Kapitujt

Numrat: 26. Regjistrimi i dytė

26

1 Pas kėsaj shuplake, Zoti i tha Moisiut dhe Eleazarit prift, birit tė Aronit: 2 ”Regjistrojeni mbarė bashkėsinė e bijve tė Izraelit njėzet vjeē e pėrpjetė sipas vėllazėrive dhe barqeve tė tyre, tė gjithė ata qė mund tė dalin nė luftė”.

3 Kėshtu, pra, Moisiu e Eleazari prift u treguan atyre nė fushat e Moabit, nė bregun e Jordanit, pėrballė Jerihonit. U thanė: 4”Le tė bėhet regjistrimi i njerėzve njėzet vjeē e pėrpjetė siē i ka urdhėruar Zoti Moisiut”.

Ja, bijtė e Izraelit qė kishin dalė nga Egjipti:

5 Rubeni, i parėlinduri i Izraelit. I biri i tij Henoku, prej tė cilit rrjedh vėllazėria e Henokajve; Falui, prej tė cilit rrjedh vėllazėria e Faluajve; 6 Hesroni, prej tė cilit rrjedh vėllazėria e Hesronajve, dhe Karmiu, prej tė cilit rrjedh vėllazėria e Karmijve. 7 Kėto janė vėllazėritė prej fisit tė Rubenit dhe numri i tyre doli 43. 730 vetė.

8 Biri i Faluit: Eliabi, 9 bijtė e tij: Namueli, Datani dhe Abirami. Datani dhe Abirami ishin ata dy udhėheqės tė bashkėsisė, qė u ngritėn kundėr Moisiut e Aronit nė kryengritjen e Koreut, kur u ēuan kundėr Zotit, 10 kur toka e hapi gojėn e vet dhe i pėrpiu ata dhe Koreun dhe vdiq njė shumicė e madhe, kur i pėrlau zjarri 250 burra: dhe u bėnė njė emnesė. 11 Koreu vdiq, por tė bijtė nuk u borėn.

12 Bijtė e Simonit sipas vėllazėrive tė tyre: Namueli, prej tij vėllazėria e Namuelajve; Jamini, prej tij vėllazėria e Jaminajve; Jakini, prej tij vėllazėria e Jakinajve; 13 Zarai, prej tij vėllazėria e Zarajve; Sauli, prej tij vėllazėria e Saulajve. 14 Kėto janė vėllazėritė e fisit tė Simonit, gjithsej numri i tė cilėve ishte 22. 200 vetė.

15 Bijtė e Gadit, sipas vėllazėrive tė tyre: Sefoni, prej tij vėllazėria e Sefonajve; Agiu, prej tij vėllazėria e Agiajve; Suniu, prej tij vėllazėria e Suniajve; 16 Ozniu, prej tij vėllazėria e Ozniajve; Heriu, prej tij vėllazėria e Heriajve; 17 Arodi, prej tij vėllazėria e Arodajve; Arieli, prej tij vėllazėria e Arielajve. 18 Kėto janė vėllazėritė e Gadit, gjithsej numri i tė cilėve ishte 40. 500 vetė.

19 Bijtė e Judės: Heri e Onani. Tė dy vdiqėn nė dheun e Kanaanit. 20 Bijtė e Judės, sipas vėllazėrive tė tyre, qenė: Selai, prej tė cilit vėllazėria e Selajve; Faresi, prej tė cilit vėllazėria e Faresajve; Zarai, prej tė cilit vėllazėria e Zarajve. 21 Kurse bijtė e Faresit: Hesroni, prej tė cilit vėllazėria e Hesronajve; Hamuli, prej tė cilit vėllazėria e Hamulajve. 22 Kėto janė vėllazėritė e Judės. Gjithsej numri i tyre ishte 76. 500 vetė.

23 Bijtė e Isaharit sipas vėllazėrive tė tyre: Tolai, prej tė cilit vėllazėria e Tolajve; Fuai, prej tė cilit vėllazėria e Fuajve; 24 Jasubi, prej tė cilit vėllazėria e Jasubajve; Semroni, prej tė cilit vėllazėria e Semronajve. 25 Kėto janė vėllazėritė e Isaharit. Gjithsej numri i tyre ishte: 64. 300 vetė.

26 Bijtė e Zabulonit, sipas vėllazėrive tė tyre: Saredi, prej tė cilit vėllazėria e Saredajve; Eloni, prej tė cilit vėllazėria e Elonajve; Jaheleli, prej tė cilit vėllazėria e Jahelelajve. 27 Kėto janė vėllazėritė e Zabulonit. Gjithsej numri i tyre 60. 500 vetė.

28 Bijtė e Jozefit sipas vėllazėrive tė tyre: Manaseu dhe Efraimi. 29 Manaseut i lindi Mahiri, prej tė cilit vėllazėria e Mahirajve. Mahirit i lindi Galaadi, prej tė cilit vėllazėria e Galaadajve. 30 Galaadi pati kėta djem: Jezerin, prej tė cilit vėllazėria e Jezerajve; dhe Helekun, prej tė cilit vėllazėria e Helekajve; 31 Asrielin, prej tė cilit ėshtė vėllazėria e Asrielajve; Sekemi, prej tė cilit ėshtė vėllazėria e Sekemajve; 32 Semidanė, prej tė cilit ėshtė vėllazėria e Semidajve; Heferin, prej tė cilit ėshtė vėllazėria e Heferajve. 33 Po edhe Heferi qe ati i Salfaadit, i cili nuk kishte djem, por vetėm vajza. Ato quheshin: Maala, Noa, Hegla, Melka e Tersa. 34 Kėto janė vėllazėritė e Manaseut. Numri i tyre 52. 700 vetė.

