Kapitujt

Numrat: 29. DH. Festa e Brohoritjeve

29

1 “Po edhe e para ditė e muajit tė shtatė le tė jetė pėr ju ditė tubimi e shenjtė. Atė ditė mos bėni asnjė punė tė rėndė! Kijeni ditė Brohoritjeje me trumbetė! 2 Pėr fli nė erė tė kėndshme kushtoni Zotit flinė e shkrumbimit: njė mėzat, njė dash dhe qengja vjetakė tė patėmetė shtatė. 3 Si kusht i tyre endės tė ngjeshur me vaj tri tė dhjeta tė efit pėr mėzat, dy tė dhjetat pėr dash, 4 njė tė dhjetė tė efit pėr ēdo qengj, qė janė shtatė, 5 dhe njė cjap si fli pėr mėkat, qė flijohet pėr tė kryer mbi ju ritin e zgjidhjes. 6 Kjo bėhet pėrveē flisė sė shkrumbimit tė hėnės sė re dhe tė kushteve tė duhura pėr tė dhe pėrveē flisė sė pėrhershme tė shkrumbimit e tė kushteve e tė njomjeve tė rėndomta, nė erė tė kėndshme Zotit, fli e djegur nė zjarr nė nder tė Zotit”.

E. Dita e madhe e Pajtimit

7 “Po edhe tė dhjetėn ditė tė kėtij muaji tė shtatė le tė jetė pėr ju ditė tubimi e shenjtė. Atė ditė mos bėni asnjė punė tė rėndė. 8 Kushtoni fli shkrumbimi nė erė tė kėndshme Zotit: njė mėzat, njė dash dhe qengja vjetakė tė patėmetė shtatė, 9 me flijim tė duhur pėr ta tė endės tė ngjeshur me vaj: tri tė dhjeta tė efit pėr mėzat, dy tė dhjeta pėr dash 10 njė tė dhjetė pėr ēdo qengj, qė tė gjithė sė bashku janė shtatė. 11 Kushtoni edhe cjapin e flisė pėr mėkat dhe pėrmbi kėto duhet kushtuar flia e shpėrblimit pėr ditėn e Pajtimit tė madh dhe flia e pėrhershme e shkrumbimit me kushtimet e njomjet qė u pėrkasin”.

Ė. Festa e Tėbanave

12 “Tė pesėmbėdhjetėn ditė tė tė shtatit muaj le tė jetė ditė tubimi e shenjtė. Kėtė ditė mos bėni asnjė punė tė rėndė, por festojeni si tė kremte nė nder tė Zotit pėr shtatė ditė. 13 Kushtoni fli shkrumbimi nė erė tė kėndshme Zotit: mėzetėr trembėdhjetė, desh dy dhe katėrmbėdhjetė qengja vjetakė tė patėmetė. 14 Si kusht pėr to endės tė ngjeshur me vaj: tri tė dhjetat e efit pėr ēdo mėzat, e mėzetėr janė tė gjithė sė bashku trembėdhjetė, dhe dy tė dhjetat e efit pėr njė dash, d. m. th. pėr dy desh, 15 dhe nga njė tė dhjetė pėr ēdo qengj, e qengja sė bashku janė gjithsej katėrmbėdhjetė. 16 Kushtoni edhe cjapin pėr flinė pėr mėkat pėrmbi flinė e pėrhershme tė shkrumbimit me kushtin bimor dhe me njomjen e saj. 17 Ditėn e dytė kushtoni mėzetėr dymbėdhjetė, desh dy e qengja vjetakė tė patėmetė katėrmbėdhjetė, 18 me kushtet bimore dhe me njomjet e duhura pėr mėzetėr, desh e qengja sipas numrit e ritit tė duhur. 19 Kushtoni edhe cjapin e flisė pėr mėkat pėrmbi flinė e pėrhershme tė shkrumbimit me kushtet bimore dhe me njomjet e tyre.

20 Tė tretėn ditė kushtoni njėmbėdhjetė mėzetėr, dy desh e qengja vjetakė e tė pa tė metė katėrmbėdhjetė, 21 me kushtet bimore e me njomjet e duhura pėr secilin pėr mėzetėr, pėr desh e qengja sipas numrit e ritit tė duhur. 22 Kushtoni edhe cjapin pėr flinė pėr mėkat pėrmbi flinė e pėrhershme tė shkrumbimit me kushtin bimor e me njomjen e duhur.

23 Tė katėrtėn ditė kushtoni dhjetė mėzetėr, dy desh e qengja vjetakė tė patėmetė katėrmbėdhjetė, 24 me kushtin bimor e me njomjen e duhur pėr secilin mėzat, dash e qengj sipas numrit dhe ritit tė duhur. 25 Kushtoni edhe cjapin pėr flinė pėr mėkat pėrmbi flinė e pėrhershme tė shkrumbimit me kushtin bimor e njomjen e duhur.

26 Tė pestėn ditė kushtoni mėzetėr nėntė, desh dy e qengja vjetakė tė pa tė metė katėrmbėdhjetė, 27 me kushtin bimor e njomjen e duhur pėr secilin: mėzetėr, desh e qengja sipas numrit tė tyre dhe ritit tė duhur. 28 Kushtoni edhe cjapin pėr mėkat, pėrmbi flinė e pėrhershme tė shkrumbimit me kushtin bimor e njomjen e duhur.

29 Tė gjashtėn ditė kushtoni mėzetėr tetė, desh dy e qengja katėrmbėdhjetė tė pa tė metė e vjetakė, 30 me kushtin bimor e njomjen e duhur pėr secilin mėzat, dash e qengj sipas numrit tė tyre dhe ritit tė duhur. 31 Kushtoni edhe cjapin pėr flinė pėr mėkat pėrveē flisė sė pėrhershme tė shkrumbimit me kushtin bimor e me njomjen e duhur.

32 Tė shtatėn ditė kushtoni shtatė mėzetėr, dy desh e qengja vjetakė e tė pa tė metė katėrmbėdhjetė 33 me kushtin bimor e njomjen pėr secilin mėzat, dash e qengj sipas numrit tė tyre e ritit tė duhur. 34 Kushtoni edhe cjapin pėr flinė e mėkatit pa marrė parasysh flinė e pėrhershme tė shkrumbimit me kushtin bimor e njomjen e duhur.

35 Tė tetėn ditė le tė mbahet tubimi kremtor. Mos bėni asnjė punė tė rėndė 36 dhe kushtoni si fli shkrumbimi nė erė tė kėndshme Zotit: njė mėzat, njė dash dhe qengja vjetakė tė pa tė metė shtatė 37 me kushtin bimor e njomjen pėr secilin mėzat, dash e qengj sipas numrit tė tyre e sipas ritit tė duhur. 38Kushtoni edhe cjapin pėr flinė pėr mėkat, pa marrė parasysh flinė e pėrhershme tė shkrumbimit, kushtin bimor tė saj dhe njomjen.

39 Ja, pra, sa u duhet t’i kushtoni Zotit nė ditė tė kremteve tuaja, pėrveē kushteve e flive vullnetare, flive tė shkrumbimit, flive bimore, njomjeve e flive pėr pajtim”.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Numrat > DH. Festa e Brohoritjeve