Kapitujt

Isaia: 46. Rėnia e Babilonit

46

1 Ra Beli, rrėnojė u bė Naboja!

Idhujt e tyre janė mbi kafshė e bagėti,

ngarkuar si barrė mbi shpinė truporet

peshė kjo qė tė lodh!

2 Bien, tė gjithė sė bashku rrėzohen;

s’mund t’i shpėtojnė ata qė i mbartin,

por edhe vetė nė skllavėri po shkojnė!

3 Mė dėgjoni, shtėpia e Jakobit,

mbarė Teprica e shtėpisė sė Izraelit,

juve qė ju mbarta qė nga kraharori i nėnės,

qė ju mbarta qė kur lindėt!

4 Derisa tė plakeni unė s’do tė ndėrroj,

do t’ju mbart derisa tė thinjeni!

Kėshtu kam bėrė; prapė do t’ju mbart,

unė do t’ju mbart e do t’ju shpėtoj.

Zoti ėshtė i pakrahasueshėm

5 Me kė mė bėni tė ngjashėm e mė barazoni,

mė krahasoni qė tė jemi tė njėjtė?

6 Nga kuleta e nxjerrin arin,

nė peshore masin argjendin,

paguajnė mjeshtrin qė t’ua punojė hyjin,

i bien para dhe eardhurojnė.

7 E vėnė nė krah edhe e mbartin

dhe e vendosin nė vend tė vet.

Aty qėndron, s’luan vendit tė vet;

nėse e thėrrasin nė ndihmė, s’pėrgjigjet,

nga ngushtica askėnd nuk shpėton!

Zoti ėshtė Zotėruesi i tė ardhmes

8 Kujtojeni kėtė e tranduni,

vritni mendjen, o njerėz qė e latė udhėn,

9 t’ju bjerė nė mend koha e shkuar,

se unė jam Hyj, tjetėr zot s’ka,

s’ka njė tjetėr qė mė ngjan mua!

10 Prej fillimit lajmėroj ēka do tė ndodhė,

prej kohėsh tė lashta ēka ende s’ka ngjarė;

unė them: ‘Synimi im do tė sendėrtohet,

bėj gjithēka sipas dashjes sime.’

11 Thėrras nga lindja shpendin grabitqar,

nga njė vend i largėt njeriun e synimit tim:

e kam thėnė e do ta sjell,

kam urdhėruar e do ta bėj!

12 Mė dėgjoni, ore kokėfortė,

ju qė jeni larg drejtėsisė!

13 Drejtėsinė time e kam afruar,

s’do tė vonojė,

s’do tė zgjasė tė vijė shpėtimi im:

shėlbimin do ta vė nė Sion,

lavdinė time nė Izrael!”

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Isaia > Rėnia e Babilonit