Kapitujt

Jozuehu: 17. Fisi i Manaseut

17

1 Me short i ra pjesa edhe fisit tė Manaseut ‑ ky ėshtė i parėlinduri i Jozefit ‑ Makirit, tė parėlindurit tė Manaseut, babait tė Galaadit ‑ qė ishte luftėtar i shquar, i ra pėr pronė Galaadi e Basani. 2 E morėn pjesėn e tyre edhe bijtė e tjerė tė Manaseut sipas familjeve tė tyre: bijtė e Abiezerit, bijtė e Helekut, bijtė e Esrielit, bijtė e Sekemit, bijtė e Heferit e bijtė e Semidait: kėta janė bijtė e Manaseut, tė birit tė Jozefit, meshkujt sipas vėllazėrive tė tyre.

3 Porse Salfaadi, i biri i Heferit, tė birit tė Galaadit, tė birit tė Mahirit, tė birit tė Manaseut, nuk kishte djem, por vetėm vajza. Ato quheshin: Maala, Noa, Hegla, Melka e Tersa. 4 Ato u paraqitėn tek Eleazari prift, tek Jozuehu, biri i Nunit, dhe te prijėsit. Thanė: “Zoti nėpėr gojė tė Moisiut dha urdhėr tė na jepet edhe neve ndėr vėllezėr tanė prona. Edhe Jozuehu, sipas urdhrit tė Zotit, u dha pjesė ndėr vėllezėrit e babait tė tyre. 5 Kėshtu i takoi Manaseut tė marrė dhjetė pjesė, pėrveē tokės Galaad e Basan pėrtej Jordanit. 6 Sepse bijat e Manaseut morėn pjesė nė trashėgim porsi djemtė.

Kurse toka e Galaadit u ra me short tė bijve tė tjerė tė Manaseut.

7 Kufiri i Manaseut nisej prej Aserit nė Makmetat, qė ėshtė pėrballė Sikemit, dhe kalon nė anėn e djathtė nė Jasib afėr burimit Tapfua. 8 Sepse me short i ra Manaseut toka Tapfua; kurse vetė Tapfuaja, qė ėshtė nė kufi tė Manaseut, u ra bijve tė Efraimit. 9 Pastaj kufiri bie nė pėrruan Kana. Nė jug tė pėrroit, janė qytetet e Efraimit mes qyteteve tė Manaseut. Kufiri i Manaseut ėshtė nė anėn e veriut tė pėrroit dhe shkon e del nė det. 10 Kėshtu toka e Efraimit ėshtė nė jug, kurse e Manaseut nė veri, dhe pėr kufi kanė detin. Nė veri kufizoheshin me fisin e Aserit e nė lindje me fisin e Isaharit. 11 Por Manaseu pati pjesė edhe nė fisin e Isaharit e tė Aserit; kishte: Betsanin e fshatrat e tij, Jeblaamin dhe fshatrat e tij; kėshtu edhe banorėt e Dorit me fshatrat e tyre, po edhe banorėt e Endorit me fshatrat e tij; po ashtu edhe banorėt e Tanakut me fshatrat e tij, edhe banorėt e Magedos me fshatrat e tij. Edhe njė tė tretėn e krahinės Nofet.

12 Porse bijtė e Manaseut nuk ia dolėn t’i pushtonin kėto qytete, por nė kėtė vend qėndruan kananenjtė. 13 Vetėm kur izraelitėt u bėnė tė fortė, i shtrėnguan kananenjtė pėr angari e nuk i dėbuan nga toka.

Bijtė e Jozefit depėrtojnė nė pyje

14 Bijtė e Jozefit folėn me Jozuehun dhe i thanė: “Pse mė dhe si pronė vetėm njė short, kurse e sheh se jam popull i shumtė dhe se Zoti mė ka bekuar”? 15 Jozuehu iu pėrgjigj: “Pasi je popull i madh, ngjitu nė pyje, ēili rrah e bėj pėr vete tokė nė krahinėn e ferezenjve e tė rafaimėve, nėse e keni tepėr tė ngushtė malėsinė e Efraimit”.

16 Bijtė e Jozefit iu pėrgjigjėn: “Malėsia nuk na mjafton. Po edhe tė gjithė kananenjtė qė jetojnė nė vėrri kanė karroca hekuri si ata nė Betsan me fshatrat e tij po ashtu edhe ata qė janė nė fushėn e Jezraelit”. 17 Atėherė Jozuehu i tha shtėpisė sė Jozefit, Efraimit e Manaseut: “Je popull i shumtė dhe ke forca tė mėdha. S’do tė mbetesh vetėm me njė short, 18 por kalo nė male, shpyllėzoji e pastroji e do tė kesh hapėsirė pėr tė banuar. Pa dyshim do t’i dėbosh edhe kananenjtė, megjithėse kanė karroca hekuri dhe janė tė fortė”.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Jozuehu > Fisi i Manaseut