Kapitujt

1 i Kronikave: 7. Isahari

7

1 Bijtė e Isaharit: Tola, Fuai, Jasubi e Samaroni: katėr.

2 Bijtė e Tolės: Oziu, Rafajai, Jerijeli, Jemaji, Jebsemi e Samueli: prijėsit e familjeve tė Tolės, trima tė vlefshėm. Nė regjistrimin nė kohėn e Davidit numri i tyre ishte njėzet e dy mijė e gjashtėqind, sipas breznive tė tyre.

3 Bijtė Oziut: Izrahia, prej tė cilit lindėn: Mikaeli, Obadia, Joeli, Jesia, pesė, tė gjithė prijės. 4 Sipas regjistrimit tė kryer sipas familjeve, kishin tridhjetė e gjashtė mijė vetė nė trupat e tyre tė armatosura pėr luftė, sepse kishin shumė gra e fėmijė. 5 Vėllezėrit e tyre ndėr tė gjitha vėllazėritė e Isaharit numėroheshin burra tė fortė pėr luftė tetėdhjetė e shtatė mijė.

Beniamini

6 Bijtė e Beniaminit: Bela, Bohori e Jadiheli, tre.

7 Bijtė e Belės: Esboni, Oziu, Ozieli, Jerimoti e Uraji, pesė prijės tė familjeve dhe trima shumė tė fortė pėr luftė. Ishin tė regjistruar njėzet e dy mijė e tridhjetė e katėr.

8 Bijtė e Bohorit: Zamira, Joasi, Eliezeri, Elioenaji, Amriu, Jerimoti, Abia, Anatoti dhe Almati: tė gjithė bijtė e Bohorit. 9 Nė regjistrimin e pjesėtarėve tė kėtyre prijėsve tė familjeve ishin: njėzet mijė e dyqind trima tė fortė pėr luftė.

10 Bijtė e Jadihelit: Balani. Bijtė e Balanit: Jehusi, Beniamini, Aodi, Kanana, Zetani, Tarsisi dhe Ahisahari. 11 Tė gjithė kėta ishin bijtė e Jadihelit, prijės tė vėllazėrive tė veta, shtatėmbėdhjetė mijė e dyqind burra shumė tė fortė pėr luftė, tė gjithė tė aftė pėr tė luftuar.

12 Ishin edhe Sufami e Hufami, bijtė e Hirit; Hasimi biri i Aherit.

Neftaliu

13 Bijtė e Neftaliut: Jasieli, Guniu, Jeseri e Selumi. Bij tė Bilhės.

Manaseu

14 Biri i Manaseut: Esrieli. Kėtė ia lindi konkubina e tij siriane. Kjo i lindi edhe Mahirin, babain e Galaadit. 15 Mahiri mori grua prej Hufamit e Sufamit. E kishte edhe motrėn qė quhej Maakė. Emri i djalit tė dytė ishte Salfaad. Salfaadit i lindėn vajza.

16 Gruaja e Mahirit, Maaka, lindi djalė, tė cilin e quajti Fares, kurse vėllai i tij quhej Sares ndėrsa djemtė e kėtij quheshin: Ulam e Recem.

17 Biri i Ulamit: Badani. Kėta janė bijtė e Galaadit, tė birit tė Mahirit, tė birit tė Manaseut. 18 Motra e tij Amalekteti i lindi Isodin, Abiezerin e Moholėn.

19 Kurse bijtė e Semidės ishin: Ahini, Sekemi, Leciu e Aniami.

Efraimi

20 Bijtė e Efraimit: Sutala, Baredi biri i tij, Tahati biri i tij, Elada biri i tij, Tahati biri i tij, 21 biri i kėtij Zabadi, biri i kėtij Sutala, biri i kėtij Ezeri e Eladi. Kėta i vranė njerėzit vendas tė Getit, sepse patėn zbritur pėr t’ua pushtuar pronat. 22 Kėndej edhe babai i tyre Efraimi mbajti zi gjatė pėr ta ndėrsa vėllezėrit i vinin pėr ta ngushėlluar. 23 Efraimi hyri te gruaja e vet e kjo ngjizi dhe e lindi djalin tė cilin e quajti Berijė, sepse lindi nė mjerimin e familjes sė tij.

24 Vajza e tij ishte Sara. Kjo e ndėrtoi Betoronin e Poshtėm e tė Sipėrm dhe Ozensarėn. 25 Pastaj djali i tij Rafa e Resefi, dhe Taleu, biri i tij, prej tė cilit lindi Taani, 26 tė cilit i lindi Laadani. Po edhe djalit tė kėtij Amiudit i lindi Elisama, 27 prej tė cilit lindi Nuni, qė e pati djalė Jozuehun.

28 Prona dhe vendbanimet e tyre ishin: Beteli me pjesėt pėrkatėse tė tija, nė lindje Norani, nė anėn e perėndimit Gazeri me pjesėt pėrkatėse, po ashtu edhe Sikemi me pjesėt pėrkatėse deri tek Haji me pjesėt pėrkatėse. 29 Ishin edhe prona tė bijve tė Manaseut: Betsani me pjesėt pėrkatėse, Tanaku me pjesėt pėrkatėse, Magedoja me pjesėt pėrkatėse, Dori me pjesėt pėrkatėse. Nė kėto vende jetonin bijtė e Jozefit tė birit tė Izraelit.

Aseri

30 Bijtė e Aserit: Jemna, Jesua, Isuji e Beria dhe motra e tyre Sara.

31 Bijtė e Berisė: Heberi e Melkieli qė ėshtė baba i Barzaitit.

32 Heberit i lindėn: Jeflati, Someri, Hotami dhe Suaja, motra e tyre.

33 Bijtė e Jeflatit: Foseku, Bamaali e Asoti: kėta ishin bijtė e Jeflatit.

34 Kurse bijtė e vėllait tė tij, Somerit ishin: Roaga, Haba, Arami.

35 Bijtė e Hotamit, tė vėllait: Sufa, Jemna, Selesi e Amali.

36 Bijtė e Sufės: Suehi, Harnaferi, Suali, Beriu, Jamra, 37 Bosori, Odi, Sama, Salusa, Jetrani dhe Beera.

38 Bijtė e Jeterit: Jefoneu, Fasfa, e Ara.

39 E bijtė e Olės: Areeu, Hanieli e Resia.

40 Tė gjithė kėta ishin bijtė e Aserit, prijės tė familjeve, burra tė zgjedhur e tė fortė, krerė mes princėrve. Numri i atyre qė ishin tė shkruar nė ushtri pėr tė luftuar ishte njėzet e gjashtė mijė vetė.

Kapitujt

Kapitujt