Kapitujt

Jozuehu: 9. Lidhje mbretėrish kundėr Izraelit

9

1 Kur dėgjuan pėr kėto qė ndodhėn, mbarė mbretėrit qė banonin pėrtej Jordanit, nė malėsi, nė Sefelė, pėrgjatė mbarė bregut tė Detit tė Madh, si dhe ata qė banonin deri nė Liban: Heteu, Amorreu, Kananeu, Ferezeu, Heveu dhe Jebuzeu, 2 bėnė marrėveshje tė sulmonin tė gjithė sė bashku dhe njėkohėsisht Jozuehun e Izraelin.

Dinakėria e banorėve tė Gabaonit

3 Kurse banorėt e Gabaonit, kur morėn vesh pėr gjithė ē’u kishte bėrė Jozuehu Jerikut e Hajit, 4 sajuan njė dredhi: morėn pėr vete ushqime e ēka lypet pėr udhėtim, ngarkuan nė gomarė thasė tė vjetėr, rrėshiqa vere tė vjetėr, tė shqyer e tė arnuar, 5 sandale tė vjetra, qė ishin tė mbėshtjella me arna qė tė dukeshin tė vjetra, u veshėn me petka tė vjetra. Po edhe bukėn qė e morėn pėr shtegtim, e morėn tė fortė dhe tė bėrė copa‑copa.

6 Shkuan te Jozuehu qė tani gjendej me zemėrimiė nė Galgalė. I thanė atij dhe mbarė Izraelit sė bashku: “Po vijmė prej njė dheu tė largėt me qėllim qė tė bėjmė marrėveshje me ju”. Burrat e Izraelit iu pėrgjigjėn hevenjve: 7 ”Ruajuni se mos banoni ndoshta nė mesin tonė? Si do tė mund tė bėjmė atėherė besėlidhje me ju”? 8 Ata i thanė Jozuehut: “Jemi shėrbė‑ torėt e tu”! Jozuehu i pyeti: “Kush jeni edhe nga vini”? 9 Ata u pėrgjigjėn: “Shėrbėtorėt e tu erdhėn prej njė vendi shumė tė largėt nė emėr tė Zotit, Hyjit tėnd. Sepse e dėgjuam zėrin e mirė tė pushtetit tė tij: gjithēka bėri nė Egjipt 10 si dhe ēfarė u bėri dy mbretėrve amorrenj pėrtej Jordanit, Sehonit, mbretit tė Hesebonit, dhe Ogut, mbretit tė Basanit, qė ishte nė Astarot. 11 ‘Po edhe tė parėt tanė dhe mbarė populli i vendit tonė na thanė: ‘Merrni me vete ushqime pėr rrugė, dilni pėrpara tyre e u thoni: Jemi shėrbėtorėt tuaj, bėni me ne besėlidhje’. 12 Ja, buka: kur dolėm nga shtėpitė tona pėr tė ardhur tek ju, ishte e nxehtė! E tani, sepse ėshtė e moēme, ėshtė tharė e copėtuar. 13 Rrėshiqat e verės ishin tė rinj kur i mbushėm dhe ja, janė shqyer e grisur. Po edhe petkat e sandalet tona, me tė cilat jemi veshur e mbathur, pėr shkak tė udhės tepėr tė gjatė, janė tė grisura e tė copėtuara”. 14 Njerėzit atėherė u besuan e morėn prej ushqimeve tė tyre, por nuk e kėshilluan Zotin.

15 Jozuehu bėri paqe me ta dhe, pasi lidhėn besėlidhjen, u premtoi se do t’i lėrė nė jetė; po edhe prijėsit e bashkėsisė, u betuan.

16 Porse tri ditė pasi bėnė besėlidhjen, morėn vesh se jetonin afėr, madje nė mesin e tyre. 17 Atėherė Izraeli ēoi nga ja dhe tė tretėn ditė arriti nė qytetet e tyre. Ato quhen kėshtu: Gabaon, Kafirė, Berot dhe Kariatiarim. 18 Izraelitėt nuk i vranė, sepse u ishin betuar krerėt e bashkėsisė nė emėr tė Zotit, Hyjit tė Izraelit. Porse mbarė bashkėsia u ankua kundėr krerėve.

Statusi i banorėve tė Gabaonit

19 Krerėt iu pėrgjigjėn bashkėsisė: “Ua kemi dhėnė besėn nė emėr tė Zotit, Hyjit tė Izraelit, e prandaj s’kemi se si t’i prekim. 20 Por, kėshtu do tė bėjmė me ta: do t’i lėmė gjallė qė tė mos ndizet kundėr nesh hidhėrimi i Zotit, nėse e thyejmė pėrbetimin; 21 por kėshtu le tė jetojnė: le tė presin dru e le tė mbartin ujė pėr mbarė bashkėsinė!”

Pasi folėn krerėt kėshtu, 22 Jozuehu i thirri gabaonasit e u tha: “Pse deshėt tė na gėnjenit me dhelpėri kur na thatė: ‘Banojmė shumė larg prej jush’, e jetoni nė mesin tonė? 23 Kėshtu, pra, mbi ju do tė mbesė nėma dhe kurrė nuk do t’ju hiqet skllavėria: do tė jeni druprerės dhe ujėmbartės pėr Shtėpinė e Hyjit tim”.

24 Ata iu pėrgjigjėn: “Na qe lajmėruar neve, shėrbėtorėve tė tu, se Zoti, Hyji yt, i kishte caktuar Moisiut, shėrbėtorit tė vet, se do t’jua dorėzojė juve krejt vendin dhe se do t’i zhdukė tė gjithė banorėt e vendit. Kėshtu, pra, na kapi frikė e madhe pėr jetėn tonė, u trembėm tepėr prej jush, prandaj edhe bėmė kėshtu. 25 Tani, pra, jemi nė dorė tėnde: bėj me ne si tė ta marrė mendja se ėshtė mirė dhe e drejtė”.

26 Jozuehu bėri me ta si kishte thėnė: i liroi nga duart e izraelitėve qė tė mos i vrasin 27 dhe po atė ditė urdhėroi qė tė vihen nė shėrbim tė mbarė popullit e tė lterit tė Zotit nė atė vend qė Zoti ta ketė zgjedhur si druprerės e ujėmbartės deri nė kohėn e tashme.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Jozuehu > Lidhje mbretėrish kundėr Izraelit