Kapitujt

Dalja: 17. Uji qė shpėrthen nga qeta

17

1 Mbarė bashkėsia e bijve tė Izraelit bėri ēojėn nga shkretėtira e Sinit, sipas urdhėrit qė Zoti u dha zemėrimiė mė zemėrimiė dhe ngulė nė Rafidim. Kėtu nuk kishte ujė pėr tė pirė populli. 2 Populli i kundėrshtoi Moisiut dhe i tha: “Na jep ujė tė pimė”! Moisiu u pėrgjigj: “Pėrse grindeni me mua? Pėrse po e tundoni Zotin”? 3 Nė kėtė vend populli hoqi keq pėr ujė dhe nynykatte kundėr Moisiut: “Pėrse na bėre tė dalim prej Egjiptit pėr tė na vrarė ne, fėmijėt tanė dhe bagėtitė tona”? 4Moisiu iu drejtua Zotit me kėto fjalė: “Ēfarė tė bėj me kėtė popull? Edhe pak dhe do tė mė vrasin me gurė”. 5 Zoti i tha Moisiut: “Shko para popullit; merr me vete disa prej pleqve tė Izraelit, merre nė dorė shkopin, me tė cilin e godite lumin dhe nisu! 6 Ja, unė do tė qėndroj para teje pėrmbi qetėn e Horebit. Ti bjeri shkėmbit e prej tij do tė shpėrthejė uji qė populli tė pijė”. Moisiu bėri ashtu ndėr sy tė pleqve tė Izraelit.

7 Atė vend Moisiu e quajti: Masa dhe Meriba, pėr shkak tė grindjes sė bijve tė Izraelit dhe pse e tunduan Zotin, kur thanė: “A ėshtė Zoti me ne apo nuk ėshtė”?

Luftimi kundėr Amalekut

8 Atėherė erdhi Amaleku pėr tė luftuar kundėr Izraelit nė Rafidim. 9 Moisiu i tha Jozuehit: “Zgjedhi disa burra dhe dil e lufto kundėr Amalekut. Nesėr unė do tė qėndroj nė majė tė kodrės me shkopin e Hyjit nė dorė”. 10 Jozuehi bėri siē i urdhėroi Moisiu dhe doli nė luftė kundėr Amalekut, kurse Moisiu, Aroni dhe Huri u ngjitėn nė majėn e kodrės. 11 Kur Moisiu i lartėsonte duart, Izraeli ishte mė i fortė; por kur i ulte, pėrparonte Amaleku. 12 Porse Moisiut i ishin lodhur duart. Ata morėn njė gur, e vunė nėn tė, e Moisiu u ul nė tė; Aroni e Huri ia mbanin duart, njėri nga njėra e tjetri nga tjetra anė. Kėshtu duart e tija qėndruan lart deri nė perėndim tė diellit 13 e Jozuehi e mundi me teh tė shpatės Amalekun dhe popullin e tij.

14 Atėherė Zoti i tha Moisiut: “Shkruaje kėtė pėr kujtim nė libėr e shtjerja nė vesh Jozuehit:

Unė do ta fshij plotėsisht kujtimin e Amalekut nėn qiell”!

15 E Moisiu e ndėrtoi aty njė lter dhe e quajti: Jahve Nisi /Zoti ėshtė flamuri im/ e tha:

16 “Njė dorė u lartėsua kundėr fronit tė Zotit:

Zoti do tė luftojė kundėr Amalekut

prej breznie nė brezni”.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Dalja > Uji qė shpėrthen nga qeta