Kapitujt

Jeremia: 19. Vegshi i thyer dhe rragatja me Fasurin

19

1 Kėshtu thotė Zoti: “Shko e bleje njė katrovė argjile, merri disa vetė nga pleqtė e popullit e pleqtė e priftėrinjve 2 dhe shko nė luginėn Benenom, qė ėshtė nė hyrje tė Derės sė poēarėve. Atje shpalli fjalėt qė unė do tė t’i them. 3 Thuaj: Dėgjojeni fjalėn e Zotit, mbretėr tė Judės e banorė tė Jerusalemit! Kėshtu thotė Zoti i Ushtrive, Hyji i Izraelit: Ja, unė po sjell mbi kėtė vend njė mjerim tė tillė, saqė kushdo tė dėgjojė pėr tė, veshėt do t’i ushtojnė. 4 Sepse ata mė kanė braktisur dhe e tėhuajėn kėtė vend duke u kushtuar zotave tė huaj, tė cilėt nuk i kanė njohur ata vetė as etėrit e tyre as mbretėrit e Judės. E kanė mbushur kėtė vend me gjakun e tė pafajshėmve. 5 Ndėrtuan lartėsira pėr nder tė Baalit pėr t’i djegur si fli shkrumbimi nė nder tė Baalit fėmijėt e vet: ēka unė kurrė nuk e kam urdhėruar, as s’e kam thėnė as nuk mė ka shkuar nėpėr mend. 6 Pėr kėtė arsye, ja, po vijnė ditėt ‑ ėshtė fjala e Zotit ‑ dhe ky vend nuk do tė quhet mė Tofet as Lugina Benenom, por Lugina e Vrasjes. 7 Unė do ta ēoj kotsynimin e Judės e tė Jerusalemit nė kėtė vend. Do t’i bėj tė sharrojnė prej shpatės ndėr sy tė armiqve tė tyre me dorėn e atyre qė ua kėrkojnė jetėn. Kufomat e tyre do t’ua jap pėr ushqim shpendėve tė qiellit e bishave tė malit. 8 Do ta kthej kėtė qytet nė shkretėtirė e nė tallje, kushdo tė kalojė nėpėr tė do tė mbetet shtang nga habia e do tė fėrshėllejė mbi tė gjitha plagėt e tij. 9 Do t’i bėj tė hanė mishin e bijve e tė bijave tė veta. Njėri‑tjetrin do ta hanė gjatė rrethimit e ngushticės, nė tė cilėn do t’i mbyllin armiqtė e tyre dhe ata qė kėrkojnė t’ua marrin jetėn.

10 Atėherė thyeje katrovėn nė sytė e atyre burrave qė do tė vijnė me ty 11 e thuaju: Kėshtu thotė Zoti i Ushtrive: Kėshtu do ta thyej kėtė popull e kėtė qytet, siē po thyhet ena e poēarit qė mė s’mund tė ndreqet. Asohere edhe nė Tofet do tė varrosen, sepse s’do tė ketė tjetėr vend pėr tė varrosur. 12 Kėshtu do t’i bėj kėtij vendi ‑ thotė Zoti ‑ dhe banorėve tė tij. Kėtė qytet do ta bėj tė ngjashėm me Tofetin: 13 Shtėpitė e Jerusalemit e shtėpitė e mbretėrve tė Judės do tė jenė tė papastėrta porsi Tofeti: tė gjitha shtėpitė, mbi pullazet e tė cilave iu kushtua kem mbarė ushtrisė qiellore dhe u njomėn fli njomjeje hyjnive tė huaja”.

14 Kur Jeremia u kthye nga Tofeti, ku e kishte dėrguar Zoti tė profetizojė, zuri vend nė tremen e Shtėpisė sė Zotit dhe i tha mbarė popullit: 15 ”Kėshtu thotė Zoti i Ushtrive, Hyji i Izraelit: Ja, unė do tė sjell mbi kėtė qytet e mbi qytezat e tij tė gjitha tė kėqijat, me tė cilat i jam kėrcėnuar, sepse ngurėn zverkun e vet e nuk i dėgjuan fjalėt e mia”.

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Jeremia > Vegshi i thyer dhe rragatja me Fasurin