Kapitujt

Numrat: 32. Ndarja e Transjordanisė

32

1 Bijtė e Rubenit e bijtė e Gadit kishin bagėti shumė, njė numėr jashtėzako‑ nisht tė madh gjė tė gjallė. Kur panė se Jazeri e Galaadi ishin vende tė pėrshtatshme pėr blegtori, 2 erdhėn te Moisiu, e te Eleazari prift dhe te prijėsit e bashkėsisė e thanė: 3 ”Ataroti e Diboni, Jazeri e Nemra, Heseboni e Elealeja, Sabani e Neboja e Beoni, 4 vendet qė Zoti i goditi para syve tė bashkėsisė sė izraelitėve, ėshtė trevė posaēėrisht e pasur pėr blegėtori dhe ne, shėrbėtorėt e tu, kemi bagėti shumė”. 5 Dhe shtuan: “Nėse kemi gjetur hir para syve tė tu, le t’u jepet shėrbėtorėve tė tu kjo tokė pėr pronė dhe mos na bėj tė kalojmė pėrtej Jordanit”.

6 Moisiu u pėrgjigj: “Si? Vėllezėrit tuaj do tė shkojnė nė luftė e ju do tė rrini kėtu? 7 Pse doni t’ua mbushni mendjen bijve tė Izraelit tė mos kenė guxim tė kalojnė nė tokėn qė Zoti e ka nė mend t’ua japė? 8 Po a nuk vepruan kėshtu edhe etėrit tuaj, kur u nisa prej Kadesbarnes pėr tė bėrė vrojtimin mbi vendin? 9 Ata kur arritėn nė Neheleskol e pasi e shqyrtuan vendin, ua prishėn zemrėn bijve tė Izraelit qė tė mos hynė nė tokėn qė Zoti ua kishte dhėnė. 10 E Zoti i hidhėruar tha: 11 ’Kėta njerėz qė dolėn prej Egjiptit njėzet vjeē e pėrpjetė nuk do ta shohin tokėn qė me pėrbetim ua kam premtuar Abrahamit, Izakut e Jakobit, sepse nuk deshėn tė mė ndjekin mua, 12 pėrveē Kalebit, birit tė Jefoneut, Cenezeut, e Jozuehit, birit tė Nunit: vetėm kėta e ndoqėn Hyjin’. 13 Zoti atėherė, i hidhėruar kundėr Izraelit, e solli andej‑kėndej nėpėr shkretėtirė pėr dyzet vjet, deri tė mbaronte mbarė ajo brezni qė mėkatoi para syve tė tij. 14 Dhe, ja ‑ shtoi ‑ ju u ngritėt nė vend tė etėrve tuaj ‑ pjellė njerėzish mėkatarė, qė ta shtoni zemėrimin e hidhėrimit tė Zotit kundėr Izraelit. 15 Nėse nuk do tė doni ta ndiqni atė, do ta bėjė pėrsėri kėtė popull tė endet nėpėr shkretėtirė dhe ju do tė bėheni shkaku i sharrimit tė tė gjithėve”.

16 Atėherė ata iu afruan edhe mė fort e thanė: “Ne kėtu do tė punojmė vathė pėr bagėtitė tona dhe qytete pėr fėmijėt tanė; 17 kurse ne, tė armatosur e tė ngjeshur, do tė shkojmė nė luftė para bijve tė Izraelit derisa t’i shtiem ata nė vendet e tyre. Kurse fėmijėt tanė le tė qėndrojnė nė qytete tė rrethuara me mur pėr shkak tė pritave tė banorėve. 18 Ne nuk do tė kthehemi nė shtėpitė tona, derisa ta kenė marrė pėr pronė bijtė e Izraelit trashėgimin e vet. 19 Ne nuk do tė kėrkojmė pjesė pėrtej Jordanit e mėtej, sepse ne e kemi tashmė trashėgimin tonė nė trevėn e tij tė lindjes”.

