagojit do tė shpėrthejė nė hare,

se nė shkretėtirė do tė burojnė ujėrat,

pėrrenjtė do tė rrjedhin nėpėr shkretėtirė.

7 Toka e shkrumbuar liqen do tė bėhet,

vendi i thatė mbushur me burime!

Nė strofull ku strukej ēakalli,

do tė rritet kallam e xunkth.

8 Do tė ketė shteg e do tė ketė udhė,

do tė quhet Udha e shenjtė:

i papastėrti n’pėr tė s’do tė kalojė,

pėr ta do tė jetė udhė e drejtė,

qė tė marrėt tė mos enden nėpėr tė.

9 Luanė nė tė nuk do tė ketė,

bishė grabitqare n’pėr tė s’do tė kalojė

as nė tė kurrė mė s’do tė gjendet,

andej do tė bien vetėm tė ēliruarit,

10 do tė kthehen tė shpėrblyerit prej Zotit.

Do tė hyjnė nė Sion me britma gėzimi,

do t’u qeshė fytyra me gėzim tė pėrhershėm,

do t’i shoqėrojė gėzimi e hareja,

do tė zhduket trishtimi e dėnesa.

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Isaia > Gjyqi i Zotit