Kapitujt

1 i Kronikave: 29. Kushtet

29

1 Atėherė mbreti David i tha mbarė bashkėsisė: “Salomoni, im bir, qė tė vetmin Hyji e zgjodhi, ėshtė ende i ri e i njomė, kurse vepra ėshtė e madhe: sepse kjo ndėrtesė nuk ėshtė pėr njeri, por pėr Hyjin, Zotin tonė. 2 Unė, njėmend, me tė gjitha fuqitė e mia bėra gati pėr Shtėpinė e Hyjit gjithēka lypet: arin pėr enė tė arta, argjend pėr enė tė argjendta, bronz pėr enė tė bronzta, hekur pėr tė hekurta, lėndė pėr enė tė drunjta, gurė oniksi e brilantė, gurė tė palatuar dhe tė ngjyrave tė ndryshme, gjithfarė gurėsh tė paēmueshėm dhe mermer tė bardhė me shumicė. 3 Pėr mė tepėr, prej dashurisė qė kam pėr Shtėpinė e Hyjit, jap edhe prej ēka kam personalisht ar e argjend pėr Tempullin e Hyjit tim, pėrveē atyre qė kam bėrė gati pėr godinėn e shenjtė: 4 tri mijė talenta ar prej arit tė Ofirit e shtatė mijė talenta argjend tė kulluar pėr t’i veshur muret e Tempullit. 5 Ar pėr enė tė arta dhe kudo lypet argjend pėr enė tė argjendta dhe pėr vepėr tė dorės mjeshtrore. Nėse edhe ndokush tjetėr ka dėshirė tė dhurojė vullnetarisht, le tė jetė dorėgjerė sot e le tė dhurojė ēka i dėshiron zemra nė nder tė Zotit”.

6 Atėherė vullnetarisht dhuruan prijėsit e vėllazėrive, krerėt e fiseve tė Izraelit, mijėtarėt dhe urdhėrqindėsit dhe mbikėqyrėsit e veprės sė mbretit. 7 Kėta, pėr ndėrtimin e Tempullit tė Hyjit dhanė pesė mijė talenta ar, dhjetė mijė monedha, dhjetė mijė telenta argjend, tetėmbėdhjetė mijė talenta bronz dhe njėqind mijė talenta hekur. 8 Edhe kushdo kishte gurė tė paēmueshėm, tė gjithė i jepnin si dhuratė pėr thesarin e Shtėpisė sė Zotit nė dorė tė Jahielit Gersonaj. 9 Popullit i kėnaqej shpirti sepse ishin tė gatshėm shpirtėrisht tė gjithė t’ia dhuronin Zotit me gjithė zemėr. Po edhe mbreti David vėrtet u gėzua fort.

10Pastaj Davidi e bekoi Zotin para mbarė bashkėsisė dhe tha: “I bekuar je, o Zot, Hyji i Izraelit, atit tonė, prej amshimit e nė amshim!

11 Ty, o Zot, tė pėrket madhėria e pushtetit,

lavdia, shkėlqimi dhe lartėmadhėria!

Sepse gjithēka nė qiell e nė tokė, janė tė tuat!

Ty, o Zot, tė pėrket mbretėria,

ti lartėsohesh si kokėn pėrmbi ēdo gjė!

12 Prej teje vjen pasuria dhe lavdia,

ti zotėron me gjithēka!

Nė dorėn tėnde fuqia dhe pushteti.

Ti mund tė bėsh gjithēka tė madhėrishme e tė qėndrueshme!

13 Prandaj, o Hyji ynė, po tė madhėrojmė

e po e lavdėrojmė Emrin tėnd tė madhėrishėm!

