Kapitujt

Dalja: 36. Pėrfundimi i mbledhjes sė ndihmesės

36

1 Beseleeli dhe Ooliabi dhe tė gjithė mjeshtrit, tė cilėt Zoti i kishte pajisur me dije e aftėsi qė t’i kryejnė me mjeshtri tė gjitha punimet e nevojshme pėr ndėrtimin e Shenjtėrores, i kryen tė gjitha siē kishte urdhėruar Zoti.

Pėrfundimi i mbledhjes sė ndihmesės

2 Atėherė Moisiu i grishi Beseleelin e Ooliabin dhe tė gjithė ata qė Zoti i kishte pajisur me mjeshtri; tė gjithė ata qė u dėshironte zemra t’i qepen punės e atė ta kryejnė. 3 I morėn prej Moisiut tė gjitha ndihmesat qė kishte dhėnė populli i Izraelit pėr punimet e ndėrtimit tė Shenjtėrores. Por izraelitėt vazhdonin ēdo mėngjes tė sillnin ndihmesa vullnetare. 4 Andaj tė gjithė mjeshtrit qė ndėrtonin Shenjtėroren ‑ secili nga puna qė i ishte nė krye ‑ erdhėn te Moisiu 5 e i thanė: “Populli po bie mė shumė se lypet pėr punėn qė Zoti urdhėroi tė bėhet.” 6 Atėherė Moisiu urdhėroi tė shpallet me zė tė kasnecit: “As burrė as grua tė mos sjellė mė asgjė si ndihmesė pėr Shenjtėroren.” Kėshtu, pra, u ndalua tė sillen mė dhurata, 7 sepse dhuratat qė kishin sjellė ishin tė mjaftueshme, madje edhe tepronin.

Banesa

8 Dhe kėshtu mė tė dijshmit njerėz ndėr mjeshtrit e punuan Banesėn. E punuan me dhjetė koltrina prej pėlhure tė lirit tė tjerrė me pėlhurė ngjyrė vjollce, tė kuqe e tė kuqe tė mbyllur me kerubinė tė qendisur me mjeshtri. 9 Gjatėsia e ēdo koltrine ishte njėzet e tetė kutė e gjerėsia katėr kutė: tė gjitha koltrinat kishin tė njėjtėn masė. 10 I bashkoi pesė koltrina kokė mė kokė dhe tė pesė tė tjerat prapė njėrėn me tjetrėn. 11 I punoi edhe vjegėzat prej leshit ngjyrė vjollce nė kindin e njėrės koltrinė nė fund aty ku duhet tė pėrpiqen po edhe nė kindin e tjetrės koltrinė tė fundit aty ku duhet tė pėrpiqen. 12 I punoi nga pesėdhjetė vjegėza pėr secilėn koltrinė, kėshtu qė vjegėzat tė binin njėra kundrejt tjetrės qė tė mund tė lidhen njėra me tjetrėn.

13 Atėherė i punoi pesėdhjetė komēarė ari qė t’i kapin vjegėzat e tė bėhet Banesa njė tėrėsi. 14 I punoi edhe njėmbėdhjetė ēulla me lesh dhish pėr mbulesė mbi Banesėn; 15 gjatėsia e njėrit ēull ishte tridhjetė kutė, kurse gjerėsia katėr kutė: tė gjithė ēullat kishin tė njėjtėn masė. 16 Pesė prej tyre i pėrpoqi veēmas e gjashtė tė tjerėt veēmas. 17 I punoi pesėdhjetė vjegėza nė buzė tė ēullit tė fundit nė vend ku pėrpiqen dhe pesėdhjetė nė buzė tė ēullit nė vend tė pėrpjekjes sė tjetrit qė tė bashkohen me njėri-tjetrin. 18 Punoi edhe pesėdhjetė komēarė bronzi me tė cilėt tė lidhet mbulesa qė tė bėhet njė tėrėsi. 19 Atėherė punoi edhe njė mbulesė tjetėr pėr Tendė prej lėkurash tė regjura deshėsh e prapė edhe njė mbulesė tjetėr pėrmbi tė me lėkura delfinėsh.

Lėnda drusore

20 Atėherė i punoi prej drurit tė akacies dėrrasat pingule tė Banesės. 21 Gjatėsia e njėrės dėrrasė ishte dhjetė kutė e gjerėsia njė kutė e gjysmė. 22 Secila dėrrasė kishte nga dy kunja si mbėshtetėse tė lidhura njėra me tjetrėn. Kėshtu i punoi tė gjitha dėrrasat e Banesės. 23 Prej tyre njėzet ishin nė krahun e jugut qė kthen prej mesditės 24 me dyzet fundra tė argjendta. Viheshin dy fundra nėn secilėn dėrrasė pėr dy kunjat. 25 Po ashtu edhe nė krahun e Banesės qė ėshtė nė anėn e veriut, i punoi njėzet dėrrasa 26 me dyzet fundra tė argjendta: nga dy fundra pėr secilėn dėrrasė. 27 Kurse nė perėndim, d. m. th. nė krahun e Banesės qė shikon nė drejtim tė detit, i punoi gjashtė dėrrasa 28 dhe dy tė tjera pėr ēdo kėnd tė Banesės pėrpas, 29 qė ishin binake prej poshtė e deri lart tė bashkuara nė njė tėrėsi. Kėshtu i punoi tė dy dėrrasat pėr tė dy kėndet, 30 kėshtu qė ishin sė bashku tetė dėrrasa e gjashtėmbėdhjet fundra argjendi: d. m. th. dy fundra nėn ēdo dėrrasė. 31 I punoi edhe tėrthorcat prej drurit tė akacies: pesė pėr t’i mbajtur dėrrasat e njėrit krah tė Banesės 32 dhe pesė tė tjera pėr t’i mbajtur sė bashku dėrrasat e krahut tė tjetėr; e pėrveē kėtyre, edhe pesė tėrthorca tė tjera nė anėn e perėndimit tė Banesės pėrballė detit. 33 Punoi edhe njė tėrthorcė ‑ shtagė tė mesme, qė pėr mjedis tė dėrrasave mbėrrinte prej njėrit skaj nė tjetrin. 34 Dėrrasat i veshi me ar. Po edhe rrathėt e tyre, nėpėr tė cilėt pėrshkohen tėrthorcat, i punoi prej arit. Edhe tėrthorcat i veshi me pllaka ari.

Tisi

35 E punoi edhe koltrinėn prej pėlhurės ngjyrė vjollce, tė kuqe e tė kuqe tė mbyllur dhe prej lirit tė tjerrė me kerubina tė qendisur nė tė, artistikisht. 36 Pėr tė i punoi katėr shtyllakė prej drurit tė akacies. Kėta i veshi me ari. I punoi edhe komēartė e tyre tė artė. Bazat e tyre i shkriu prej argjendit.

37 Pėr nė hyrje tė Tendės e punoi edhe koltrinėn me pėlhurė ngjyrė vjollce, tė kuqe e tė kuqe tė mbyllur e me li tė pėrpunuar tė qendisur me mjeshtri. 38 I punoi edhe pesė shtyllakė me komēarėt e tyre. Majėt e shtyllakėve dhe shufrat i punoi prej arit, kurse bazat e tyre i shkriu prej bronzit.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Dalja > Pėrfundimi i mbledhjes sė ndihmesės