Kapitujt

Jeremia: 18. Jeremia te poēari

18

1 Kjo fjalė i qe drejtuar prej Zotit Jeremisė: 2 “Ēohu e zbrit nė shtėpi tė poēarit dhe aty do t’i dėgjosh fjalėt e mia!” 3 Unė zbrita nė shtėpinė e poēarit dhe, ja, ai po punonte nė ēarkun e vet. 4 Dhe iu prish ena qė ai po e punonte prej balte me duart e veta, por pėrsėri me atė deltinė, punoi njė enė tjetėr, siē i pėlqente atij tė bėjė. 5 Atėherė mė qe drejtuar fjala e Zotit e mė tha: 6 “Pse a nuk mund tė sillem me ju si ky vorbar, o shtėpia e Izraelit? ‑ tha Zoti. Ja, ju jeni nė duart e mia, o shtėpia e Izraelit, si deltina nė dorėn e vegsharit! 7 Unė aty pėr aty caktoj kundėr ndonjė populli ose mbretėrie se do ta ērrėnjos, do ta zhduk, do ta shuaj; 8 por, nėse ai popull kthehet prej asaj paudhėsie, pėr shkak tė sė cilės kam folur kundėr tij, atėherė edhe vetė do tė pendohem pėr tė keqen qė kisha vendosur t’ia ēoj. 9 Njė herė tjetėr them, nė lidhje me njė popull ose mbretėri, se do ta ndėrtoj e do ta mbėltoj; 10 por, nėse bėn tė keqen ndėr sytė e mi pėr tė mos e dėgjuar zėrin tim, do tė pendohem pėr tė mirėn qė pata vendosur t’ia bėj. 11 Prandaj, thuaju judenjve e banorėve tė Jerusalemit: Kėshtu thotė Zoti: Unė, ja, pėrgatis kundėr jush njė tė keqe dhe sendėrtoj kundėr jush njė plan. Mė mirė t’i largohet secili udhės sė vet tė keqe e pėrmirėsoni udhėt tuaja e veprat tuaja!” 12 Por ata do tė thonė: “Kot! Ne duam tė ndjekim mendimet tona e secili do tė bėjmė sipas keqėsisė sė zemrės sė vet tė prishur!’“

Izraeli e harron Zotin

13 Ja, pra, pse Zoti thotė kėshtu:

“Pyetni paganėt:

kush dėgjoi punė kaq tė poshtra

siē i bėri virgjėra e Izraelit?

14 A thua mungon bora e Libanit

mbi qetėn qė zotėron fushėn?

A shteren ndoshta ujėrat e freskėta,

qė shpėrthejnė e rrjedhin tė cemta?

15 E pra, populli im mė harroi,

ai idhujve u flijoi,

morėn nė thua udhėve tė veta,

nėpėr shtigjet e dikurshme,

ecin shtigjeve tė parrahura,

udhės sė parrafshuar,

16 pėr ta kthyer vendin nė shkretėtirė,

tė pėrmendet pėr tė zi gjithherė:

secili qė ta pėrshkojė

shtang do tė mbesė, kokėn do tė tundė!

17 Si murrlani do t’i zvarris

po ndėr sy tė armiqve tė tyre.

Do t’u sjell shpinėn e jo faqen

ditėn e shfarosjes sė tyre!”

Me rastin e njė atentati kundėr Jeremisė

18 Ata thanė: “Ejani tė bėjmė pėrbetim kundėr Jeremisė! Sepse Ligji nuk do t’i mungojė priftit, as kėshilla tė urtit, as fjala profetit! Ejani ta godasim me gjuhė tė tij e tė mos i vėmė vesh asnjė fjale tė tij”.

19 Mė vėshtro, o Zot,

e dėgjo se ē’thonė kundėrshtarėt e mi!

20 Vallė, a me tė keqe shpėrblehet e mira?

E ata po mė hapin gropėn!

Kujto se si rrija para teje

pėr tė folur pėr tė mirėn e tyre,

pėr ta hedhur larg tyre zemėrimit tėnd.

21 Ēoje, prandaj mbi fėmijėt e tyre urinė,

e hidhi ata nė tehun e shpatės!

Tė veja e pa fėmijė le t’u mbesin gratė,

vdekja le t’i marrė burrat e tyre!

Tė rinjtė le t’ua therė shpata nė luftė!

22 Le tė dėgjohen britma prej shtėpive tė tyre

kur mbi ta papritmas t’i lėshosh cubat,

sepse pėr tė mė zėnė ata gropėn hapėn,

dhe kėmbėve tė mia u ngrehėn leq.

23 Ti, o Zot, i di sendėrgjimet e tyre

pėr vdekje kundėr meje:

mos e fal fajėsinė e tyre,

para teje tė mos shlyhet mėkati i tyre!

Rrafsh pėr tokė le tė bien para teje,

ditėn kur tė tė pushtojė zemėrimi, vepro kundėr tyre!

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Jeremia > Jeremia te poēari