14 Po e kush jam unė dhe ēfarė ėshtė populli im qė tė mund tė t’i kushtojmė ty tė gjitha kėto gjėra? Por tė gjitha kėto janė tė tuat dhe gjithēka tė kushtuam, tė gjitha i morėm prej dorės sate! 15 Shtegtarė jemi para Teje e ardhacakė, si etėrit tanė, jeta jonė si hije mbi tokė dhe pa farė shprese. 16 O Zot, Hyji ynė, gjithēka kemi pėrgatitur pėr t’ia ndėrtuar Shtėpinė Emrit tėnd tė shenjtė, vjen prej dorės sate dhe tė gjitha janė tė tuat. 17 Mirė e di, Hyji im, se ti i vė nė provė zemrat dhe se tė pėlqen thjeshtėsia: kėndej edhe unė, nė thjeshtėsinė e zemrės sime, t’i kushtova tė gjitha kėto me gėzim. Po edhe mbarė popullin tėnd, qė ėshtė kėtu, e pashė se me njė gėzim tė jashtėzakonshėm t’i kushtoi kėto dhurata vullnetarisht. 18 O Zot, Hyji i Abrahamit, i Izakut e i Izraelit, i etėrve tanė, ruaje pėr amshim kėtė vullnet tė zemrės sė tyre. Bėj qė zemra e tyre tė qėndrojė gjithmonė nė nderimin tėnd. 19 Po edhe Salomonit, tim bir, jepi njė zemėr tė pėrsosur qė t’i ruajė urdhėrimet e tua, dėshmitė dhe ligjet e tua e t’i zbatojė tė gjitha dhe t’ia dalė ta ndėrtojė Shtėpinė pėr tė cilėn unė i bėra tė gjitha pėrgatitjet”.

20 Atėherė Davidi iu drejtua mbarė bashkėsisė: “Bekojeni tani Zotin, Hyjin tuaj”! Dhe mbarė kuvendi e bekoi Zotin, Hyjin e etėrve tė vet. Pastaj u pėrkulėn nė nderim njėherė Hyjit e pastaj mbretit.

Salomoni hip nė fron, Davidi vdes

21 Tė nesėrmen i flijuan Zotit therorė dhe ia kushtuan flitė e shkrumbimit: njė mijė mėzetėr, njė mijė desh, njė mijė qengja me flitė e njomjes sė tyre dhe shumė fli tė tjera pėr mbarė Izraelin. 22 Atė ditė nė praninė e Zotit hėngrėn e pinė me gėzim tė madh. Pėr sė dyti e bėnė mbret Salomonin, birin e Davidit dhe e shuguruan sipas dėshirės sė Zotit pėr princ, kurse Sadokun e shuguruan pėr prift. 23 Kėshtu Salomoni hipi mbi fronin e Zotit qė tė jetė mbret nė vend tė tė jatit, Davidit; punėt i shkonin pėr sė mbari e mbarė Izraeli e dėgjonte. 24 Po ashtu edhe tė gjithė prijėsit e trimat e zgjedhur si dhe tė gjithė bijtė e mbretit David ia shtrinė dorėn duke dėshmuar se i nėnshtrohen mbretit Salomon.

25 Zoti e ngriti shumė Salomonin nė sytė e mbarė Izraelit dhe ia dha njė madhėri aq tė madhe mbretėrisė sė tij, sa qė tė tillė kurrė nuk e pati asnjė mbret i Izraelit.

26 Kėshtu Davidi, biri i Isait, mbretėroi mbi mbarė Izraelin. 27 Mbretėrimi i tij mbi Izraelin zgjati dyzet vjet. Nė Hebron kishte mbretėruar shtatė vjet, kurse nė Jerusalem mbretėroi tridhjetė e tri vjet. 28 Vdiq nė pleqėri tė lume, plot pasuri e lavdi. Nė vend tė tij u bė mbret i biri, Salomoni. 29 Veprat e mbretit David janė tė shkruara prej fillimit deri nė mbarim, nė Librin e Samuelit vėgues, tė Natanit profet dhe nė vėllimin e Gadit vėgues 30 me mbarė mbretėrimin e tij, trimėritė dhe kohėrat qė kaluan nėn sundimin e tij qoftė nė Izrael e qoftė nė tė gjitha mbretėritė e tokės.

Kapitujt

Kapitujt