Kapitujt

Numrat: 36. Trashėgimi i gruas sė martuar

36

1 Atėherė u afruan prijėsit e barqeve tė bijve tė Galaadit, tė birit tė Mahirit, tė birit tė Manaseut, prej njėrės ndėr vėllazėritė e Jozefit dhe para Moisiut e para prijėsve tė vėllazėrive tė Izraelit, 2 thanė: “Ty, zotėrisė sonė, i ka urdhėruar Zoti t’ua ndash me short tokėn bijve tė Izraelit dhe bijave tė Salfaadit, vėllait tonė, trashėgimin e detyruar babait. 3 Kėto po qe se i marrin pėr gra njerėzit e njė fisi tjetėr, ato do ta marrin trashėgimin e vet me vete e kėshtu ajo pasuri e kaluar nė njė fis tjetėr do ta zvogėlojė trashėgimin tonė. 4 Kėshtu, kur tė vijė viti jubilar, trashėgimi i kėtyre grave do tė kalojė nė atė fis tė cilit ato i pėrkasin e do tė hiqet prej pronės sė fisit tė tė parėve tonė”.

5 Moisiu atėherė, me urdhėr tė Zotit, u tha izraelitėve: “Foli drejt fisi i bijve tė Jozefit. 6 Kjo ėshtė rregullorja qė Zoti e ka vendosur lidhur me rastin e bijave tė Salfaadit: Le tė martohen me kė tė duan, porse vetėm me njerėz tė fisit tė vet 7 qė tė mos pėrzihet prona e bijve tė Izraelit fis me fis dhe bijtė e Izraelit duhet tė mbeten tė lidhur me pronėn e tė parėve tė vet 8 dhe tė gjitha bijat trashėgimtare e bijve tė Izraelit le t’i marrin burrat prej vėllazėrive tė fisit tė tė parėve tė vet, qė trashėgimi tė mbetet nė vėllazėri 9 dhe qė tė mos pėrzihet prona e njė fisi me fisin tjetėr; kėshtu ēdo fis do tė mbetet i lidhur me trashėgimin e vet ndėr bijtė e Izraelit”.

10 Bijat e Salfaadit bėnė ashtu si Zoti i urdhėroi Moisiut, 11 dhe Maala, Tersa, Hegla, Melha e Noa u martuan me bijtė ungjėvet tė vet, 12 prej vėllazėrisė sė Manaseut, birit tė Jozefit. Kėshtu prona qė u qe ndarė atyre, mbeti nė fisin dhe nė vėllazėrinė e t’et.

Pėrfundimi

13 Kėto janė urdhėrimet dhe ligjet qė Zoti ua dha izraelitėve nėpėr Moisiun nė rrafshin e Moabit nė bregun e Jordanit, pėrballė Jerikut.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Numrat > Trashėgimi i gruas sė martuar