Kapitujt

1 i Kronikave: 24. Rendet e priftėrinjve

24

1 Rendet e bijve tė Aronit:

Bijtė e Aronit: Nadabi, Abiuhi, Eleazari e Itamari. 2 Nadabi e Abiuhi vdiqėn para babait tė tyre dhe nuk lanė fėmijė. Priftėrinj u bėnė Eleazari e Itamari.

3 Davidi bashkė me Sadokun i ndau, njėrin prej bijve tė Eleazarit dhe me Akimelekun, njėrin prej bijve tė Itamarit, sipas rendevee shėrbesės sė tyre. 4 Dhe doli se pėr kah numri i meshkujve ishin shumė mė shumė bijtė e Eleazarit se sa bijtė e Itamarit. Prandaj edhe formoi gjashtėmbėdhjetė rende prej bijve tė Eleazarit me prijės dhe tetė rende prej bijve tė Itamarit me prijės tė familjeve e tė shtėpive. 5 E i ndau tė dy familjet me short: sepse duhej tė ishin prijės tė Shenjtėrores e prijės tė Hyjit qoftė prej bijve tė Eleazarit qoftė prej bijve tė Itamarit. 6 Njėri prej levitėve, shkruesi Semeja, biri i Natanaelit, i regjistroi para mbretit, para prijėsve, para Sadokut prift, para Akimelekut, birit tė Abiatarit dhe para prijėsve tė familjeve priftėrore e levitike: njė familje prej Eleazarit dhe njė familje prej Itamarit.

7 Shorti i parė i ra Jojaribit, shorti i dytė Jedejės, 8 i treti Harimit, i katėrti Seorimit, 9 i pesti Melkisė, i gjashti Maimanit, 10 i shtati Akosit, i teti Abisė, 11 i nėnti Jezuait, i dhjeti Sekenisė, 12 i njėmbėdhjeti Eliasibit, i dymbėdhjeti Jacimit, 13 i trembėdhjeti Hopfės, i katėrmbėdhjeti Isbaabit, 14 i pesėmbėdhjeti Belgės, i gjashtėmbėdhjeti Emerit, 15 i shtatėmbėdhjeti Hezirit, i tetėmbėdhjeti Afsesit, 16 i nėntėmbėdhjeti Fetahisė, i njėzeti Hezekielit, 17 i njėzetenjėti Jakinit, i njėzetedyti Gamulit, 18 i njėzetetreti Dalajahut, i njėzetekatėrti Maaziahut.

19 Kėto ishin ndėrresat e tyre sipas shėrbesave pėr tė hyrė nė Shtėpinė e Zotit; hynin sipas ritit tė vet nėn drejtimin e Aronit, atit tė tyre, siē ka urdhėruar Zoti, Hyji i Izraelit.

20 Lidhur me tė tjerėt bijtė e Levit:

Prej bijve tė Amramit: Subaeli. Prej bijve tė Subaelit: Jehedeja. 21 Prej bijve tė Rohobisė: prijėsi Jesia. 22 Prej Isaaritėve: Salomoti. Prej bijve tė Salomotit: Jahati. 23 Prej Hebronajve: Jeriahu, Amaria i dyti, Jahazieli i treti, Jekmaami i katėrti. 24 I biri i Ozielit: Mika. Prej bijve tė Mikės: Samiri. 25 I vėllai i Mikės: Jesiai. Prej bijve tė Jesiajit: Zaharia. 26 Bijtė e Merariut: Moholi e Musiu. Bijtė e tij: Jaziahu e Baniu. 27 Biri i Merariut: prej Jaziahut, tė birit tė tij: Soami, Zakhuri e Hebriu. 28 Prej Moholit, biri Eleazari qė nuk kishte fėmijė. 29 Biri i Cisit: Jerameeli. 30 Bijtė e Musiut: Moholi, Ederi dhe Jerimoti.

Kėta janė bijtė e Levit sipas barqeve tė tyre.

31 Edhe kėta hodhėn short porsi vėllezėrit e tyre, bijtė e Aronit, nė praninė e mbretit David, tė Sadokut e tė Akimelekut dhe tė prijėsve tė familjeve priftėrore e levitike: qoftė tė mėdhatė qoftė tė voglat: tė gjitha nė mėnyrė tė barabartė u ndanė me short.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > 1 i Kronikave > Rendet e priftėrinjve