Kapitujt

Numrat: 9. Data e Pashkėve

9

1 Zoti foli me Moisiun nė shkretėtirėn e Sinait nė vitin e dytė pasi kishin dalė nga dheu i Egjiptit, nė muajin e parė. Ai i tha:

2 “Bijtė e Izraelit le t’i kremtojnė Pashkėt nė kohėn e tyre. 3 Le t’i kremtojnė tė katėrmbėdhjetėn ditė tė kėtij muaji nė mug tė natės pikėrisht sipas ritualit dhe zakoneve tė saja”.

4 Moisiu u urdhėroi bijve tė Izraelit t’i kremtojnė Pashkėt.

5 Izraelitėt i kremtuan Pashkėt nė kohėn e caktuar tė katėrmbėdhjetėn ditė tė muajit nė mug nė shkretėtirėn e Sinait. Bijtė e Izraelit bėnė pikėrisht ashtu siē i kishte urdhėruar Zoti Moisiut.

Raste tė veēanta

6 Dhe ja, ishin disa njerėz nė gjendje tė papastėr pėr shkak se kishin prekur tė vdekur qė nuk mund t’i kremtonin Pashkėt atė ditė. Kėta shkuan te Moisiu e Aroni 7 e u thanė: “Jemi nė gjendje tė papastrisė pėr shkak se kemi prekur tė vdekurin. Pėrse fajėsohemi qė tė mos mundemi t’i kushtojmė Zotit fli nė kohėn e caktuar si tė gjithė bijtė e Izraelit”? 8 Moisiu u pėrgjigj: “Pritni tė shoh se ēfarė urdhėron Zoti nė rastin tuaj”.

9 Zoti i tha Moisiut:

10 “Thuaju bijve tė Izraelit: Ai njeri qė ėshtė nė gjendje tė papastėr pse ka prekur tė vdekurin ose ėshtė larg nė udhėtim ‑ kjo vlen pėr ju dhe pėr pasardhėsit tuaj ‑ le t’i kremtojė Pashkėt nė nder tė Zotit, 11 nė muajin e dytė mė katėrmbėdhjetė tė muajit nė mug. Le ta hanė qengjin me bukė tė pabrume e me barishta tė hidhura, 12 tė mos lėnė asgjė pėr nesėr nė mėngjes dhe mos t’ia thejnė asnjė asht: le ta zbatojnė pikė pėr pikė ritin e Pashkėve.

13 Por, po qe se ndokush qė ėshtė i pastėr e nuk ndodh nė udhėtim e, megjithatė nuk i kremton Pashkėt, ai njeri le tė ērrėnjoset prej popullit tė vet, pasi nuk ia kushtoi Zotit flinė e vet nė kohėn e caktuar: le t’i marrė mbi vete rrjedhimet e mėkatit tė vet. 14 Po ashtu udhėtari dhe i huaji, nėse ndodhin ndėr ju, le t’i kremtojnė Pashkėt nė nder tė Zotit, sipas ritit dhe zakoneve tė saja: le tė jetė i njėjti ligj pėr ju, si pėr tė ardhurin ashtu edhe pėr vendasin”.

Reja

15 Ditėn kur u ngreh Banesa, Reja e mbuloi Banesėn, Tendėn e Dėshmisė. Prej mbrėmjes deri nė mėngjes qėndronte nė trajtė tė zjarrit pėrmbi Banesė. 16 Kėshtu ndodhte vazhdimisht: ditėn e mbulonte Reja e natėn ishte nė trajtė tė zjarrit. 17 Kur hiqej reja qė e mbronte Banesėn, atėherė izraelitėt ēonin; kurse aty ku qėndronte reja, aty ngulnin zemėrimiėn. 18 Nė urdhėr tė Zotit izraelitėt ēonin, nė urdhėr tė tij zemėrimionin. Tėrė kohėn ndėrsa reja qėndronte pėrmbi Banesė, nė atė vend qėndronin edhe izraelitėt. 19 E nėse ndodhte qė tė qėndronte mbi tė pėr shumė kohė, bijtė e Izraelit i jepnin nderim Zotit e nuk ēonin. 20 Por edhe nėse Reja qėndronte pak kohė pėrmbi Banesė, ‑ pas urdhrit tė Zotit i ngrehnin tendat e pas urdhrit tė Zotit i hiqnin. 21 Nėse reja qėndronte prej mbrėmjes e deri nė mėngjes, e nė mėngjes heret e lėshonte Banesėn, ata ēonin. Ditėn ose natėn, kur reja hiqej prej Banesės, i shkulnin ēadrat. 22 Kur ndodhte qė tė rrijė dy ditė, ose njė muaj ose edhe kohė mė tė gjatė pėrmbi Banesė, izraelitėt qėndronin nė atė vend e nuk ēonin. Posa reja largohej, ata merrnin rrugė.

23 Nė urdhrin e Zotit ngulnin tendat e nė urdhrin e Zotit bėnin ēojėn. Ata i bėnin nderime Zotit nė pėrkim me udhėzimet qė i kishte dhėnė Zoti Moisiut.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Numrat > Data e Pashkėve