Kapitujt

1 i Kronikave: 6. Pasardhėsit e Levit

6

1 Bijtė e Levit: Gersoni, Kaati e Merariu. 2 Kėta janė emrat e bijve tė Gersonit: Lobniu e Semeji. 3 Bijtė e Kaatit: Amrami, Isaari, Hebroni e Ozieli. 4 Bijtė e Merariut: Moholiu e Musiu.

Kėto janė familjet e bijve tė Levit sipas etėrve tė tyre:

5 Gersoni, biri i tij Lobniu, biri i Lobniut Jahati, biri i Jahatit Zama, 6 biri Zamės Joahi, biri i Joahit Adoja, biri i Ados Zara, biri i Zarės Jetraji.

7 Bijtė e Kaatit: biri i tij Aminadabi, biri i kėtij Koreu, biri i kėtij Asiri, 8 biri i kėtij Elkana, biri i kėtij Abiasafi, biri i kėtij Asiri, 9 biri i kėtij Tahati, biri i kėtij Urieli, biri i kėtij Ozia, biri i kėtij Sauli.

10 Bijtė e Elkanės: Amasaji e Akimoti. 11 Biri i kėtij Elkana, biri i kėtij Sofaji, biri i kėtij Nahati, 12 biri i kėtij Eliabi, biri i kėtij Jerohami, biri i kėtij Elkana dhe biri i kėtij Samueli.

13 Bijtė e Samuelit: Joeli i pari dhe Abija i dyti.

14 Bijtė e Merariut: Moholiu, biri i kėtij Lobniu, biri i kėtij Semeji, biri i kėtij Oza, 15 biri i kėtij Samaja, biri i kėtij Hagija dhe biri i kėtij Asaja.

Kėngėtarėt

16 Ja ata tė cilėve Davidi ua besoi detyrėn e kėndimit nė Shtėpinė e Zotit qė kur nė tė qe vendosur Arka. 17 Ata e ushtronin shėrbesėn e kėndimit prej kur u vendosėn kėtu e nė Tendėn e Takimit para Banesės deri sa Salomoni e ndėrtoi nė Jerusalem Tempullin e Zotit. Shėrbesėn e vet e kryenin sipas rregullave tė pėrcaktuara pėr ta.

18 Kėta janė ata qė e kryenin kėtė shėrbesė dhe djemtė e tyre: prej bijve tė Kaatit: kėngėtari Heman, biri i Joelit tė Samuelit, 19 tė Elkanės, tė Jerohamit, tė Elielit, tė Tohuit, 20 tė Sufit, tė Elkanės, tė Mahatit, tė Amasajit, 21 tė Elkanės, tė Joelit, tė Azarisė, tė Sofonisė, 22 tė Tahatit, tė Asirit, tė Abiasafit, tė Koreut, 23 tė Isaharit, tė Kaatit, tė Levit, tė Izraelit.

24 Vėllai i tij Asafi, qėndronte nė tė djathtėn e tij. Asafi ishte biri i Barakisė sė Samajit, 25 tė Mikaelit, tė Basajės, tė Melkisė, 26 tė Atanajit, tė Zarės sė Adajės, 27 tė Etanit, tė Zamės, tė Semejit, 28 tė Jetit, tė Gersonit, tė Levit.

29 Bijtė e Merariut, vėllezėrit e tyre, qėndronin nė tė majtėn: Etani, biri i Kusiut, tė Abdiut, tė Malokut, 30 tė Hasabisė, tė Amasisė, tė Helcisė, 31 tė Amasait, tė Boniut, tė Somerit, 32 tė Moholiut, tė Musiut, tė Merariut, tė Levit.

Levitėt e tjerė

33 Vėllezėrit e tyre, levitėt, ishin tė caktuar pėr tė kryer ēdo shėrbesė nė Banesėn e Shtėpisė sė Zotit. 34 Aroni dhe bijtė e tij i kushtonin mbi lter flitė e shkrumbimit dhe flitė e kemimit, pėrkujdeseshin pėr gjithēka kėrkohet pėr Shenjėtėroren e shenjtėroreve, e kryenin ritin e pajtimit mbi Izraelin sipas rregulloreve qė kishte urdhėruar shėrbėtori i Hyjit, Moisiu.

35 Ja bijtė e Aronit: Eleazari, biri i tij, Fineesi biri i Eleazarit, Abisuehi biri i Fineesit, 36 Bokciu biri i Abisuehit, Oziu biri i Bokciut, Zarahia, biri i Oziut, 37 Merajoti i biri Zarahisė, Amaria biri i Merajotit, Akitobi biri Amarisė, 38 Sadoku biri i Akitobit, Akimaja i biri i Sadokut.

