Kapitujt

Numrat: 5. Pėrjashtimi i tė papastėrve

5

1 Zoti foli me Moisiun e tha: 

2 “Urdhėroju bijve tė Izraelit tė nxjerrin jashtė zemėrimiės ēdo gėrbulan, atė qė i derdhet fareci dhe tė papastrin prej tė vdekurit. 3 Dėbojeni jashtė zemėrimiės si burrė ashtu grua, qė tė mos e pėrdhosin atė, pasi unė banoj me ta”.

4 Po kėshtu bėnė bijtė e Izraelit: i qitėn jashtė zemėrimiės, ashtu si i kishte urdhėruar Zoti Moisiut.

Dėmshpėrblimi

5 Zoti i tha Moisiut:

6 “Thuaju bijve tė Izraelit: Burri ose gruaja qė tė bėjė ēfarėdo mėkati qė bėjnė njerėzit dhe dijekeqas ta kenė shkelur urdhrin e Zotit: ai njeri le tė jetė fajtor. 7 Le ta pranojė mėkatin e vet, le ta kthejė kokėn e gjėsė dhe pėrmbi tė edhe tė pestėn pjesė, atij qė ia ka bėrė dėmin. 8 Po qe se s’ka kush ta marrė dėmshpėrblimin, le t’ia japin Zotit e le t’i pėrkasė priftit, pėrveē dashit qė kushtohet si fli pajtimi, qė flia tė dalė e pėlqyeshme.

9 Sepse ēdo fli lartėsimi qė e kushtojnė bijtė e Izraelit i pėrket priftit; 10 po edhe gjithēka kushtohet nė Shenjtėrore nėpėr duar tė priftit, i takon atij”.

Kushti pėr mendje tė zezė

11 Zoti foli me Moisiun e tha:

12 “Fol me bijtė e Izraelit e thuaju:

Burri, gruaja e tė cilit gaboi duke e tradhtuar 13 dhe fjeti me njė tjetėr njeri, por kėtė nuk mundi ta hetojė burri dhe mbetet e fshehtė se u bė e papastėr e me dėshmitarė s’ ėshtė e mundur tė vėrtetohet, sepse nuk u cakos, 14 nėse e zė shpirti i mendjes sė zezė burrin ndaj gruas, e cila ose ėshtė e bėrė e papastėr ose i mbetet nė qafė me gjasė tė rreme, 15 le ta sjellė te prifti dhe le tė kushtojė flinė kushtimore bimore tė dhjetėn e efit miell elbi. Mos tė qesė mbi miell vaj dhe mos tė vėrė as kem, sepse ėshtė fli pėr mendjen e zezė dhe kusht hetues i kurorėshkeljes.

16 Atėherė prifti le ta marrė e le ta qesė nė praninė e Zotit; 17 le ta marrė ujin e shenjtė nė njė enė bote, tė qesė nė tė pak pluhur nga trualli i Banesės. 18 Prifti, pasi ta ketė vėnė gruan nė praninė e Zotit, le t’ia zbulojė kokėn dhe le ta vėrė mbi duart e saja flinė pėrkujtuese, kushtin e mendjes sė zezė. Ai le ta mbajė ujin e hidhur, tė cilin e ngarkoi me mallkim. 19 Atėherė le ta pėrbejė e le tė thotė: “Nėse nuk fjeti me ty njeri i huaj, dhe nėse nuk iu shmange burrit tėnd, nėse nuk u bėre e papastėr duke e braktisur shtratin e tyt shoq, nuk do tė bėjnė keq kėto ujėra tejet tė hidhura, nė tė cilat i ngarkova mallkimet. 20 Por, nėse iu shmange burrit tėnd dhe u fėlliqe me ndonjė tjetėr njeri”, 21 le ta nėmė prifti me nėmėn e mallkimit: “Zoti tė bėftė nė mes tė popullit tėnd shembull mallkimi, njė emnesė nėme: t’u kalbtė ama e fėmijėve e prej tė enjturit tė pėlcastė barku! 22 Depėrtoftė uji i mallkimit nė kraharorin tėnd dhe prej tė enjturit tė barkut t’u thaftė ama e fėmijėve”. Gruaja le tė pėrgjigjė: “Amen! Amen!”.

23 Kėto mallkime prifti le t’i shkruajė nė letėr dhe le t’i fshijė me ujė tė hidhur, 24 le t’ia japė ta pijė ujin e hidhur, tė cilin e ngarkoi me mallkime, dhe le tė hyjnė nė tė ujėrat e mallkimit e do tė bėhen tė hidhura. 25 Atėherė prifti le ta marrė prej duarve tė saja flinė e mendjes sė zezė dhe le ta kushtojė me ritin e lartėsimit para Zotit e le ta vendojė pėrmbi lter. 26 Atėherė le ta marrė prej saj njė grusht miell qė kushtohet nė pėrkujtim dhe le ta djegė pėrmbi lter e atėherė le t’ia japė gruas ta pijė ujin e hidhur. 27 Pasi ta ketė pirė kėtė ujė, e, nėse ėshtė e papastėr dhe, nėse, duke e pasė pėrbuzur burrin, ėshtė fajtore e kurorėshkeljes, do ta pėrshkojė uji i mallkimit, do t’i enjtet barku e do t’i kalbet ama e fėmijėve; dhe do tė jetė njė grua e mallkuar emnesė pėr popullin e vet. 28 Por nėse nuk ėshtė pėrdhosur, por ėshtė e pastėr, nuk do t’i ndodhė gjė dhe do tė ketė fėmijė”.

29 Ky ėshtė riti nė rast tė mendjes sė zezė kur gruaja merr rrugėt e kėqija larg burrit tė vet dhe, nėse pėrdhoset, 30 ose kur ndonjė burrė e pushton shpirtin e mendjes sė zezė dhe e sjell gruan e vet nė praninė e Zotit. Prifti le ta kryejė mbi tė tėrė kėtė rit. 31 Burri i saj le tė lirohet nga faji, kurse ajo le ta marrė mbi vete pėrgjegjėsinė e fajėsisė sė vet.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Numrat > Pėrjashtimi i tė papastėrve