Kapitujt

1 i Kronikave: 25. Kėngėtarėt

25

1 Davidi me prijėsit e ushtrisė i caktoi nė shėrbesė bijtė e Asafit, tė Hemanit e tė Iditunit tė kėndojnė me cetra, me harpa e me cimbale. Numri i kėtyre njerėzve tė ngarkuar po pėr kėtė veprimtari ishte:

2 Prej bijve tė Asafit: Zakuri, Jozefi, Natania e Asarela, bijtė e Asafit nėn drejtim tė Asafit, i cili e udhėhiqte muzikėn nėn drejtimin e mbretit.

3 Prej bijve tė Iditunit: Godolia, Soriu, Jesaia, Hasabia dhe Matatia, gjashtė, nėn drejtimin e babait tė tyre Iditunit, i cili i binte cetrės pėr ta lavdėruar e madhėruar Zotin.

4 Po edhe prej tė Hemanit: bijtė e Hemanit: Bociau, Mataniau, Ozieli, Subueli, Jerimoti, Hanania, Hananiu, Eliata, Gedeltiu, Romemtiezeri, Jesbakasa, Meilotiu, Otiri e Mahazioti. 5 Tė gjithė kėta bijtė e Hemanit, vėguesit tė mbretit lidhur me fjalėn e Zotit. Zotynė pėr t’ia rritur pushtetin, i fali Hemanit katėrmbėdhjetė djem e tri vajza.

6 Tė gjithė kėta nėn drejtimin e babait tė tyre kėndonin nė Tempullin e Zotit tė pėrcjellė me zėrin e cimbaleve, tė harpės e tė cetrės, nė shėrbim tė Shtėpisė sė Tenzot me urdhėr tė mbretit, nėn drejtimin e Asafit, Iditunit e Hemanit.

7 Dhe ishin, sė bashku me vėllezėrit e tyre, kėngėtarė tė mėsuar tė kėndojnė kėngė nė nder tė Zotit, dyqind e tetėdhjetė e tetė, tė gjithė mjeshtra tė mirė. 8 Hodhėn short pėr rendin qė do tė mbanin i vogėl e i madh, mėsues e nxėnės.

9 Shorti i parė i ra Jozefit, qė ishte i Asafaj. Shorti i dytė i ra Godolisė, vėllezėrve tė tij dhe bijve tė tij: dymbėdhjetė. 10 I treti i ra Zahurit, bijve tė tij dhe vėllezėrve tė tij: dymbėdhjetė. 11 I katėrti i ra Isariut, bijve tė tij e vėllezėrve tė tij: dymbėdhjetė. 12 I pesti i ra Natanisė, bijve dhe vėllezėrve tė tij: dymbėdhjetė. 13 I gjashti i ra Bokciaut, bijve e vėllezėrve tė tij, dymbėdhjetė. 14 I shtati i ra Izreelės, bijve dhe vėllezėrve tė tij, dymbėdhjetė. 15 I teti Jesaisė, bijve dhe vėllezėrve tė tij, dymbėdhjetė. 16 I nėnti Matanisė, bijve e vėllezėrve tė tij, dymbėdhjetė. 17 I dhjeti Semejės, bijve dhe vėllezėrve tė tij, dymbėdhjetė. 18 I njėmbėdhjeti Azareelit, bijve e vėllezėrve tė tij, dymbėdhjetė. 19 I dymbėdhjeti Hasabisė, bijve e vėllezėrve tė tij, dymbėdhjetė. 20 I trembėdhjeti i ra Subaelit, bijve e vėllezėrve tė tij, dymbėdhjetė. 21 I katėrmbėdhjeti Matatisė, bijve e vėllezėrve tė tij, dymbėdhjetė. 22 I pesėmbėdhjeti Jerimotit, bijve e vėllezėrve tė tij, dymbėdhjetė. 23 I gjashtėmbėdhjeti Hananisė, bijve e vėllezėrve tė tij, dymbėdhjetė. 24 I shtatėmbėdhjeti Jezbakasės, bijve e vėllezėrve tė tij, dymbėdhjetė. 25 I tetėmbėdhjeti Hananiut, bijve e vėllezėrve tė tij, dymbėdhjetė. 26 i nėntėmbėdhjeti i ra Melotit, bijve dhe vėllezėrve tė tij, dymbėdhjetė. 27 I njėzeti Eliatės, bijve dhe vėllezėrve tė tij, dymbėdhjetė. 28 I njėzetenjėti i ra Otirit, bijve dhe vėllezėrve tė tij, dymbėdhjetė. 29 I njėzetedyti i ra Gedeltiut, bijve dhe vėllezėrve tė tij, dymbėdhjetė. 30 I njėzetetreti Mahaziotit, bijve e vėllezėrve tė tij, dymbėdhjetė. 31 I njėzetekatėrti Romemtiezerit, bijve dhe vėllezėrve tė tij, dymbėdhjetė.

Kapitujt

Kapitujt