Kapitujt

Numrat: 20. Uji i Meribės

20

1 Dhe izraelitėt, mbarė bashkėsia, arritėn nė shkretėtirėn Sin. Ishte muaji i parė. Populli nguli nė Kades. Kėtu vdiq Maria dhe qe varrosur nė tė njėjtin vend.

2 Pasi nuk kishte ujė pėr popull, u bashkuan kundėr Moisiut e Aronit 3 e nisėn tė grinden me Moisiun e Aronin. Thanė: “Oh, sikur tė kishim mbaruar ndėrmjet vėllezėrve tanė nė praninė e Zotit! 4 Pėrse e nxorrėt bashkėsinė e Zotit e prutė nė shkretėtirė qė tė vdesim ne dhe bagėtitė tona? 5 Pėrse na bėtė ta lėmė Egjiptin e na sollėt nė kėtė vend tė keq qė nuk mund tė mbillet, ku nuk ka as fiq, as vreshta as shega, ku madje nuk ka as ujė pėr tė pirė”?

6 Moisiu e Aroni e lanė bashkėsinė e shkuan nė hyrje tė Tendės sė takimit, ranė me fytyrė pėr dhe e pėrmbi ta u dėftua Lavdia e Zotit. 7 Atėherė Zoti i tha Moisiut: 8 “Merre shkopin ti e Aroni, vėllai yt dhe bashkoni popullin, folini shkėmbit ndėr sy tė tij dhe ai do t’u japė ujė. Kur ta kesh nxjerrė ujin prej shkėmbit, atėherė le tė pijė bashkėsia dhe bagėtitė e saja”.

9 Atėherė Moisiu e mori shkopin qė ishte nė praninė e Zotit ashtu si i urdhėroi Ai. 10 Moisiu e Aroni e bashkuan popullin para shkėmbit, e Moisiu tha: “Dėgjoni, o kryekėcyer! A thua prej shkėmbit do t’ju nxjerrim ujė”?

11 Moisiu e ēoi dorėn, dy herė i ra me shkop shkėmbit, doli ujė me shumicė dhe piu bashkėsia e bagėtitė e saja.

Ndėshkimi i Moisiut e i Aronit

12 Por, Zoti i tha Moisiut e Aronit:

“Pasi nuk mė besuat mua qė ta bėni tė ndriēojė shenjtėria ime ndėr sy tė bijve tė Izraelit, ja, pra, ju nuk do ta shtini kėtė popull nė tokėn qė do t’jua dhuroj”.

13 Kėto janė ujėrat e Meribės, ku izralitėt u grindėn me Zotin, dhe ku Ai u dėftua i shenjtė.

Edomi nuk i lė tė kalojnė izraelitėt

14 Moisiu i dėrgoi prej Kadesit disa lajmėtarė te mbreti i Edomit pėr t’i thėnė: “Tė ēon fjalė Izraeli, yt vėlla: Ti i di tė gjitha tė vėshtirat qė na kanė gjetur: 15 se si patėn zbritur etėrit tanė nė Egjipt dhe si banuam atje pėr njė kohė shumė tė gjatė, se si egjiptianėt na munduan ne dhe etėrit tanė. 16 Ne e thirrėm nė ndihmė Zotin e Ai na dėgjoi dhe e dėrgoi engjėllin e vet e na nxori nga Egjipti. Ja, kemi ngelur nė qytetin e Kadesit qė ėshtė nė skajin e kufijve tė tu. 17 Po tė bėjmė lutje tė na lėsh tė kalojmė nėpėr tokėn tėnde. Nuk do tė biem nėpėr ara e vreshta tė tua, nuk do tė pimė ujė prej pusave tė tu, por do tė kalojmė udhės sė madhe e nuk do t’i shmangemi as djathtas as majtas derisa t’i kalojmė kufijtė e tu”.

18 Edomi iu pėrgjigj: “Ruaj se kalon nėpėr tokėn time, ndryshe tė dal i armatosur tė ndesh”.

19 Izraelitėt pėrgjigjėn: “Do tė biem rrugės sė rrahur e, nėse do tė pimė ujin tėnd unė dhe bagėtitė e mia, do tė paguaj sa ėshtė e drejtė, s’do tė jetė farė vėshtirėsie pėr ēmim: mjaft qė tė kalojmė sa mė shpejt”.

20 Por, ai u pėrgjigj: “S’kalove andej”!

Dhe Edomi i doli para me shumė njerėz e me fuqi tė madhe, 21 dhe nuk ia pranoi lutjen Izraelit qė tė kalojė nėpėr tokėn e tij, prandaj edhe Izraeli u largua prej tij.

Vdekja e Aronit

22 Pasi bėnė ēojėn prej Kadesit, izraelitėt arritėn nė malin Hor. 23 Aty, nė malin Hor, qė ėshtė nė kufijtė e tokės sė Edomit, Zoti foli me Moisiun e me Aronin; Ai tha: 24 ”Aroni le tė bashkohet me tė parėt e vet. Ai nuk do tė shkelė nė tokėn qė ua kam dhėnė izraelitėve, sepse e kundėrshtuat urdhrin tim tek uji i Meribės. 25 Merre Aronin e me tė edhe Eleazarin, birin e tij, dhe ēoj nė malin Hor. 26 Pasi t’ia kesh zhveshur petkat e t’et, veshja ato Eleazarit, tė birit; Aroni do tė bashkohet me tė parėt e vet e do tė vdesė atje”.

27 Siē urdhėroi Zoti ashtu bėri Moisiu. Nė sy tė mbarė bashkėsisė u ngjitėn nė malin Hor. 28 Pasi ia zhveshi Aronit petkat e tija ato ia veshi Eleazarit, birit tė Aronit. Si vdiq Aroni nė majė tė malit, Moisiu zbriti me Eleazarin. 29 Mbarė bashkėsia pa se kishte vdekur Aroni dhe mbarė shtėpia e Izraelit i bėri gjėmė pėr tridhjetė ditė.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Numrat > Uji i Meribės