Kapitujt

Numrat: 1. Tė caktuarit pėr regjistrim

1

1 E Zoti foli me Moisiun nė shretėtirėn e Sinait nė Tendėn e takimit, ditėn e parė tė muajit tė dytė, tė vitit tė dytė pasi ata dolėn prej Egjiptit e tha:

2 “Bėjeni numėrimin e mbarė bashkėsisė sė bijve tė Izraelit sipas vėllazėrive dhe barqeve tė tyre dhe shėnoni emėr pėr emėr secilin mashkull, 3 njėzet vjet e pėrpjet, tė tė gjithė izraelitėve qė mund tė shkojnė nė luftė dhe ti e Aroni shėnoni sipas njėsive tė tyre. 4 Me ju le tė jetė nga njė njeri pėr fis, prijėsi i fisit tė vet”.

Tė caktuarit pėr regjistrim

5 “Ja, emrat e atyre qė do t’ju gjenden nė ndihmė:

pėr fisin e Rubenit, Elisuri, biri i Sedeurit.

6 Pėr fisin e Simonit, Salamieli, biri i Surisadait.

7 Pėr fisin e Judės, Nahasoni, biri i Aminadabit.

8 Pėr fisin e Isaharit, Natanaeli, biri i Suarit.

9 Pėr fisin e Zabulonit, Eliabi, biri i Helonit.

10 Pėr fisin e bijve tė Jozefit: pėr Efraimin, Elisamai, biri i Amiudit; pėr Manaseun, Gamalieli, biri i Fadasurit.

11 Pėr fisin e Beniaminit, Abidani, biri i Gjedeonit.

12 Pėr fisin e Danit, Ahiezeri, biri i Amisadait.

13 Pėr fisin e Aserit, Fegieli, biri Ohranit.

14 Pėr fisin e Gadit, Eliasafi, biri i Deuelit.

15 Pėr fisin e Neftaliut, Ahirai, biri i Enanit”.

16 Kėta ishin burrat e zgjedhur tė bashkėsisė, prijėsit e fiseve pėrkatėse, krerėt e mijėrave tė izraelitėve.

17 Moisiu e Aroni i morėn kėta njerėz tė caktuar pėr emėr 18 dhe ditėn e parė tė muajit tė dytė e mblodhėn nė bashkim mbarė bashkėsinė. Dhe i regjistruan sipas vėllazėrive dhe barqeve tė tyre, emėr pėr emėr tė gjithė njėzet vjeē e pėrpjetė, 19 ashtu siē i kishte urdhėruar Zoti Moisiut. Qenė numėruar nė shkretėtirėn e Sinait.

Regjistrimi

20 Prej pasardhėsve tė Rubenit, tė parėlindurit tė Izraelit, sipas vėllazėrive dhe barqeve tė tyre, tė gjithė meshkujt tė shkruar emėr pėr emėr qė janė tė aftė pėr tė dalė nė luftė prej moshės njėzet vjeē e pėrpjetė: 21 u regjistruan prej fisit tė Rubenit dyzet e gjashtė mijė e pesėqind.

22 Prej bijve tė Simonit u regjistruan pasardhės sipas vėllazėrive dhe barqeve tė tyre, emėr pėr emėr meshkujt qė janė tė aftė pėr tė dalė nė luftė, njėzet vjeē e pėrpjetė: 23u regjistruan prej fisit tė Simonit pesėdhjetė e nėntė mijė e treqind.

24 Prej bijve tė Gadit, pasardhėsit sipas vėllazėrive dhe barqeve tė tyre, emėr pėr emėr meshkujt qė janė tė aftė pėr tė dalė nė luftė njėzet vjeē e pėrpjetė: u regjistruan 25 dyzet e pesė mijė e gjashtėqind e pesėdhjetė.

26 Prej bijve tė Judės pasardhės sipas vėllazėrive e barqeve tė tyre, emėr pėr emėr tė gjithė qė ishin tė aftė pėr tė dalė nė luftė, njėzet vjeē e pėrpjetė: 27 u regjistruan shtatėdhjetė e katėr mijė e gjashtėqind.

28 Prej bijve tė Isaharit pasardhės, sipas vėllazėrive dhe barqeve tė tyre, emėr pėr emėr, njėzet vjeē e pėrpjetė u regjistruan tė gjithė ata qė ishin tė aftė tė dalin nė luftė: 29 pesėdhjetė e katėr mijė e katėrqind.

