Kapitujt

Jozuehu: 14. Tri fiset e mėdha nė perendim te Jordanit

14

1 Kurse ky ėshtė trashėgimi qė morėn bijtė e Izraelit nė tokėn e Kanaanit, tė cilėn ua ndanė Eleazari, prift, Jozuehu, i biri i Nunit, dhe krerėt e vėllazėrive tė fiseve tė Izraelit. 2 Ata tė gjitha i ndanė me short, siē kishte urdhėruar Zoti pėrmes Moisiut, nėntė fiseve e gjysmės sė fisit. 3 Dy fiseve e gjysmė Moisiu ua pat dhėnė trashėgimin pėrtej Jordanit, me pėrjashtim tė levitėve, tė cilėve nuk u dha asgjė ndėr vėllezėr tė vet. 4 Porse bijtė e Jozefit janė tė ndarė nė dy fise: nė atė tė Manaseut e tė Efraimit, kurse levitėt nuk morėn tjetėr pjesė nga toka, pėrveē qytetet pėr tė banuar dhe kullotat pėrreth tyre pėr tė mbajtur bagėtinė, gjėnė e gjallė tė tyre. 5 Bijtė e Izraelit vepruan si i kishte urdhėruar Zoti Moisiut dhe e ndanė tokėn.

Pjesa e Kalebit

6 Bijtė e Judės, asohere, u paraqitėn tek Jozuehu nė Galgalė dhe Kalebi, biri i Jefoneut, cenezeas, i tha: “Ti e di mirė ēka i tha Zoti Moisiut, njeriut tė Hyjit, pėr mua e pėr ty nė Kadesbarne. 7 Dyzetvjeēar isha unė, kur prej Kadesbarnesė mė dėrgoi Moisiu, shėrbėtori i Zotit, t’i bėja hetime vendit. Unė atėherė i lajmėrova ē’m’u duk se ishte e vėrtetė. 8 Kurse vėllezėrit e mi, qė u ngjitėn bashkė me mua, ia shtinė frikėn popullit nė zemėr, megjithatė, unė vendosa tė kryeja vullnetin e Zotit, Hyjit tim. 9 Atė ditė Moisiu u pėrbetua e tha: ‘Toka qė e shkeli kėmba jote, do tė jetė prona jote dhe e fėmijėve tė tu pėr amshim, sepse e kreve vullnetin e Zotit, Hyjit tim’. 10 Dhe, ja, Zoti ma ruajti jetėn, siē premtoi, deri nė ditėn e sotme. Dyzet e pesė vjet janė qė kur Zoti ia tha kėtė fjalė Moisiut, derisa Izraeli ende shtegtonte nėpėr shkretėtirė; e unė sot kam tetėdhjetė e pesė vjet, 11 dhe jam shėndoshė si nė atė kohė kur qeshė dėrguar tė bėja hetime. Forca e atyre ditėve edhe sot e kėsaj dite qėndron nė mua qoftė pėr tė luftuar, dhe qoftė pėr tė hyrė e pėr tė dalė. 12 M’i jep, pra, kėto male qė m’i premtoi Zoti atė ditė, si dėgjove edhe ti vetė. Aty banojnė enacimėt. Qytetet janė tė mėdha e tė fortifikuara. Nėse do tė jetė Zoti me mua, do tė mund t’i shpartalloj, siē mė ka premtuar”.

13 Atėherė Jozuehu e bekoi dhe ia dha pėr pronė Hebronin. 14 Kėshtu Hebroni prej aso dite u bė prona e Kalebit tė Jefoneut, cenezeasit, deri mė sot, sepse kishte ndjekur i vendosur vullnetin e Zotit, Hyjit tė Izraelit. 15 Hebroni mė parė quhej Kariatarbe /d. m. th. qyteti i Arbeut/. Arbeu kishte qenė njeriu mė i madh ndėr enacimėt.

Pastaj vendi nuk pati mė luftė.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Jozuehu > Tri fiset e mėdha nė perendim te Jordani...