Kapitujt

Numrat: 31. Lufta e shenjtė kundėr madianitėve

31

1 Zoti foli me Moisiun e i tha:

2 “Hakmerrju madianitėve pėr bijtė e Izraelit e atėherė bashkohu me tė parėt e tu”.

3 Moisiu menjėherė i tha popullit: “Armatosni ndėr ju disa burra luftėtarė qė tė mund ta kryejnė hakmarrjen e Zotit kundėr madianitėve. 4 Prej ēdo fisi tė izraelitėve le tė zgjidhen nga njė mijė burra e tė dėrgohen nė luftė”.

5 Ēdo fis dha, pra, nga njė mijė luftėtarė ‑ d. m. th. dymbėdhjetė mijė luftėtarė. 6 Kėta Moisiu i dėrgoi bashkė me Fineesin, birin e Eleazarit prift. Atij ia dha edhe enėt e shenjta e trumbetat pėr tė dhėnė shenja nė luftė.

7 Ata bėnė luftė kundėr madianitėve siē i kishte urdhėruar Zoti Moisiut dhe i vranė tė gjithė meshkujt. 8 I vranė edhe mbretėrit e tyre: Eviun, Recemin, Surin, Hurin dhe Rebeun, pesė prijėsit e atij populli dhe Balaamin, birin e Beorit, e prenė me shpatė. 9 Gratė e fėmijėt i morėn skllevėr. Rrėmbyen tė gjitha bagėtitė e tyre, orenditė, gjithēka kishin pasur: 10 si qytetet po ashtu edhe fshatrat e zemėrimiat i dogji zjarri; 11 morėn prenė dhe gjithēka zunė njerėz e bagėti, 12 dhe i sollėn robėrit, prenė e plaēkat te Moisiu, Eleazari prift e mbarė bashkėsia e izraelitėve nė zemėrimiė nė rrafshin e Moabit, nė bregun e Jordanit pėrballė Jerihonit.

Vrasja e grave dhe pastrimi i presė

13 Moisiu, Eleazari dhe tė gjithė prijėsit e bashkėsisė u dolėn pėrpara jashtė zemėrimiės. 14 Moisiu i hidhėruar kundėr udhėheqėsve tė ushtrisė mijėtarėve dhe urdhėrqindėsve, 15 u tha: “Ēfarė? I keni lėnė gjallė tė gjitha femrat?! 16 Po a nuk janė kėto qė i tradhtuan bijtė e Izraelit sipas mėsimit tė Balaamit dhe ju bėnė tė ēoheni kundėr Zotit nė rastin e Fegorit e kėshtu qe goditur rėndė populli i Zotit? 17 Kėndej vrisni tė gjithė fėmijėt meshkuj edhe tė gjitha gratė qė njohėn mashkull mbytni, 18 kurse tė gjitha vajzat e reja qė nuk njohėn mashkull, lėrini nė jetė pėr ju. 19 Edhe ju qėndroni jashtė zemėrimiės pėr shtatė ditė. Kush tė ketė vrarė ndonjė njeri ose tė ketė prekur njeriun e vrarė, le tė pastrohet tė tretėn e tė shtatėn ditė, si ju ashtu edhe robėrit tuaj. 20 Si dhe mbarė prenė, qoftė ajo petk ose orendi, e punuar prej lėkurave ose prej leshit tė dhisė ose prej drurit, pastrojeni”!

21 Atėherė Eleazari prift u tha luftėtarėve qė ishin kthyer nga luftimi: “Ja urdhri i ligjit qė Zoti ia dha Moisiut: 22 Ari, argjendi, bronzi, hekuri, kallaji e plumbi ‑ 23 ēdo gjė qė e duron zjarrin ‑ kalojeni nėpėr zjarr e do tė jetė i pastėr; kurse ēdo gjė qė nuk e duron zjarrin, le tė shenjtėrohet me anė tė ujit tė pastrimit. 24 Tė shtatėn ditė lani petkat tuaja e, atėherė, tė pastruar, hyni nė zemėrimiė”.

