Kapitujt

Zanafilla: 1. Tregimi i parė mbi krijimin

1

1 Nė fillim Hyji krijoi qiellin e tokėn.

Toka ishte e shkretė dhe e zbrazėt; terri e mbulonte humnerėn dhe fryma e Hyjit endej pėrmbi ujėra.

3 Hyji tha: “Le tė bėhet drita”! Dhe drita u bė. 4 Hyji pa se drita ishte gjė e mirė dhe e ndau dritėn nga terri. 5 Hyji e quajti dritėn ‘ditė’, kurse terrin ‘natė’. Dhe u bė mbrėmje e mėngjes ‑ dita e parė.

6 Hyji tha edhe: “Le tė bėhet ndėrmjet ujėrave kupa e qiellit dhe le t’i ndajė ajo ujėrat prej ujėrave”. 7 Hyji bėri kupėn e qiellit dhe i ndau ujėrat qė ishin nėn kupėn e qiellit prej atyre qė ishin pėrmbi kupėn e qiellit. Dhe u bė ashtu. 8 Hyji e quajti kupėn e qiellit ‘qiell’. Dhe u bė mbrėmje e mėngjes ‑ dita e dytė.

9 Hyji tha prapė: “Le tė bashkohen ujėrat, qė janė nėn qiell, nė njė vend tė vetėm. E le tė duket teriku!”. Dhe u bė ashtu.

10 Hyji terikun e quajti ‘tokė’ kurse ujėrat e bashkuara i quajti ‘dete’. Dhe Hyji pa se ishte gjė e mirė. 11 Dhe Hyji tha: “Le tė qesė toka bar tė gjelbėr e bar qė qet farė e lėndė frytdhėnėse qė jep fryte sipas llojit tė vet qė ta ketė farėn e vet nė vetvete pėrmbi tokė”! E u bė ashtu. 12 Toka qiti barin e gjelbėr, barin qė qet farė sipas llojit tė vet, dhe lėndėn frytdhėnėse sipas llojit tė vet, qė ka mė vetvete farėn sipas llojit tė vet. Hyji pa se ishte gjė e mirė. 13 Dhe u bė mbrėmje e mėngjes ‑ dita e tretė.

14 Hyji tha: “Le tė bėhen ndriēues nė kupėn e qiellit, qė ta ndajnė ditėn e natėn dhe tė shėrbejnė si shenja pėr stinė, ditė dhe vite: 15 qė tė ndriēojnė nė kupėn e qiellit dhe tė ndrisin tokėn”. Dhe u bė ashtu. 16 Hyji bėri dy dritėdhėnės tė mėdhenj: dritėdhėnėsin mė tė madh qė tė sundojė ditėn e dritėdhėnėsin mė tė vogėl qė tė sundojė natėn dhe yjet. 17 Hyji i vendosi nė kupėn e qiellit qė tė ndriēojnė mbi tokė, 18 qė ta sundojnė ditėn dhe natėn e ta ndajnė dritėn prej errėsirės. Hyji pa se ishte gjė e mirė. 19 Dhe u bė mbrėmje e mėngjes ‑ dita e katėrt.

20 Hyji tha edhe: “Le tė vlojnė ujėrat vrumull me qenie tė gjalla e shpendėt le tė fluturojnė pėrmbi tokė, nėn kupėn e qiellit”!

21 Hyji krijoi pėrbindėsh tė mėdhenj deti dhe ēdo lloj qenie tė gjallė qė lėviz rrėshqanthi e gėlojnė sipas llojit tė vet si edhe ēdo shpend sipas llojit tė vet. Hyji pa se ishte gjė e mirė.

22 Hyji i bekoi dhe tha: “Shtohuni e shumohuni, mbushni ujėrat e detit; po edhe shpendėt le tė shumohen pėrmbi tokė”! 23 Dhe u bė mbrėmje e mėngjes ‑ dita e pestė.

24 Pėrsėri Hyji tha: “Le tė prodhojė toka qenie tė gjalla, secilėn sipas llojit tė vet: bagėti, zvarranikė dhe egėrsira sipas llojit tė tyre”! Dhe u bė ashtu. 25 Hyji krijoi ēdo lloj egėrsire, bagėtie dhe zvarraniku tė tokės. Hyji pa se ishte gjė e mirė.

26 Hyji tha: “Le ta bėjmė njeriun nė shėmbėlltyrėn e nė pėrngjasimin tonė qė tė jetė zotėrues i peshqve tė detit, i shpendėve tė qiellit, i kafshėve, i mbarė tokės, dhe i ēdo zvarraniku qė zvarritet mbi tokė”!

27 Hyji krijoi njeriun nė pėrngjasimin e vet,

e krijoi nė pėrngjasimin e Hyjit;

i krijoi mashkull e femėr.

28 Hyji i bekoi dhe u tha:

“Shtohuni e shumohuni e mbusheni tokėn

dhe sundojeni atė!

Bėhuni zotėruesit e peshqve tė detit, tė shpendėve tė qiellit dhe tė ēdo gjallese qė lėviz pėrmbi tokė”!

29 Hyji tha edhe: “Ja, ēdo bimė qė qet farė mbi tokė dhe tė gjitha pemėt qė kanė nė vetvete frytin e pemės qė qet farė: le tė jenė ushqimi juaj”! 30 Tė gjitha kafshėve mbi tokė, ēdo shpendi tė qiellit e ēdo gjėje qė lėviz mbi tokė, nė tė cilat ėshtė fryma e jetės, i jap pėr ushqim tė gjitha barėrat e gjelbėra. Dhe u bė ashtu. 31 Hyji shikoi gjithēka kishte bėrė dhe, ja, ishin shumė tė mira!” Dhe u bė mbrėmje e mėngjes ‑ dita e gjashtė.

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Zanafilla > Tregimi i parė mbi krijimin