Kapitujt

Dalja: 23. Drejtėsia. Detyrat ndaj armiqve

23

1 Mos i prano thashethemet e rreme. Mos i ndihmo keqbėrėsit duke dėshmuar pėr tė rrejshėm.

2 Mos e ndiq shumicėn pėr tė vepruar tė keqen, as mos dėshmo nė gjyq duke i mbajtur krah shumicės pėr t’iu shmangur drejtėsisė.

3 Mos e pėrkrah nė gjyq as varfanjakun.

4 Po hase nė kaun ose nė gomarin e humbur tė armikut, ēoja.

5 Po e pe gomarin e atij qė tė urren tė rrėzuar nėn barrė, mos kalo, por ngrite bashkė me tė.

6 Mos ia gjymto tė drejtėn varfanjakut tėnd nė gjyq.

7 Iki gėnjeshtrės. Mos e vra tė pafajshmin dhe tė drejtin, sepse jam kundėr keqbėrėsit.

8 Mos prano dhurata, sepse ato i verbojnė edhe tė urtėt e i pėrmbysin tė drejtat e tė drejtit.

9 Mos e nėpėrkėmbni tė ardhurin, sepse e njihni jetėn e ardhacakut; edhe ju keni qenė ardhacakė nė dheun e Egjiptit”.

Viti shtunor dhe e shtuna

10 “Gjashtė vjet mbille tokėn tėnde e mblidhi frytet, 11 kurse tė shtatin vit lėre djerr tė pushojė qė ta shfrytėzojnė tė varfėrit e popullit tėnd dhe ēfarė tė teprojė le ta hanė kafshėt e egra. Po kėshtu vepro edhe me vreshtin e ullishtėn tėnde.

12 Puno gjashtė ditė. Tė shtatėn ditė mos puno, qė tė pushojė kau e gomari yt, tė marrė frymė djali i shėrbėtores sate dhe i huaji.

13 Kini kujdes pėr tė gjitha qė ju kam thėnė. Mos e thirrni nė ndihmė emrin e hyjnive tė huaja: as mos tė dėgjohet prej gojės sate”.

Festat e Izraelit

14 “Tri herė nė vit festo nė nderin tim:

15 Kremtoje festėn e tė Pabrumeve: ha bukė tė pabrume gjatė shtatė ditėve, siē tė kam urdhėruar, nė kohė tė caktuar tė muajit Abib, kur dole prej Egjiptit.

Askush tė mos dalė para meje me duar zbrazėt.

16 Festo tė kremten e Korrjes tė fryteve tė para qė japin arat qė tė kesh mbjellė; po ashtu edhe tė kremten e Mbledhjes nė mbarim tė vitit, kur t’i kesh bashkuar tė gjitha prodhimet e tua tė fushės.

17 Tri herė nė vit ēdo mashkull yti le tė paraqitet para Zotit Hyj.

18 Gjakun e therores sime mos e flijo me bukė tė brume; as mos e ruaj dhjamin e tė kremtes sime pėr tė nesėrmen.

19 Mė tė mirat ndėr frytet e para tė tokės sate ēoj nė shtėpinė e Zotit, Hyjit tėnd.

Ruaj se zien edhin nė qumėshtin e s’ėmės”.

Premtime dhe porosi pėr hyrjen nė dheun Kanaan

20 “Ja, po e dėrgoj engjėllin qė tė prijė e tė tė ruajė gjatė udhėtimit e tė tė shtjerė nė vendin qė kam pėrgatitur.

21 Ki nderim pėr tė dhe dėgjoje. Mos i kundėrshto, sepse nuk do tė falė nė qoftė se mėkatoni, sepse nė tė ėshtė Emri im. 22 Nėse do ta dėgjosh zėrin e tij e nėse do tė bėsh gjithēka them, unė do tė jem armiku i armiqve tė tu dhe kundėrshtari i kundėrshtarėve tė tu.

23 Engjėlli im do tė prijė e do tė shtjerė nė dheun e Amorreut, tė Heteut, tė Ferezeut, tė Kananeut, tė Heveut e Jebuseut. Unė kėta do t’i asgjėsoj. 24 Ruaju se i adhuron hyjnitė e tyre e ruaj se u shėrben. Mos bėj si bėjnė ata, por rrėnoji hyjnitė e copėtoji gurngulėt e tyre.

25 Shėrbejini Zotit, Hyjit tuaj, e unė do ta bekoj bukėn tėnde e ujin tėnd e do t’i largoj prej gjirit tėnd sėmundjet. 26 Asnjė grua nė vendin tėnd nuk do ta qesė fėmijėn, asnjė nuk do tė jetė beronjė. Do tė bėj ta plotėsosh numrin e ditėve tė tua.

27 Si pararendėsin tėnd do ta dėrgoj tmerrin tim e do ta pėshtjelloj ēdo popull tek i cili do tė hysh dhe tė gjithė armiqtė e tu do t’i shtrėngoj ta kthejnė shpinėn para teje, 28 do tė dėrgoj mė parė grethat qė t’i vėnė nė ikje Heveun, Kananeun e Heteun para se ti tė hysh nė dheun e tyre. 29 Nuk do t’i dėboj para teje brenda njė viti qė tė mos bėhet toka e shkretė e tė shtohen nė dėmin tėnd egėrsirat e malit. 30 Pak nga pak do t’i dėboj para teje derisa tė shumohesh e tė jesh i zoti ta zotėrosh tokėn.

31 Do t’i vė kufijtė e tu prej Detit tė Kuq deri nė det tė Filistenjve e prej shkretėtirės deri nė Lumė. Nė duart tuaja do t’i lėshoj banorėt e vendit dhe do t’i largoj prej fytyrės tuaj. 32 Mos bėj besėlidhje me ta, as me hyjnitė e tyre. 33 Tė mos banojnė nė tokėn tėnde qė tė mos tė bėjnė tė mėkatosh kundėr meje: sepse ti do t’u shėrbeje hyjnive tė tyre e kjo do tė ishte kurth pėr ty”.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Dalja > Drejtėsia. Detyrat ndaj armiqve