Kapitujt

Isaia: 24. Gjyqi i Zotit

24

1 Ja, Zoti po e shkatėrron tokėn,

copė po e bėn,

po ia shėmton fytyrėn,

banorėt po ia shpėrndan!

2 Njėsoj do t’i ndodhė popullit e priftit,

skllavit e zotėrisė,

skllaves e zonjės,

blerėsit dhe shitėsit,

huadhėnėsit e huamarrėsit,

si atij qė jep si atij qė merr.

3 Toka do tė shkatėrrohet krejtėsisht,

pa mėshirė pre do tė bėhet:

sepse Zoti e ka thėnė kėtė fjalė!

4 Vajton toka, po lėngon,

po shkrihet, po lėngon bota,

qielli e toka janė nė lėngim.

5 Prej banorėve tė vet toka u dhunua,

sepse e shkelėn Ligjin,

thyen urdhrin,

thyen Besėn e pėrjetshme.

6 Kėndej mallkimi tokėn po e pėrpin,

rrjedhojat po i pėsojnė banorėt;

kėndej po shuhen banorėt e saj

e s’kanė mbetur, pėrveē fort pak njerėz.

Qyteti i shpartalluar

7 Vajton mushti,

lėngon hardhia,

rėnkojnė tė gjithė ata qė u gėzohej zemra!

8 Pushoi gėzimi i tupanėve,

u zhduk zhurma e tė gėzuarve,

heshti i cetrės ting’lli i ėmbėl.

9 S’pihet mė vera me kėngė,

kush e pi farmak i duket.

10 U rropos qyteza e kotėsisė,

u kyē ēdo shtėpi qė kush brenda tė mos hyjė;

11 britmė n’pėr sheshe pse verė s’ka,

ėshtė zhdukur ēdo hare,

ēdo galdim u zhduk nga vendi.

12 U shua, u shkretua qyteza,

copė e grimė dera u bė!

13 Sepse kjo gjė do ta gjejė tokėn,

mes popujve do tė ndodhė

sikurse kur ullinjtė shkunden,

sikur pas vjeljes mblidhen kokrrat.

14 Ata zėrin do tė lartėsojnė,

do tė kėndojnė madhėrinė e Zotit,

nga deti do tė brohorisin.

15 Kėndej, pra, Zotit brohoritini nė Lindje,

nė ishuj tė detit Emrit tė Zotit,

Hyjit tė Izraelit!

16 Nė skaje tė botės dėgjojmė lavde:

“Lavdi tė Drejtit!”

Unė thashė:

“Emnesė, emnesė!

Vaj pėr mua!”

Tė pabesėt besėn e thyen,

me pabesė e thyen besėn tė pabesėt!

17 Tmerr e gropė e lak

mbi kokė i ke, banori i tokės!

18 E do tė ndodhė:

kush nga tmerri do tė shpėtojė,

nė gropė do tė bjerė,

nga humnera kush do tė dalė,

nė lak do tė bjerė,

sepse hapur janė ujėpritėset e qiellit

dhe u trandėn themelet e tokės!

19 Toka hapet, grimė po bėhet,

po copėtohet, toka po thėrmohet,

toka dridhet, tmerrshėm tundet,

20 ēo e rrėzo, porsi i dehuri kėmbadoras,

dridhet thua se s’ėshtė, por ēadėr;

e keqja e saj mbi tė peshon,

e rrėzon, s’e lė tė ēohet!

21 E atė ditė kėshtu do tė ndodhė:

Zoti rreptė do ta ndėshkojė

atje lart ushtrinė nė lartėsi

e mbi tokė mbretėrit e tokės,

22 do tė mblidhen tė lidhur nė humnerė,

nė pranga do tė mbyllen nė burg

e pas shumė kohe do tė ndėshkohen.

23 Do tė skuqet hėna, do tė turpėrohet dielli,

sepse do tė mbretėrojė Zoti i Ushtrive,

nė malin Sion e nė Jerusalem

Lavdia e tij do tė shkėlqejė

nė praninė e pleqve tė vet.

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Isaia > Gjyqi i Zotit