Vendbanimet e bijve tė Aronit

39 Kėto janė vendbanimet e tyre sipas tė dėbanishtave nė krahinat e tyre: bijve tė Aronit prej familjes sė Kaatajve ‑ sepse kėtyre u ra shorti ‑ 40 u takoi Hebroni nė tokat e Judės me kullotat qė i ka pėrreth. 41 Fusha e qytetit dhe fshatrat i takuan Kalebit, birit tė Jefoneut. 42 Bijve tė Aronit ua dhanė qytetin e strehimit: Hebronin dhe Lebnėn me rrethinat e tyre, 43 Jeterin dhe Estemon me rrethina, pastaj Helonin dhe Dabirin me rrethinat, 44 si edhe Asanin, Jetėn, Betsamesin me rrethinat. 45 Kurse nė fisin e Beniaminit: Gabaonin, Gabanė me rrethinat, Almatin me kullotat si edhe Anatotin me kullotat: gjithsejt trembė‑ dhjetė qytete sipas familjeve tė tyre.

Vendbanimet e levitėve tė tjerė

46 Bijve tė tjerė tė Kaatit sipas vėllazėrive tė tyre u dhanė prej fisit tė Efraimit e prej fisit tė Danit dhe prej gjysmės sė fisit tė Manaseut pėr pronė dhjetė qytete.

47 Bijve tė Gersonit, sipas vėllazėrive tė tyre, u qenė dhėnė prej fisit tė Isaharit, prej fisit tė Aserit, prej fisit tė Neftaliut dhe prej fisit tė Manaseut nė Basan: trembėdhjetė qytete.

48 Kurse bijve tė Merariut, sipas vėllazėrive tė tyre u dhanė prej fisit tė Rubenit, prej fisit tė Gadit e prej fisit tė Zabulonit me short dymbėdhjetė qytete.

49 Kėshtu bijtė e Izraelit ua dhanė levitėve kėto qytete me kullotat e tyre. 50 Prej fisit tė bijve tė Judės, prej fisit tė bijve tė Simonit dhe prej fisit tė bijve tė Beniaminit ua dhanė me short kėto qytete tė pėrmendura me emėr.

51 Bijve tė tjerė tė Kaatit u qenė dhėnė qytetet nė territorin e fisit tė Efraimit. 52 U qe dhėnė si qytet strehimi: Sikemi me kullotat e tija nė malin e Efraimit edhe Gazeri me kullotat e tija, 53 Jekmaami me kullotat, po ashtu edhe Betoroni. 54 Po ashtu edhe Ajaloni me kullotat dhe gjithashtu edhe Getremoni. 55 Kurse prej gjysmės sė fisit tė Manaseut: Tanaku me kullotat, dhe Jeblaami me kullotat e tija u qenė dhėnė vėllazėrive tė bijve tjerė tė Kaatit.

56 Kurse bijve tė Gersonit, sipas vėllazėrive tė tyre, u qe dhėnė: prej gjysmės sė fisit tė Manaseut: Gauloni nė Basan me kullotat dhe Astaroti me kullotat. 57 Prej fisit tė Isaharit: Cedesi me kullotat, Dabereti me kullotat, 58 Ramoti me kullotat si dhe Anemi me kullotat. 59 Kurse prej fisit tė Aserit: Masali me kullotat, po ashtu edhe Abdoni, 60 Hukoku me rrethinėn dhe Rohobi me kullotat. 61 Kurse prej fisit tė Neftaliut: Cedesi nė Galile me kullotat, Hamoni me kullotat dhe Kariathaimi me kullotat.

62 Tė tjerėve, bijve tė Merariut, u qe dhėnė prej fisit tė Zabulonit: Remonoja me kullotat, dhe Tabori me kullotat. 63 Pėrtej Jordanit, pėrballė Jerihonit, nė lindje tė Jordanit, u dhanė nga toka e fisit tė Rubenit: Bosorit nė shkretėtirė, me kullotat, Jasa me kullotat, 64 Kademoti e rrethinat e tija dhe Mefaati me kullotat e tija. 65 Kurse prej fisit tė Gadit: Ramoti nė Galaad me kullotat, Mahanaimi me kullotat, 66 Heseboni me kullotat dhe Jazeri me kullotat.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > 1 i Kronikave > Pasardhėsit e Levit