Ndarja e presė

25 Zoti i tha Moisiut:

26 “Ti me Eleazarin prift e me krerėt e vėllazėrive tė bashkėsisė bėjeni llogarinė e presė si tė njerėzve ashtu tė bagėtive. 27 Mbarė prenė ndaje nė dy pjesė tė barabarta: pėr ata qė dolėn nė luftė e luftuan e pjesėn tjetėr pėr mbarė bashkėsinė. 28 Atėherė prej pjesės sė atyre qė morėn pjesė nė luftė, ndaje pjesėn qė i pėrket Zotit: njė frymė prej pesėqindve qoftė prej njerėzve e qoftė prej gjedhit, gomarėve e bagėtive tė imėta 29 e jepja Eleazarit prift, sepse janė ndihmesė qė i pėrket Zotit. 30 Prej gjysmės tjetėr qė u bie bijve tė Izraelit, merre tė pesėdhjetėn kokė tė njerėzve, tė gjedhit, tė gomarėve e tė bagėtive tė imėta ‑ prej tė gjitha bagėtive ‑ e jepjau levitėve qė e kanė nė kujdes shėrbimin nė Banesėn e Zotit”.

31 Moisiu dhe Eleazari prift bėnė ashtu si kishte urdhėruar Zoti. 32 Preja qė kishte mbetur prej sa ushtarėt kishin rrėmbyer, ishte: 675. 000 krerė bagėti tė imėta, 33 72. 000 krerė bagėti tė trasha, 34 61. 000 gomarė; 35 femra virgjėra 32. 000.

36 Gjysma qė u takoi atyre qė kishin qenė nė luftė ishte: 337. 500 krerė bagėti tė imėta; 37 prej tyre u ndanė si pjesė ndihmesė Zotit: 675 krerė bagėti tė imėta; 38 ‑ 36. 000 gjedh e ndih‑ mesė e Zotit: 72 krerė; 39 ‑ gomarė: 30. 500 e prej tyre ndihmesė Zotit: 61. kokė; 40 ‑ persona 16. 000 e prej tė cilave ndihmesė Zotit: 32 vetė.

41 Taksėn e ndihmesės sė Zotit Moisiu ia dha Eleazarit prift, siē i qe urdhėruar.

42 Kurse gjysma tjetėr qė iu dha bijve tė Izraelit, qė teproi prej asaj pjesė qė e morėn luftėtarėt, 43 prej kėsaj gjysme, qė i ra bashkėsisė, d. m. th. prej 337. 500 kokrra bagėti tė imėta, 44 prej 36. 000 bagėti tė trasha, 45 prej 30. 500 gomarė, 46 prej 16. 000 vetėve, 47 Moisiu mori tė pesėdhjetin kokė e ua dha levitėve, qė shėrbenin nė Banesėn e Zotit, ashtu siē i kishte urdhėruar Zoti.

Kushtimet

48 Atėherė iu afruan prijėsit e ushtrisė Moisiut, mijėtarėt dhe urdhėrqindėsit e i thanė: 49 “Ne, shėrbėtorėt e tu, e llogaritėm numrin e luftėtarėve, qė i patėm nėn urdhėrimin tonė dhe nuk na mungon as vetėm njė! 50 Pėr kėtė arsye ia kushtojmė dhuratė Zotit secili tėrė arin qė kemi mundur ta mbledhim pėr t’u kryer mbi ne riti i zgjidhjes. Janė gjėra ari: rrathė kėmbe, nėdorėsa, unaza, vathė e gjerdana, qė Zoti tė ketė mėshirė pėr ne”.

51 Moisiu e Eleazari prift e morėn arin: gjėra tė punuara me ar. 52 I tėrė ari qė morėn pėr t’ia lartėsuar Zotit peshonte 16. 750 sikla qė e kushtuan mijėtarėt dhe urdhėrqindėsit. 53 Ushtarėt sa kishin marrė secili ndali pėr vete.

54 Kėshtu, pra, Moisiu e prifti Eleazar e morėn arin dhe e ēuan nė Tendėn e takimit si dėshmi pėr Izrael para Zotit.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Numrat > Lufta e shenjtė kundėr madianitėve