Kapitujt

Jobi: 16. Nga padrejtėsia e njerėzve nė drejtėsinė hyjnore

16

1 Jobi e mori fjalėn e tha: 

2 “Tani sa herė veē po dėgjoj fjalė tė tilla!

Tė gjithė ju jeni ngushėllimtarė tė mėrzitshėm!

3 Vallė, s’kanė fund fjalėt e thėna nė erė?

Ēka tė ngacmon kėshtu tė pėrgjigjesh?

4 Dhe unė do tė mundja tė flas kėshtu

tė ishit ju nė kėtė gjendjen time;

rrjedhshėm fjalėt mbi ju do tė zbrazja,

pėrmbi ju kokėn do tė dridhja!

5 E me fjalė do t’ju forcoja,

s’do tė pushoja tė rrah me buzė.

6 Por, nėse flas dhembjet s’mė pushojnė,

nėse hesht, prapė nuk mė largohen.

7 Por tani dhimbje mė molisi,

mik pėr shėllinė mua s’mė ke lėnė.

8 Rrudhat nė ballė dėshmojnė kundėr meje,

shpifje tė rėnda kundėr meje thuhen,

9 me zemėrim mė thėrmon e mė pėrndjek,

kundėr meje dhėmbėt i kėrcėllon,

armiku m’i ngėrdhuc sytė.

10 Gojėn hapėn kundėr meje,

mė poshtėrojnė e mė shuplakojnė,

janė bashkuar kundėr meje tė gjithė.

11 Pre keqbėrėsit Hyji mė ka dhuruar,

mė lėshoi nė duar tė njerėzve tė pashpirt.

12 Unė, ai i urti i dikurshėm,

papritmas qeshė shkatėrruar,

mė shtrėngoi nė zverk edhe mė rroposi,

shenjė tė shėnjestrės sė vet mė bėri.

13 Mė shitoi me shigjeta tė veta,

m’i pėrshkoi ijet, dhe s’iu dhimta,

nė tokė ma derdhi vrerin tim.

14 Copė e grimė trupin ma bėri,

u sul nė mua si vigan.

15 Pėrmbi lėkurė e qepa thesin,

thellė nė pluhur e rrasa kokėn.

16 Faqja ime u skuq prej lotėve,

e u nxinė qerpikėt e mi.

17 E pra, dhunė nuk bėri dora ime,

e lutja ime ishte e pastėr!

18 O moj tokė, mos mė mbulo gjakun,

mos ma fsheh klithmėn e dėnesjes!

19 Se e kam nė qiell Dėshmitarin,

atje lart atė qė mė njeh.

20 Mbrojtės tė mi janė gjėmet e mia,

para Hyjit lot mė kullon syri.

21 Heu, t’u gjykonte me Hyjin njeriu

siē gjykohet njeriu me njeriun!

22 Por shkurtuar janė ditėt e mia,

po marr udhėn qė kthim prapa s’ka!

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Jobi > Nga padrejtėsia e njerėzve nė drejtėsinė...