Kapitujt

1 i Kronikave: 9. Jerusalemi qytet Izraelit dhe qytet i shenjtė

9

1 Tė gjithė izraelitėt qenė numėruar dhe shkruar shuma e tyre nė Librin e Mbretėrve tė Izraelit e tė Judės. Qenė humbur nė Babilon pėr shkak tė fajit tė tyre. 2 Tė parėt banorė qė u rikthyen nė pronat e nė qytetet e veta ishin izraelitėt: priftėrinj, levitė e natinenj.

3 Nė Jerusalem banuan ca prej bijve tė Judės, prej bijve tė Beniaminit, prej bijve tė Efraimit dhe tė Manaseut.

4 Oteji, biri i Amiudit, biri i Amriut, biri i Omrait, biri i Baniut: bijtė e Judės prej bijve tė Faresit. 5 Prej Selanitėve: Asaja, i parėlinduri dhe bijtė e tij. 6 Kurse prej bijve tė Zarės: Jehueli dhe vėllezėrit e tij: gjashtėqind e nėntėdhjetė vetė.

7 Kurse prej bijve tė Beniaminit: Saloja, biri i Mosolamit, tė birit tė Odujės, tė birit tė Asanės; 8 Joabnia, biri i Jerohamit dhe Ela, biri i Oziut, tė birit tė Mohorit dhe Mosolami, biri i Safatisė, tė birit tė Rahuelit, tė birit tė Jebanisė 9 dhe vėllezėrit e tyre sipas barqeve nėntėqind e pesėdhjetė e gjashtė. Tė gjithė kėta ishin tė parė, secili pėr barkun e vet.

10 Kurse prej priftėrinjve: Jedaja, Jojaribi, Jakini, 11 dhe Azaria, biri i Helcisė, biri i Mosolamit, biri i Sadokut, biri i Marajotit, dhe biri i Akitobit, mbikėqyrės i Shtėpisė sė Hyjit. 12 Adaja, biri i Jerohamit, biri i Fasurit, biri i Melkisė dhe Masaji, biri i Adielit, biri i Jezrės, biri i Mosolamit, biri i Mosolamotit, biri i Emerit. 13 Vėllezėrit e tyre, krerė tė familjeve tė tyre, ishin njė mijė e shtatėqind e gjashtėdhjetė, njerėz tė aftė nė ēdo punė pėr shėrbesėn e Shtėpisė sė Hyjit.

14 Kurse prej levitėve: Semeja, biri i Hasubit, tė birit tė Ezrikamit, tė birit tė Hasabisė, prej bijve tė Merariut; 15 Bakbakari, Haresi, Galali e Matania, bir i Mikės, tė birit tė Zekriut, tė birit tė Asafit 16 dhe Obdia, biri i Semejės, tė birit tė Galalit, tė birit tė Iditunit dhe Barakia, biri i Asės, tė birit tė Elkanės, qė jetonte nė fshatrat e Netofatit.