20 Moisiu u tha: “Nėse do tė bėni, siē po premtoni, nėse do tė shkoni nė luftė para Zotit, 21 nėse ēdo luftėtar i armatosur do ta kalojė Jordanin, derisa Zoti t’i dėbojė armiqtė e vet para vetes 22 e, pasi tė jetė nėnshtruar tėrė ky vend, do tė ktheheni, atėherė do tė jeni tė pafajshėm para Zotit e para Izraelit dhe do ta fitoni pėr trashėgim para Zotit. 23 Por, nėse nuk do tė bėni, si thoni, s’ka farė dyshimi se mėkatoni kundėr Zotit dhe mbajeni mend mirė se mėkati juaj ju do t’ju ndrydhė. 24 Ndėrtoni, pra, qytetet pėr fėmijėt tuaj dhe vathat pėr bagėtitė tuaja, dhe mbajeni fjalėn qė e dhatė”.

25 Atėherė bijtė e Gadit e tė Rubenit i thanė Moisiut: “Jemi shėrbėtorėt e tu, do tė bėjmė gjithė sa urdhėron zotėria ynė: 26 fėmijėt tanė, gratė, bagėtitė e gjėja jonė do tė rrinė kėtu nė qytetet e Galaadit, 27 kurse ne, shėrbėtorėt e tu, tė gjithė kush janė tė armėve do tė shkojnė para Zotit nė luftė, po ashtu, siē po thua ti, Imzot”.

28 Prandaj, Moisiu i urdhėroi Eleazarit prift, Jozuehit, birit tė Nunit, dhe tė gjithė krerėve tė vėllazėrive tė fiseve tė Izraelit dhe tha: 29 ”Nėse do tė kalojnė bijtė e Gadit e tė Rubenit pėrtej Jordanit bashkė me ju tė gjithė tė armatosur pėr luftė nė praninė e Zotit dhe vendi do tė jetė pushtuar prej jush, jepuni atyre pėr pronė Galaadin. 30 Por, nėse nuk do tė duan tė kalojnė tė armatosur me ju nė dheun Kanaan, le ta kenė pronėn e tyre ndėr ju”.

31 Bijtė e Gadit e bijtė e Rubenit pėrgjigjėn: “Sikurse Zoti u ka thėnė shėrbėtorėve tė tu, po ashtu do tė bėjmė. 32 Tė armatosur do tė dalim para Zotit nė dheun e Kanaanit; kurse prona jonė do tė jetė nė kėtė anė tė Jordanit”.

33 Dhe kėshtu Moisiu u dha bijve tė Gadit e tė bijve tė Rubenit dhe gjysmės sė fisit tė Manaseut, birit tė Jozefit, mbretėrinė e Sehonit, mbretit tė amorrenjve dhe mbretėrinė e Ogut mbretit tė Basanit, tokėn me qytetet e tyre e me kufijtė e saj, qytetet e vendit pėrreth.

34 Kėshtu bijtė e Gadit i ndėrtuan qytetet: Dibon, Atarot, Aroer, 35 Atrotsofan, Jazer, Jegbaa, 36 Betnemra e Betaran, qytete tė fortifikuara. Ndėrtuan edhe vathė pėr bagėtitė e tyre. 37 Kurse bijtė e Rubenit ndėrtuan: Hesebonin, Elealenė, Kariataimin, 38 Nabon e Baalmeonin ‑ emrat janė tė shndėrruar ‑ edhe Sabamėn. Ata ua ngjitėn emrat e vet qyteteve qė ndėrtuan.

39 Kurse bijtė e Mahirit, birit tė Manaseut, shkuan nė Galaad, e pushtuan atė pasi i dėbuan amorrenjtė, banorėt e tij. 40 Kėshtu Moisiu tokėn e Galaadit ia dha pėr pronė Mahirit tė Manaseut dhe ai nguli tė banojė nė tė. 41 Jairi, biri i Manaseut, shkoi e i pushtoi fshatrat e tij e u ngjiti emrin Havot Jair /d. m. th. Qytetet Jair/. 42 Shkoi edhe Nobeu dhe e pushtoi Kanatin me fshatrat e tij dhe u ngjiti emrin e vet: Nobe.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Numrat > Ndarja e Transjordanisė