Kapitujt

1 i Kronikave: 2. Bijtė e Izraelit

2

1 Bijtė e Izraelit janė: Rubeni, Simoni, Levi, Juda, Isahari, Zabuloni, 2 Dani, Jozefi, Beniamini, Neftaliu, Gadi, Aseri.

Pasardhėsit e Judės

3 Bijtė e Judės janė: Heri, Onani e Sela. Kėta tė tre i lindėn prej Kanaanės, bijės sė Suehit. Heri, i parėlinduri i Judės, ishte i mbrapshtė nė sytė e Zotit dhe prandaj Zoti e vrau. 4 Tamara, reja e tij, ia lindi Faresin dhe Zarėn. Kėshtu, pra, gjithėsej bijtė e Judės ishin pesė.

5 Bijtė e Faresit: Hesroni e Hamuli.

6 Bijtė e Zarės: Zamriu, Etani, Emani, Kalkoli dhe Darda: tė gjithė sė bashku pesė.

7 Bijtė e Harmiut: Ahari, qė shkaktoi tė kėqia nė Izrael sepse nuk e ēoi nė vend ngarkimin me mallkim.

8 Bijtė e Etanit: Azaria.

Prejardhja e Davidit

9 Djemtė qė i lindėn Hesronit: Jerameeli, Rami e Kalubi.

10 Ramit i lindėn: Aminadabi, Aminadabit i lindi Nahasoni, princi i bijve tė Judės. 11 Nahasonit i lindi Salma, prej tė cilit lindi Boozi. 12 Boozit i lindi Obedi, prej tė cilit lindi Isai. 13 Isaisė i lindi djali i parė Eliabi, djali i dytė Abinadabi, djali i tretė Samaaja, 14 djali i katėrt Natanaeli, i pesti Radaji, 15 i gjashti Asomi, i shtati Davidi. 16 Motrat e tyre qenė: Sarvia e Abigaila. Bijtė e Sarvisė: Abisai, Joabi, Asaeli, tre. 17 Kurse Abigailės i lindi Amasa, baba i tė cilit ishte Jetėr Ismaheli.

Kalebi

18 Kalebi, biri i Hesronit, pati fėmijė prej gruas sė vet qė quhej Azubė e prej saj i lindėn: Jerioti, Jaseri, Sobabi e Ardoni. 19 Kur vdiq Azuba, Kalebi mori pėr grua Efratėn, prej tė cilės i lindi Huri. 20 Hurit i lindi Uriu, e Uriut i lindi Beseleeli. 21 Pastaj Hesroni u bashkua me bijėn e Mahirit, babait tė Galaadit; e mori pėr grua kur ai i kishte gjashtėdhjetė vjet. Prej saj i lindi Segubi.

22 Segubit i lindi Jairi, e ky pati njėzet e tri qytete nė tokėn e Galaadit. 23 Por Gesuri e Arami ua pushtuan atyre fshatrat e Jairit, Kanatin me fshatrat, gjashtėdhjetė qytete. Tė gjitha kėto i pushtuan bijtė e Mahirit, babait tė Galaadit.

24 Kur vdiq Hesroni, Kalebi hyri tek Efrata, gruaja e babait tė tij. Por Hesroni pati pėr grua edhe Abinė, prej tė cilės i lindi Ashuri, babai i Tekuesė.

Jerameeli

25 Tė parėlindurit tė Hesronit, Jerameelit, i lindėn: i parėlinduri i tij Rami, Buna, Arani, Asomi e Ahia. 26 Jerameeli mori edhe njė grua tjetėr qė quhej Atarė e kjo qe nėna e Onamit.

27 Bijtė e Ramit, tė parėlindurit tė Jerameelit qenė: Moosi, Lamini e Ahari.

28 Onami pati kėta djem: Semejin dhe Jadėn. Kurse bijtė e Semejit janė: Nadabi e Abisuri. 29 Gruaja e Abisurit quhej Abiailė. Kjo i lindi Ahobanin dhe Molidin. 30 Kurse bijtė e Nadabit qenė: Saledi e Apfaimi. Por Saledi vdiq e nuk la fėmijė. 31 Apfaimi pati djalė Jesiun. Jesiut i lindi Sesani. Sesanit i lindi Oholai. 32 Bijtė e Jadės, vėllait tė Semeit ishin: Jeteri e Jonatani. Por edhe Jeteri vdiq pa lėnė fėmijė. 33 Jonatanit i lindėn Faleti e Ziza. Kėta qenė pasardhėsit e Jerameelit.

34 Sesani nuk pati djem, por vetėm vajza. Kishte edhe njė shėrbėtor egjiptian me emėr Jeraja. 35 Kėtij ia dha vajzėn e vet pėr grua prej sė cilės i lindi Eteji. 36 Prej Etejit lindi Natani. Natanit i lindi Zabadi. 37 Zabadit i lindi Oflali, Oflalit i lindi Obedi. 38 Obedit i lindi Jehui, Jehuit i lindi Azaria. 39 Azarisė i lindi Helesi, Helesit i lindi Elasa. 40 Elasės i lindi Sisamoji, Sisamojit i lindi Selumi, 41 Selumit i lindi Ikamia. Ikamisė i lindi Elisama.

Kalebi

42 Bijtė e Kalebit, tė vėllait tė Jerameelit: i parėlinduri i tij Mesa, baba i Zifit, dhe djali i tij Maresa, baba i Hebronit.

43 Kurse bijtė e Hebronit: Koreu, Tapfuai, Recemi e Sama. 44 Samės i lindi Rahami, babai i Jerkaamit, kurse Recemit i lindi Samaji. 45 Djali i Samajit: Maoni. Maoni ėshtė baba i Betsurit.

46 Kurse shemra e Kalebit, Efa, lindi: Haranin, Mosėn e Gezezin. Haranit i lindi Gezezi.

47 Bijtė e Jahadajit: Regomi, Jotami, Gesani, Faleti, Efa e Saafi.

48 Maaka, konkubina e Kalebit, lindi Saberin e Taranėn. 49 Saafa e lindi babanė e Madmenės, Suehin dhe babanė e Makbenės, si dhe babain e Gabaasė. Aksa qe bija e Kalebit.

50 Kėta qenė bijtė e Kalebit.

Huri

Bijtė e Hurit, tė parėlindurit tė Efratės: Sobali, babai i Hariatėve, 51 Salma, babai i Betlehemit, Harifi, babai i Betgaderit. 52 Bijtė e Sobalit, babait tė Hariatėve, Raaja, gjysma e Manahatėve 53 dhe vėllazėritė e hariatėve: jetrenjtė, futenjtė, sematenjtė e maserenjtė. Prej tyre rrjedhin saraitėt e estaolitėt.

54 Bijtė e Salmės: Betlehemi, Netofatasit, Atarotbetioabi dhe gjysma e Manahatėve prej Saraasė, 55 si dhe vėllezėrit e Haraiatseferit qė banojnė nė Jabes: teratenjtė, simatenjtė dhe suhatenjtė. Kėta janė cinenjtė, qė rrjedhin nga Amati, babai i shtėpisė sė Rekabit.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > 1 i Kronikave > Bijtė e Izraelit