Kapitujt

Jeremia: 28. Grindje me profetin Ananģ

28

1 Po atė vit, nė fillim tė mbretėrisė sė Sedecisė, mbretit tė Judės, nė vitin e katėrt, nė muajin e pestė, mė tha Anania, biri i Azurit, profeti i Gabaonit, nė Tempullin e Zotit ndėr sy tė priftėrinjve e tė mbarė popullit: 2 ”Kėshtu thotė Zoti i Ushtrive, Hyji i Izraelit: E copėtova zgjedhėn e mbretit tė Babilonisė! 3 Edhe dy vjet e unė do tė bėj tė kthehen nė kėtė vend tė gjitha enėt e Shtėpisė sė Zotit, qė i pati marrė Nabukodonozori, mbreti i Babilonisė, e i pati ēuar nė Babiloni. 4 Po edhe Jekoninė, birin e Joakimit, mbretin e Judės, me tė gjithė tė humburit e Judės, qė i shpuri nė Babiloni, do t’i kthej nė kėtė vend ‑ ėshtė fjala e Zotit ‑ sepse unė do ta copėtoj zgjedhėn e mbretit tė Babilonisė.”

5 Atėherė profeti Jeremi iu pėrgjigj Ananisė profet, para syve tė priftėrinjve dhe ndėr sy tė mbarė popullit, qė ishte nė Shtėpinė e Zotit, 6 dhe profeti Jeremi i tha: “Ashtu qoftė! Ashtu e bėftė Zoti! Dashtė i madhi Zot e i ēoftė nė vend gjėrat qė ti i parakallėzove, qė tė kthehen enėt nė Shtėpinė e Zotit edhe tė gjithė tė shpėrngulurit tė kthehen prej Babilonisė nė kėtė vend! 7 Megjithatė, dėgjoje mirė kėtė fjalė qė po ta them nė veshė tė tu e nė veshė tė mbarė popullit: 8 Profetėt qė qenė para meje e para teje, prej kohėve mė tė lashta, parakallėzuan kundėr vendeve tė shumta e mbretėrive tė mėdha luftė, vuajtje e murtajė; 9 kurse pėr profetin qė parakallėzon paqen, kur t’i plotėsohet fjala, atėherė do tė dihet se ėshtė profet, tė cilin vėrtet e ka dėrguar Zoti.”

10 Atėherė profeti Anani e hoqi prej qafės sė profetit Jeremi zgjedhėn dhe e theu. 11 Atėherė foli Anania nė sy tė mbarė popullit e tha: “Kėshtu thotė Zoti: Kėshtu do ta copėtoj zgjedhėn e Nabukodonozorit, mbretit tė Babilonisė, pas dy vjetėsh prej qafės sė tė gjithė popujve.”

Atėherė profeti Jeremi shkoi nė punė tė vet.

12 Tashti, pasi profeti Anani e theu zgjedhėn qė e hoqi nga qafa e profetit Jeremi, fjala e Zotit i qe drejtuar Jeremisė profet. I tha: 13 ”Shko e thuaji Ananisė: Kėshtu thotė Zoti: I theve zgjedhat e drunjta? Nė vend tė tyre do tė duhet t’i punosh tė hekurta! 14 Sepse, kėshtu thotė Zoti i Ushtrive, Hyji i Izraelit: Zgjedhė tė hekurt mbėrtheva mbi qafėn e tė gjithė kėtyre popujve qė tė bėhen skllevėr tė Nabukodonozorit, mbretit tė Babilonisė: dhe do tė bėhen skllevėrit e tij; pėr mė tepėr atij ia lashė nė shėrbim deri edhe egėrsirat e malit!”

15 Profeti Jeremi i tha profetit Anani: “Dėgjo, Anani! Zoti ty nuk tė ka dėrguar e ti bėre qė populli ta besojė gėnjeshtrėn! 16 Prandaj kėshtu thotė Zoti: Ja, unė po tė dėboj nga faqja e kėtij vendi; sivjet do tė vdesėsh, sepse ti ke predikuar kryengritjen kundėr Zotit!”

17 Po atė vit, nė muajin e shtatė, vdiq profeti Anani.

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Jeremia > Grindje me profetin Ananģ