30 Prej bijve tė Zabulonit pasardhės, sipas vėllazėrive dhe barqeve tė tyre, u shkruan pėr emėr tė gjithė njėzet vjeē e pėrpjetė, qė mund tė dilnin nė luftė: 31 pesėdhjetė e shtatė mijė e katėrqind.

32 Prej bijve tė Jozefit, bijve tė Efraimit, pasardhės sipas vėllazėrive e barqeve tė tyre, u regjistruan emėr pėr emėr prej vitit tė njėzetė e pėrpjetė tė gjithė meshkujt tė aftė pėr tė dalė nė luftė: 33 dyzet mijė e pesėqind.

34 Kurse prej bijve tė Manaseut pasardhės sipas vėllazėrive dhe barqeve tė tyre u regjistruan emėr pėr emėr njėzet vjeē e pėrpjetė tė gjithė ata qė mund tė dilnin nė luftė: 35 tridhjetė e dy mijė e dyqind.

36 Prej bijve tė Beniaminit pasardhės sipas vėllazėrive dhe barqeve tė tyre u regjistruan emėr pėr emėr tė gjithė njėzet vjeē e pėrpjetė qė mund tė dilnin nė luftė: 37 tridhjetė e pesė mijė e katėrqind.

38 Prej bijve tė Danit pasardhės sipas vėllazėrive dhe barqeve tė tyre u regjistruan emėr pėr emėr secili tė gjithė njėzet vjeē e pėrpjetė qė mund tė shkonin nė luftė: 39 gjashtėdhjetė e dy mijė e shtatėqind.

40 Prej bijve tė Aserit pasardhės sipas vėllazėrive dhe barqeve tė tyre u regjistruan emėr pėr emėr tė gjithė njėzet vjeē e pėrpjetė, qė mund tė dilnin nė luftė: 41 dyzet e njė mijė e pesėqind.

42 Prej bijve tė Neftaliut pasardhės sipas vėllazėrive dhe barqeve tė tyre u regjistruan emėr pėr emėr tė gjithė njėzet vjeē e pėrpjetė qė mund tė dilnin nė luftė: 43 pesėdhjetė e tri mijė e katėrqind.

44 Kėta janė ata qė i regjistruan Moisiu e Aroni dhe dymbėdhjetė prijėsit e Izraelit, secili sipas vėllazėrive tė etėrve tė vet. 45 Numri i tė gjithė bijve tė Izraelit sipas fiseve tė tyre, njėzet vjeē e pėrpjetė qė mund tė dilnin nė luftė, 46 ishte gjashtėqind e tri mijė e pesėqind e pesėdhjetė. 47 Porse levitėt nuk qenė regjistruar me ta sipas fisit tė babait tė tyre.

Gjendja e levitėve

48 Zoti foli me Moisiun e tha:

49 “Fisin e Levit mos e numėro dhe mos e shtjer nė numrin e bijve tė Izraelit, 50 por caktoj ata pėr shėrbesė nė Tendėn e Dėshmisė, pėr tė gjitha orenditė e saja dhe pėr gjithēka i pėrket asaj. Ata le ta mbartin Banesėn dhe tė gjitha pjesėt pėrkatėse tė saja, le tė shėrbejnė nė tė dhe le tė fushohen rreth saj. 51 Kur do tė duhet tė bėhet ēoja, levitėt le ta shkrehin Banesėn; kur do tė duhet tė zemėrimiojmė, ata le ta ngrehin. Kushdo qė s’ėshtė i fisit tė Levit e tė afrohet, le tė vritet.

52 Kurse bijtė e tjerė tė Izraelit le tė fushojnė secili nė fushimin e vet te flamuri i vet me njėsitė e veta. 53 Ndėrsa levitėt le t’i ngulin tendat e veta rreth Tendės sė Dėshmisė qė tė mos ndezet Zemėrimi kundėr bashkėsisė sė izraelitėve e le tė bėjnė rojėn e Tendės sė Dėshmisė”.

54 Po kėshtu vepruan bijtė e Izraelit. Bėnė pikėrisht ashtu siē i kishte urdhėruar Zoti Moisiut.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Numrat > Tė caktuarit pėr regjistrim