Kapitujt

Numrat: 2. Renditja e fiseve

2

1 Zoti i tha Moisiut e Aronit: 

2 “Bijtė e Izraelit le tė zemėrimiojnė secili me njėsitin e vet te shenja e flamuri i fisit tė vet pėrreth Tendės sė takimit.

3 Nė krahun e lindjes le tė ngrehen tendat e fisit tė Judės sipas njėsiteve tė ushtrisė sė tij. Prijėsi i tyre ishte Nahasoni, i biri i Aminadabit. 4 Njėsia e luftėtarėve tė tij kishte: shtatėdhjetė e katėr mijė e gjashtėqind tė regjistruar.

5 Pėrbri tij le tė ngulen tendat e fisit tė Isaharit, prijėsi i tė cilit ishte Natanaeli, i biri i Suarit. 6 Numri i tė gjithė luftėtarėve tė tij ishte pesėdhjetė e katėr mijė e katėrqind.

7 Nė fisin e Zabulonit prijės ishte Eliabi, i biri i Helonit. 8 Numri i luftėtarėve tė tij pesėdhjetė e shtatė mijė e katėrqind.

9 Tė gjithė ata qė u numėruan nė njėsitė e Judės ishin njėqind e tetėdhjetė e gjashtė mijė e katėrqind. Me njėsitė e tyre ata le tė ēojnė tė parėt.

10 Flamuri i zemėrimiimit tė njėsiteve tė Rubenit sipas togave tė tyre le tė jetė nė krahun e mesditės. Prijėsi Elisuri, i biri i Sedeurit. 11 Tė gjithė luftėtarėt e tij tė regjistruar: dyzet e gjashtė mijė e pesėqind.

12 Pėrbri tij le tė ngulin tendat e veta ata tė fisit tė Simonit, prijėsi i tė cilėve ishte Salamieli, i biri i Surisadait. 13 Tėrė ushtria e luftėtarėve tė tij qė u regjistruan ishin pesėdhjetė e nėntė mijė e treqind.

14 Nė fisin e Gadit prijės ishte Eliasafi, i biri i Deuelit. 15 Tėrė ushtria e luftėtarėve tė tij qė u regjistruan: dyzet e pesė mijė e gjashtėqind e pesėdhjetė.

16 Tė gjithė tė regjistruarit nė njėsitė e Rubenit: njėqind e pesėdhjetė e njė mijė e katėrqind e pesėdhjetė sipas njėsive tė tyre. Kėta le tė ēojnė tė dytėt.

17 Atėherė le tė ēojė Tenda e takimit, kėshtu qė zemėrimia e Levitėve tė gjendet nė mes tė zemėrimiave. Sikurse tė ēojė ashtu edhe le tė ngulė: secili nėn flamurin e vet dhe nė vendin e vet.

18 Nė krahun e perėndimit le tė jetė flamuri i njėsive tė bijve tė Efraimit sipas njėsive tė tyre. Prijėsi i tyre ishte Elisamai, i biri i Amiudit. 19 Gjithė ushtria e luftėtarėve tė tij qė u regjistrua: dyzet mijė e pesėqind.

20 Me ta ishte fisi i Manaseut, prijėsi i tė cilėve ishte Gamalieli, i biri i Fadasurit. 21 Ushtria e luftėtarėve tė tij qė u regjistrua: tridhjetė e dy mijė e dyqind.

22 Nė fisin e bijve tė Beniaminit prijės ishte Abidani, i biri i Gjedeonit. 23 Mbarė ushtria e luftėtarėve tė tij: tridhjetė e pesė mijė e katėrqind tė regjistruar.

24 Tė gjithė tė regjistruarit nė njėsitė e Efraimit: njėqind e tetė mijė e njėqind. Kėta me njėsitė e tyre le tė ēojnė tė tretėt.

25 Nė krahun e veriut flamuri i zemėrimiimit tė fisit tė Danit, sipas njėsive tė tij. Prijėsi i njėsive tė tij ishte Ahiezeri, i biri i Amisadait. 26 Mbarė ushtria e luftėtarėve tė tij qė u regjistruan: gjashtėdhjetė e dy mijė e shtatėqind tė regjistruar.

27 Pėrbri tij le tė ngulen ēadrat e fisit Aser, prijėsi i tė cilėve ishte Fegieli, i biri i Ohranit. 28 Mbarė ushtria e luftėtarėve tė tij qė u numėrua: dyzet e njė mijė e pesėqind tė regjistruar.

29 Prijėsi i fisit tė Neftaliut ishte Ahirai, i biri i Enanit. 30 Mbarė ushtria e luftėtarėve tė tij qė u regjistrua: pesėdhjetė e tri mijė e katėrqind.

31 Tė gjithė tė regjistruarit nė taborret e Danit: njėqind e pesėdhjetė e shtatė mijė e gjashtėqind tė regjistruar. Kėta le tė ēojnė tė fundit sipas flamujve tė vet”.

32 Ky ėshtė numri i bijve tė Izraelit tė regjistruar sipas vėllazėrive dhe barqeve tė veta nė njėsi ushtarake: tė gjithė tė regjistruarit sipas njėsive tė tyre: gjashtėqind e tri mijė e pesėqind e pesėdhjetė. 33 Levitėt nuk qenė regjistruar ndėr bijtė e Izraelit: sepse kėshtu Zoti i kishte urdhėruar Moisiut.

34 Izraelitėt bėnė pikėrisht ashtu si u kishte urdhėruar Zoti: zemėrimiuan nėn flamujt e vet e ēonin sipas fiseve e barqeve tė tė parėve tė vet.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Numrat > Renditja e fiseve