17 Derėtarėt: Selumi, Akubi, Telmoni dhe Ahimani: vėllai i tyre Selumi prijės, 18 dhe deri nė kohėn e tanishme ėshtė nė Derėn Mbretėrore, nė lindje tė qytetit. Kėta ishin derėtarėt e fushimeve tė bijve tė Levit. 19 Selumi, biri i Koreut, tė birit tė Abiasafit, tė birit tė Koreut me vėllezėrit e vet, nga familja e tyre, kėta kujdeseshin pėr shėrbesėn liturgjike dhe e ruanin pragun e Tendės. Ndėrsa etėrit e tyre e ruanin hyrjen nė fushimin e Zotit, 20 dhe, Fineesi biri i Eleazarit, dikur ishte kryetari i tyre ‑ Zoti qoftė me tė! ‑ 21 Zakaria biri i Mosolamisė, ishte derėtari i Tendės sė Takimit. 22 Gjithsej derėtarė tė zgjedhur tė prgjeve ishin dyqind e dymbėdhjetė. Ishin tė shkruar nė listat e breznive sipas fshatrave tė tyre. I kishte themeluar Davidi dhe vėguesi Samuel me detyrė tė pėrhershme 23 si ata ashtu edhe bijtė e tyre pėr kujdestarė tė dyerve tė Shtėpisė sė Zotit, d. t. th. tė Shtėpisė sė Tendės. 24 Derėtarėt qėndronin nė katėr anėt: nė lindje, nė perėndim, nė veri dhe nė jug. 25 Vėllezėrit e tyre qė jetonin nė fshatrat e tyre, vinin kohė pas kohe dhe qėndronin me ta nga shtatė ditė. 26 Vetėm katėr prijėsit e derėtarėve ishin vazhdimisht nė shėrbim. Ishin levitė dhe pėrgjegjės pėr dhomat dhe thesaret e Shtėpisė sė Zotit. 27 E kalonin natėn rreth Tempullit tė Zotit sepse e kishin pėr detyrė ta ruanin dhe nė mėngjes t’i hapnin dyert.

28 Disa prej tyre ishin pėrgjegjės pėr enėt e shėrbesės. Ata i numėronin kur nxirreshin dhe kur ktheheshin enėt. 29 Disa prej tyre ishin pėrgjegjės pėr orenditė, pėr tė gjitha gjėrat e shenjta, pėr miellin e mirė, pėr verėn, vajin, kemin dhe erėrat e mira, 30 kurse ata qė i pėrgatitnin erėrat e mira ishin priftėrinj.

31 Njėri prej levitėve ‑ Matatia, biri i parėlindur i Selumit Koreaj, ishte pėrgjegjės i pėrhershėm mbi ato qė fėrgoheshin nė tava. 32 Kurse prej vėllezėrve tė tyre, disa Kaataj ishin pėrgjegjės pėr bukėt e kushtimit, qė tė bėheshin gjithmonė gati bukė tė freskėta pėr ēdo tė shtunė.

33 Kėta ishin kėngėtarėt, kryetarėt e familjeve tė levitėve. Kur ishin tė lirė, banonin nė dhomat e tempullit, sepse ishin ditė e natė nė shėrbesė.

34 Kėta ishin krerėt e familjeve tė levitėve sipas barqeve tė tyre, prijės sipas breznive tė tyre. Kėta banonin nė Jerusalem.

9. SAULI, PARAARDHĖSI I DAVIDIT

Breznitė e Saulit

35 Nė Gabaon jetonte babai i Gabaonit Jehieli. Gruaja e tij e kishte emrin Maakė. 36 I parėlinduri i tij ishte Abdoni, pastaj Suri, Cisi, Baali, Neri, Nadabi, 37 Gedori, Ahioja, Zakaria e Maceloti. 38 Macelotit i lindi Samaami. Edhe kėta, banuan bashkė me vėllezėrit e vet, nė Jerusalem.

39 Nerit i lindi Cisi, kurse Cisit i lindi Sauli. Saulit i lindi Jonatani. Melkisuai, Abinadabi dhe Isbaali. 40 Biri i Jonatanit: Meribaali. Meribaalit i lindi Mika. 41 Bijtė e Mikės: Fitoni, Meleku, Taraja dhe Ahazi. 42 Ahazit pastaj i lindi Jarai. Jarait i lindi Alamati, Azmoti e Zamriu. Zamriut i lindi Mosai. 43 Mosait i lindi Banaja. Djali i kėtij ishte Rafaja i cili e lindi Elasėn, prej tė cilit lindi Aseli. 44 Kurse Aseli pati gjashtė djem. Ja emrat e tyre: Ezrikami, i parėlinduri i tij, Ismaheli, Saria, Azaria, Obdia, Hanani. Kėta janė bijtė e Aselit.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > 1 i Kronikave > Jerusalemi qytet Izraelit dhe qytet i sh...