Kapitujt

1 i Kronikave: 20. Luftėrat kundėr filistenjve

20

1 Nė fillim tė vitit tė mėvonshėm, nė kohėn kur mbretėrit e kanė zakon tė dalin nė luftė, Joabi e mori pjesėn mė tė fortė tė ushtrisė dhe i ra ta shkretojė tokėn e amonėve. Shkoi dhe e rrethoi Rabėn. Davidi qėndronte nė Jerusalem kur Joabi e goditi dhe e rrafshoi Rabėn. 2 Atėherė Davidi, mbretit tė tyre Melkomit ia hoqi prej kokės kezėn dhe e pa se ishte e rėndė njė talent ari dhe nė tė ishte edhe njė gur i paēmueshėm. Davidi e vuri nė kokė tė vet. Mori edhe njė pré tejet tė madhe prej qytetit. 3 Popullsinė e atij qyteti e nxori jashtė dhe i dėnoi tė punojnė me sharra, me capa e me sakica. Kėshtu ua bėri Davidi tė gjitha qyteteve tė bijve tė Amonit. Atėherė u kthye me ushtrinė e vet nė Jerusalem.

Luftėrat kundėr filistenjve

4 Pas kėsaj plasi lufta kundėr filistenjve nė Gazer, nė tė cilėn Sobokaji nga Kusa e vrau Safajin prej fisit Rafaim dhe i nėnshtroi.

5 U bė edhe njė luftė tjetėr kundėr filistenjve, nė tė cilėn Elkanani, biri i Jairit, e vrau Lahmiun, vėllanė e Goliatit Geté, dorėza e heshtės sė tė cilit ishte porsi shuli i tezgjahut.

6 Edhe njė tjetėr luftė ndodhi nė Get, nė tė cilin ishte njė njeri shumė truplartė dhe kishte nga gjashtė gishtrinj, d. m. th. tė gjithė sė bashku njėzet e katėr. Edhe ky ishte prej fisit Rafa. 7 Ky e shau Izraelin dhe prandaj e vrau Jonatani, biri i Samasė, vėllait tė Davidit. Kėta janė bijtė e Rafės nė Get, qė qenė vrarė prej dorės sė Davidit e tė shėrbėtorėve tė tij.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > 1 i Kronikave > Luftėrat kundėr filistenjve