Kapitujt

Jeremia: 21. Pėrgjigjja tė dėrguarve tė Sedecisė

21

1 Fjala qė Zoti ia drejtoi Jeremisė, kur mbreti Sedeci i dėrgoi tek ai Fasurin, birin e Malkisė, e priftin Sofoni, birin e Maasisė, me kėto fjalė: 2 “Pyete pėr ne Zotin, sepse Nabukodonozori, mbreti i Babilonit, po lufton kundėr nesh; se ndoshta Zoti bėn nė tė mirėn tonė ndonjė nga mrekullitė e shumta tė tij, kėshtu qė Nabukodonozori tė largohet prej nesh.” 3 Jeremia u pėrgjigj: “Kėshtu thuajini Sedecisė: 4 Kėshtu thotė Zoti, Hyji i Izraelit: Ja, unė do t’i kthej armėt e luftės, qė i keni nė duart tuaja e me tė cilat po luftoni kundėr mbretit tė Babilonit e kaldenjve qė po ju mbajnė nė rrethim pėrjashta muresh; unė do t’i bashkoj nė mes tė kėtij qyteti. 5 Unė vetė do tė luftoj kundėr jush me dorė tė shtrirė e me krah tė fuqishėm, me zemėrim, zemėrim e me hidhėrim tė madh 6 dhe do t’i godas banorėt e kėtij qyteti ‑ njerėz e kafshė: me murtajė tė tmerrshme. Ata do tė vdesin! 7 E pastaj ‑ ėshtė fjala e Zotit ‑ unė do ta dorėzoj Sedecinė, mbretin e Judės, shėrbėtorėt e tij dhe popullin e tij, qė tė kenė shpėtuar nė kėtė qytet nga murtaja, shpata e uria, nė dorė tė Nabukodonozorit, mbretit tė Babilonisė, e nė duar tė armiqve tė tyre qė e kėrkojnė jetėn e tyre; ai do t’i godasė me teh tė shpatės. S’do tė ketė mėshirė, s’do tė falė as s’do tė ketė mėshirė!

8 E kėtij populli thuaji: Kėshtu thotė Zoti: Ja, para jush po e vė udhėn e jetės e udhėn e vdekjes: 9 kush tė qėndrojė nė kėtė qytet do tė vdesė prej shpatės, urisė e murtajės; kurse ai qė tė dalė e tė shkojė te kaldenjtė, qė ju rrethojnė, do tė jetojė, do ta mbajė veten pėr tė lum se sė paku e ka shpėtuar jetėn. 10 Sepse e kam sjellė fytyrėn time mbi kėtė qytet pėr tė keqen e tij e jo pėr tė mirėn ‑ ėshtė fjala e Zotit: unė do ta dorėzoj nė duar tė mbretit tė Babilonit e ai do ta djegė”.

Kundėr shtėpisė mbretėrore

11 Shtėpisė mbretėrore tė Judės:

Dėgjojeni fjalėn e Zotit,

12 shtėpia e Davidit! Kėshtu thotė Zoti:

Gjykoni me drejtėsi pėr ēdo mėngjes

e ēlirojeni tė ndrydhurin nga shfrytėzuesi,

pėrndryshe do tė shpėrthejė si zjarr zemėrimi im,

flakė do tė marrė e askush s’mund ta ndalė,

pėr shkak tė fajėsisė sė veprave tuaja.

13 Ah, pritėm, banuesja e luginės,

qeta e rrafshit ‑ ėshtė fjala e Zotit ‑

ju qė thoni: ‘Kush do tė na pushtojė?

Kush guxon tė hyjė nė shtėpitė tona?’

14 Do t’ju ndėshkoj sipas frytit tė veprave tuaja

‑ ėshtė fjala e Zotit ‑

Nė pyll tė saj zjarr do tė ndez:

rreth e pėrqark gjithēka do tė digjet!

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Jeremia > Pėrgjigjja tė dėrguarve tė Sedecisė