Kapitujt

Jozuehu: 3. Parapėrgatitjet pėr kalim

3

1 Jozuehu u ngrit herėt nė mėngjes dhe e lėshoi zemėrimiėn. E lėshuan Setimin e arritėn tek Jordani, ai e tė gjithė bijtė e Izraelit. Zunė vend aty para se tė kalojnė. 2 Si kaluan tri ditė, krerėt ranė pėrmes zemėrimiės 3 e i urdhėruan popullit: “Kur ta shihni Arkėn e Besėlidhjes sė Zotit, Hyjit tuaj, dhe priftėrinjtė levitė duke e mbartur, ngrihuni edhe ju dhe shkoni pas saj 4 ‑ndėrmjet saj dhe jush le tė jetė njė largėsi afėrsisht rreth dy mijė kute dhe ruaj se i afroheni ‑ qė tė dini cilės rrugė u duhet tė shkoni, sepse asaj rruge nuk keni kaluar askurrė”. 5 Edhe Jozuehu i tha popullit: “Shenjtėrohuni, sepse nesėr Zoti do tė bėjė nė mesin tuaj mrekulli”. 6 Kurse priftėrinjve u tha: “Merreni Arkėn e Besėlidhjes e prini popullit”! Ata e morėn Arkėn dhe u nisėn para popullit.

Udhėzimet e fundit

7 Zoti i tha Jozuehut: “Sot po filloj tė tė lartėsoj para syve tė mbarė Izraelit qė ta dinė se, siē isha me Moisiun, ashtu jam edhe me ty. 8 Ti urdhėroju priftėrinjve qė mbartin Arkėn e Besėlidhjes dhe thuaju: ‘Kur tė arrini nė buzė tė ujit tė Jordanit, zini vend nė Jordan’”.

9 Atėherė Jozuehu u tha izraelitėve: “Afrohuni kėtu e dėgjojini fjalėt e Zotit, Hyjit tuaj”. 10 Pastaj vazhdoi: “Me kėtė do ta dini se Hyji i gjallė ėshtė nė mesin tuaj, se do ta shpėrndajė para syve tuaj Kananeun, Heteun, Heveun, Ferezeun, Gergezeun e me tė edhe Amorreun dhe Jebuzeun! 11 Ja, Arka e Zotėruesit tė mbarė tokės, do t’ju prijė pėrmes Jordanit. 12 Bėni gati dymbėdhjetė burra prej fiseve tė Izraelit, nga njė prej secilit fis. 13 Kur t’i shtien nė ujė kėmbėt e veta priftėrinjtė qė mbartin Arkėn e Zotit, Hyjit tė mbarė dheut, nė ujin e Jordanit, ujėrat qė janė mė poshtė do tė rrjedhin, kurse ujėrat qė rrjedhin prej lart, do tė ndalen si pritė”.

Kalimi i lumit

14 U nis, pra, populli prej ēadrave tė veta pėr tė kaluar Jordanin e priftėrinjtė qė e mbartnin Arkėn e Besėlidhjes, ecnin para tij. 15 Arritėn deri te Jordani dhe, posa i lagėn kėmbėt nė ujin e buzės sė tij ‑ ishte koha e tė korrave kur Jordani prej ujit tė madh gati i vėrshon brigjet e veta ‑ 16 u ndalėn ujėrat qė rridhnin prej sė larti e qė larg u bėnė si pritė, qė prej qytetit tė Adamit qė ėshtė afėr Sartanit, kurse ato tė poshtmet rrodhėn nė Detin e Arabės, qė ėshtė Deti i Vdekur, derisa shteruan krejtėsisht. 17 Populli vazhdonte drejt Jerikut, kurse priftėrinjtė qė e mbartnin Arkėn e Besėlidhjes sė Zotit, qėndronin nė kėmbė mbi truallin e terur nė mes tė Jordanit, pėrderisa nuk e kaloi mbarė Izraeli Jordanin nėpėr shtrat tė thatė tė lumit.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Jozuehu > Parapėrgatitjet pėr kalim