Kapitujt

Jozuehu: 19. Fisi i Simonit

19

1 Shorti i dytė u ra bijve tė Simonit sipas vėllazėrive tė tyre. Prona e tyre 2 ishte nė mes tė bijve tė Judės. Ishte: Bersabeja, Samaja, Molada, 3 Hasersuali, Bela, Asemi, 4 Eltoladi, Betuli, Horma, 5 Sicelegu, Betmarkaboti, Asersuza, 6 Betlebaoti e Saroheni: trembėdhjetė qytete me fshatrat e tyre.

7 Aini, Remoni, Atari e Asani: katėr qytete me fshatrat e tyre. 8 Pėrfshiheshin edhe tė gjitha fshatrat rreth kėtyre qyteteve deri nė Baalatbeer, nė Ramatnageb.

Kjo ėshtė prona e bijve tė Simonit sipas vėllazėrive tė tyre.

9 Pjesa e bijve tė Simonit u mor nga pjesa e bijve tė Judės, sepse pjesa, ndarė bijve tė Judės, ishte tepėr e madhe pėr ta. Kėndej edhe bijtė e Simonit e morėn pjesėn e pronės sė vet nė mes tė pronės sė tyre.

Fisi i Zabulonit

10 Shorti i tretė ra mbi bijtė e Zabulonit sipas vėllazėrive tė tyre: kufiri i pronės sė tyre shtrihej deri nė Sarid. 11 Prej kėndej nė perėndim kufiri shkonte deri nė Meralė e mbėrrinte nė Debaset deri nė pėrruan qė ėshtė pėrballė Jeknaamit. 12 Pastaj kthehet prej Saridit nė lindje nė kufi tė Cezeletaborit, del nė Daberet e ngjitet pėrballė Jafies. 13 Prej andej kalon deri nė krahun e lindjes tė Geteferit, Etakasinit e del nė Remon dhe zbret nė Noa. 14 Pastaj bėn lak nė veri tek Hanatoni. Mbaron nė luginėn Jeftahel. 15 Pėrfshinte edhe Katetin, Naalolin, Semronin, Jedalėn e Betlehemin: dymbėdhjetė qytete me fshatrat e tyre.

16 Ky ėshtė trashėgimi i fisit tė bijve tė Zabulonit sipas vėllazėrive tė tij, qytete e fshatra tė tyre.

Fisi i Isaharit

17 Shorti i katėrt i ra Isaharit sipas vėllazėrive tė tija. 18 Trashėgimi i tij qe: Jezraeli, Kasaloti, Sunemi, 19 Hafaraimi, Seoni, Anaharati, 20 Rabiti, Cesioni, Abesi, 21 Rameti, Enganimi, Enhada, Betfezezi. 22 Pastaj kufiri prek Taborin, Sehesimėn, Betsamesin dhe pėrfundon nė Jordan. Gjashtėmbėdhjetė qytete me fshatrat e tyre.

23 Kjo ėshtė prona e bijve tė Isaharit sipas vėllazėrive tė tija, qytetet e fshatrat e tij.

Fisi i Aserit

24 Shorti i pestė i ra fisit tė bijve tė Aserit sipas vėllazėrive tė tija. 25 Kufiri i tyre ishte: Halkati, Kaliu, Beteni, Aksafi, 26 Elmeleku, Amaadi, Mesali dhe arrinte deri nė Karmel nė perėndim dhe nė Sihorlabanat. 27 Atėherė kthehej nė drejtim tė lindjes nė Betdagon dhe shkonte deri te Zabuloni nė luginėn Jeftael nė veri nė Betemek e nė Nejel. I arrinte Kabulit nė krahun e majtė, 28 nė drejtim tė Abranit, Rohobit, Hamonit e tė Kanės deri nė Sidonin e Madh. 29 Atėherė kthehej nė Ramė deri te qyteti tejet i fortifikuar, qė ėshtė Tiri. Pastaj kthehej nė Hosė, e merrte fund nė det. Pėrfshinte Mahalebin, Akzibėn, 30 Amėn, Afekun, e Rohobin: njėzet e dy qytete me fshatrat e tyre.

31 Kjo ėshtė prona e bijve tė Aserit sipas vėllazėrive tė tyre: qytetet me fshatrat e tyre.

Fisi i Neftaliut

32 Shorti i gjashtė ra mbi bijtė e Neftaliut sipas vėllazėrive tė tyre. 33 Kufiri i tyre fillon prej Helefit e prej Qarrit Saananim e prej Adaminecebit, Jebnaelit deri nė Lekum dhe shkon e mbaron nė Jordan. 34 Atėherė kufiri kthen drejt perėndimit nė Aznotabor e prej kėndej shkon nė Hukokė dhe nė jug pėrpiqet me Zabulonin, kurse nė perėndim me Aserin, nė lindje del nė Jordan. 35 Qytetet e fortifikuara ishin: Asedimi, Seri, Amati, Rekati, Kenereti, 36 Edema, Rama, Asori, 37 Cedesi, Edrai, Enasori, 38 Jeroni, Magdaleli, Horemi, Betanati e Betsamesi: nėntėmbėdhjetė qytete me fshatrat e tyre.

39 Kjo ėshtė prona e fisit tė bijve tė Neftaliut sipas vėllazėrive tė tyre: qytetet me fshatrat e tyre.

Fisi i Danit

40 Shorti i shtatė i ra fisit tė bijve tė Danit sipas vėllazėrive tė tyre. 41 Kufiri i pronės sė tyre ishte: Saraja, Estaoli, Hirsemesi /d. m. th. Qyteti i Diellit/, 42 Selebini, Ajaloni, Jetela, 43 Eloni, Temna, Akroni, 44 Eltecja, Gebetoni, Baalati, 45 Judi, Benebaraku, Getremoni, 46 Mejarkoni, Arekoni me krahinėn nė anėn e Jopės.

47 Por kufiri i bijve tė Danit u shty prej tyre. Bijtė e Danit u ngjitėn dhe luftuan kundėr Lesemit dhe e pushtuan. Njerėzit i prenė me teh tė shpatės, ua morėn vendin e banuan nė tė dhe e quajtėn Lesemdan, nė emėr tė Danit, babait tė vet.

48 Kjo ėshtė prona e bijve tė Danit sipas vėllazėrive tė tyre: qytetet me fshatrat e tyre.

49 Pasi e kryen sė ndari tokėn me short pėr secilin fis, bijtė e Izraelit ia dhanė nė mesin e tyre pronėn Jozuehut, birit tė Nunit. 50 Sipas urdhrit tė Zotit i dhanė qytetin qė ai e kėrkoi: Tamnatsaranė nė bjeshkėt e Efraimit.

Jozuehu ndėrtoi qytetin dhe nguli nė tė.

51 Kėto janė pronat qė mė short i ndanė Eleazari prift, Jozuehu, biri i Nunit, dhe prijėsit e vėllazėrive tė fiseve tė bijve tė Izraelit nė Silo, nė praninė e Zotit, te dera e Tendės sė Takimit.

Kėshtu i dhanė fund ndarjes sė vendit.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Jozuehu > Fisi i Simonit