35 Kurse bijtė e Efraimit, sipas vėllazėrive tė tyre, ishin kėta: Sutalai, prej tė cilit ėshtė vėllazėria e Sutalajve; Bekeri, prej tė cilit ėshtė vėllazėria e Bekerajve; Teheni, prej tė cilit ėshtė vėllazėria e Tehenajve: 36 Biri i Sutalait qe Herani, prej tė cilit ėshtė vėllazėria e Heranajve. 37 Kėto janė vėllazėritė e bijve tė Efraimit. Numri i tyre qe 32. 500 vetė. Kėta janė bijtė e Jozefit sipas vėllazėrive tė tyre.

38 Bijtė e Beniaminit sipas vėllazėrive tė tyre: Baleu, prej tė cilit ėshtė vėllazėria e Balejve; Asbeli, prej tė cilit ėshtė vėllazėria e Asbelajve; Ahirami, prej tė cilit ėshtė vėllazėria e Ahiramajve; 39 Sufami, prej tė cilit ėshtė vėllazėria e Sufamajve; Hufami, prej tė cilit ėshtė vėllazėria e Hufamajve; 40 Bijtė e Baleut: Aredi e Naamani. Prej Aredit, vėllazėria e Aredajve, prej Naamanit, vėllazėria e Naamanajve. 41 Kėta janė bijtė e Beniaminit, sipas vėllazėrive tė tyre. Numri i tyre ishte 45. 600 vetė.

42 Tė bijtė e Danit sipas vėllazėrive tė tyre: Suhami, prej tė cilit vėllazėria e Suhamajve; kėto janė vėllazėritė e Danit sipas vėllazėrive tė tyre: 43 tė gjithė ishin Suhamaj. Numri i tyre ishte 64. 400 vetė.

44 Bijtė e Aserit, sipas vėllazėrive tė tyre; Jemna, prej tė cilit vėllazėria e Jemnajve; Isui, prej tė cilit vėllazėria e Isuajve; Beriai, prej tė cilit vėllazėria e Beriajve. 45 Bijtė e Beriait: Heberi, prej tė cilit ėshtė vėllazėria e Heberajve e Melkieli prej tė cilit vjen vėllazėria e Melkielajve. 46 Emri i bijės sė Aserit ishte Sarė, 47 Kėto janė vėllazėritė e bijve tė Aserit. Numri i tyre 53. 400.

48 Bijtė e Neftaliut sipas vėllazėrive tė tyre: Jasieli, prej tė cilit vėllazėria e Jasielajve; Guniu, prej tė cilit vėllazėria e Gunajve; 49 Jeseri, prej tė cilit vjen vėllazėria e Jeserajve; Selemi, prej tė cilit janė Selemajt. 50 Kėto janė vėllazėritė e bijve tė Neftaliut sipas vėllazėrive tė tyre. Numri i tyre ishte 45. 400 vetė.

51 Gjithsej numri i bijve tė Izraelit qė u regjistruan: 601. 730 vetė.

52 Zoti foli me Moisiun e tha:

53 “Kėtyre le t’u ndahet toka pėr pronė sipas numrit tė anėtarėve. 54 Atyre qė kanė anėtarė mė shumė, jepu mė shumė, e atyre qė kanė mė pak, jepu mė pak: secilit le t’i jepet prona e tij sipas regjistrimit; 55 porse vetėm kėshtu: toka le tė ndahet me short. Le ta marrin trashėgimin sipas anėtarėve tė secilit fis. 56 Shorti le ta caktojė pjesėn e secilit ndėrmjet tė gjitha fiseve si pėr fise tė mėdha ashtu pėr fise tė vogla”.

Regjistrimi i levitėve

57 Ky ėshtė numri i bijve tė Levit tė regjistruar sipas vėllazėrive tė tyre: Gersoni, prej tė cilit rrjedh vėllazėria e Gersonajve; Kaati, prej tė cilit rrjedh vėllazėria e Kaatajve; Merariu, prej tė cilit rrjedh vėllazėria e Merariajve. 58 Kėto janė vėllazėritė e Levit: vėllazėria e Lobniajve, vėllazėria e Hebro‑ najve, vėllazėria e Moholiajve, vėllazėria e Musiajve, vėllazėria e Koreajve. Kurse Kaatit i lindi Amrami. 59 Ky pati grua Jokabedėn, bijėn e Levit, qė i pati lindur nė Egjipt. Kjo i lindi Amramit, burrit tė vet, fėmijėt: Aronin, Moisiun dhe Marinė, motrėn e tyre. 60 Prej Aronit lindėn Nadabi, Abihui, Eleazari e Itamari. 61 Prej tyre vdiqėn Nadabi dhe Abihui kur kushtuan para Zotit zjarrin e pashuguruar.

62 Tė gjithė tė regjistruarit ishin 23. 000 meshkuj prej njė muaji e pėrpjetė. Kėta nuk qenė regjistruar bashkė me tė tjerėt bijtė e Izraelit as nuk u qe ndarė pronė ndėr bijtė e Izraelit.

63 Ky ėshtė numri i bijve tė Izraelit qė qenė regjistruar prej Moisiut e prej Eleazarit prift nė rrafshet e Moabit, nė brigjet e Jordanit, pėrballė Jerihonit. 64 Ndėr ta s’ishte asnjė prej atyre qė i patėn regjistruar Moisiu e Aroni nė shkretėtirėn e Sinait: 65 sepse Zoti pati parakallėzuar se tė gjithė, pėrveē Kalebit, birit tė Jefoneut, dhe tė Jozuehit, birit tė Nunit, do tė vdisnin nė shkretėtirė: dhe njėmend askush prej tyre nuk mbeti gjallė.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Numrat > Regjistrimi i dytė