Kapitujt

1 i Kronikave: 13. Arka e Besėlidhjes bartet prej Kariatiarimit

13

1 Davidi e mbajti njė kėshillim me mijėtarėt, me urdhraqindės dhe me tėrė parinė. 2 Dhe i tha mbarė bashkėsisė sė Izraelit: “Nėse ju duket edhe juve dhe nėse Zoti, Hyji ynė e vendos ashtu siē po them unė, po u ēojmė fjalė vėllezėrve tanė tė tjerė nė mbarė krahinat e Izraelit si dhe priftėrinjve dhe levitėve qė banojnė nė qytete e kullota tė tyre, tė bashkohen me ne, 3 qė ta sjellim Arkėn e Hyjit tonė te ne: sepse nuk e kėrkuam nė kohėn e Saulit”.

4 Mbarė populli u pėrgjigj qė tė bėhej ashtu: e njėmend mbarė popullit i pėlqeu parashtrimi.

5 Kėshtu, pra, Davidi e bashkoi mbarė Izraelin prej Sihorit tė Egjiptit deri nė hyrje tė Ematit pėr ta sjellė Arkėn e Hyjit nga Kariatiarimi. 6 Davidi shkoi me mbarė Izraelin nė Baalė, nė Kariatiarim, qė ėshtė nė Judė pėr ta marrė prej andej Arkėn e Hyjit, tė Zotit qė rri mbi kerubinė, ku u thirr emri i tij. 7 E ngarkuan Arkėn e Hyjit mbi njė qerre tė re prej shtėpisė sė Abinadabit. Oza e Ahioja e drejtonin qerren. 8 Ndėrsa Davidi dhe mbarė Izraeli vallėzonin sa mundnin para Hyjit me kėngė, me citara, me cetra, me tupana, me cimbale dhe bori.

9 Kur arritėn te lėma e Kidonit, Oza e shtriu dorėn e vet pėr ta mbajtur Arkėn, sepse qetė pėrpak qė nuk e kapėrdinė. 10 Atėherė Zoti u hidhėrua kundėr Ozės dhe e goditi pse e preku Arkėn dhe vdiq po aty nė praninė e Hyjit. 11 Davidit i erdhi keq qė Zoti e goditi ashtu Ozėn dhe ai vend u quajt Faresoza /d. m. th. Plasja e Ozės/ deri nė ditėn e sotme.

12 Davidin atėherė e kapi frika e Hyjit dhe tha: “Si do tė mundem ta shtie Arkėn e Hyjit tek unė”? 13 Dhe pėr kėtė arsye nuk e ēoi te vetja, d. m. th. nė Qytetin e Davidit, por e ktheu nė shtėpinė e Obededomit Geteaj. 14 Kėshtu, pra, Arka e Hyjit qėndroi nė shtėpinė e Obededomit pėr tre muaj.

Zoti e bekoi shtėpinė e tij dhe gjithēka kishte.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > 1 i Kronikave > Arka e Besėlidhjes bartet prej Kariatiar...