Kapitujt

1 i Kronikave: 23. Rendet dhe funksionet e levitėve

23

1 Davidi i mplakur dhe nė moshė tė thellė e bėri mbret mbi Izrael djalin e vet, Salomonin. 2 Atėherė i bashkoi tė gjithė prijėsit e Izraelit, priftėrinjtė dhe levitėt.

3 U numėruan levitėt prej tridhjetė vjetėsh e sipėr dhe u gjet se ishin tridhjetė e tetė mijė burra. 4 Urdhėroi: “Njėzet e katėr mijė prej kėtyre le ta drejtojnė shėrbesėn nė Shtėpinė e Zotit; mbikėqyrės dhe gjykatės le tė jenė gjashtė mijė, 5 kurse dertarė le tė jenė katėr mijė dhe po aq muzikantė qė tė kėndojnė nė nder tė Zotit e t’u bien veglave qė i kam punuar pėr lavdėrimin e Zotit”.

6 Davidi i ndau nė rende sipas bijve tė Levit, d. t. th. tė Gersonit, Kaatit dhe Merariut.

7 Bijtė e Gersonit: Leedani e Semeji. 8 Bijtė e Leedanit: prijėsi Lahieli, Zetami dhe Joeli, tre. 9 Bijtė e Semejit: Salomiti, Hozieli e Arani, tre. Kėta janė trungjet e barqeve tė Ledanit. 10 Kurse bijtė e Semejit: Jeheti, Ziza, Jausi e Beria. Kėta janė bijtė e Semejit, katėr. 11 Jeheti ishte i pari, Ziza i dyti, kurse Jausi e Beria nuk patėn shumė fėmijė dhe prandaj u numėruan si njė bark e njė shtėpi.

12 Bijtė e Kaatit: Amrami, Isaari, Hebroni dhe Ozieli, katėr. 13 Bijtė e Amramit: Aroni e Moisiu. Aroni qe ndarė veēmas pėr tė kushtuar gjėra tejet tė shenjta, ai dhe bijtė e tij pėr amshim, tė djegė kem para Zotit, tė kryejė shėrbesa liturgjike e tė bekojė nė emėr tė Zotit pėrgjithmonė. 14 Po edhe bijtė e Moisiut, njeriut tė Hyjit, qenė numėruar nė fisin e Levit. 15 Bijtė e Moisiut: Gersami dhe Eliezeri. 16 Bijtė e Gersamit: Subaeli, i pari. 17 Bijtė e Eliezerit qenė: Rohobia, i pari dhe Eliezeri e nuk pati tjerė djem, kurse bijtė e Rohobisė u shtuan shumė. 18 Bijtė e Isaarit: Salomoti i pari. 19 Bijtė e Hebronit: Jeriau, i pari, Amaria, i dyti, Jahazieli, i treti, Jekmaami, i katėrti. 20 Bijtė e Ozielit: Mika, i pari, Jesia, dyti.

21 Bijtė e Merariut: Moholiu e Musiu. Bijtė e Moholiut: Eleazari e Cisi. 22 Eleazari vdiq e nuk la djalė, por vajza. Vajzat i morėn bijtė e Cisit, vėllezėrit e tyre. 23 Bijtė e Musiut: Moholiu, Ederi dhe Jerimoti, tre.

24 Kėta janė bijtė e Levit, sipas barqeve tė tyre, prijėsit e familjeve, tė numėruar emėr pėr emėr e kokė pėr kokė, qė kryenin shėrbesa nė Shtėpinė e Zotit, prej moshės njėzet vjeēare e lart.

25 Davidi tha: “Zoti, Hyji i Izraelit, i dha popullit tė vet paqe dhe pėrgjithmonė do tė banojė nė Jerusalem. 26 Levitėt nuk do ta bartin mė Tendėn e Zotit as enėt e ndryshme pėr shėrbesė nė tė”. 27 Sepse, sipas fjalėve tė fundit tė Davidit, bijtė e Levit kanė qenė numėruar prej moshės njėzet vjeēare e lart. 28 Ata ishin tė detyruar tė qėndronin nėn urdhėr tė bijve tė Aronit tė kujdesen pėr Shtėpinė e Zotit nė treme e nė sallona pėr pastrimin e ēdo gjėje tė shenjtėruar dhe nė shėrbim tė Tempullit tė Hyjit. 29 Kanė pėr detyrė tė kujdesen pėr bukėt e kushtimit, pėr endėn e kushtimit, pėr kuleēėt e pabrumė, pėr pjekje e fėrgesa dhe pėr ēdo peshė e masė. 30 U duhej tė paraqiteshin ēdo mėngjes pėr tė kėnduar e lavdėruar Zotin, po ashtu edhe nė mbrėmje. 31 Po ashtu edhe nė kushtim tė flive tė shkrumbimit nė nder tė Zotit tė shtunave, pėr hėnė tė re, pėr tė kremte sipas numrit tė caktuar sipas rregullave. Kjo detyrė u takon vazhdimisht ta kryenin para Zotit. 32 Dhe u duhet t’u pėrmbahen rregulloreve tė Tendės sė Takimit dhe ritit tė Shenjtėrores dhe rregulloreve tė bijve tė Aronit, vėllezėrve tė vet, pėr tė shėrbyer nė Shtėpinė e Zotit.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > 1 i Kronikave > Rendet dhe funksionet e levitėve