Kapitujt

2 i Kronikave: 9. Vdekja e Salomonit

9

1 Po edhe mbretėresha e Sabės, kur dėgjoi pėr zėrin e madh tė Salomonit, erdhi pėr ta sprovuar atė me anė tė gjėegjėzave. Erdhi nė Jerusalem me njė pėrcjellje tė madhe e me gamile tė ngarkuara me erėra tė mira, me ar tė shumtė e me gurė tė paēmueshėm. Kur arriti te Salomoni, foli me tė pėr gjithēka kishte nė zemėr tė vet. 2 Salomoni i shtjelloi gjithēka qė ajo ia kishte parashtruar dhe s’i mbeti asgjė qė ai nuk ia sqaroi.

3 E kjo, pasi pa, d. m. th. urtėsinė e Salomonit, shtėpinė qė kishte ndėrtuar, 4 ushqimet nė tryezėn e tij, banesat e oborrtarėve dhe shėrbimin e mėkėmbėsve tė tij, veshjet e tyre, kuptarėt dhe petkat e tyre, flitė qė i kushtonte nė Shtėpinė e Zotit, prej habisė, mbeti fare pa frymė! 5 Atėherė i tha mbretit: “Paska qenė e vėrtetė fjala qė kam dėgjuar nė dheun tim pėr pasurinė dhe urtėsinė tėnde: 6 unė nuk u besoja fjalėve qė thuheshin deri qė erdha vetė e pashė me sytė e mi e po shoh se mė paska qenė treguar a po a jo gjysma e urtėsisė sate: ia tejkalove zėrit tė madh qė kam dėgjuar! 7 Lum trimat e tu e lum shėrbėtorėt e tu qė tė rrinė pranė tėrė kohėn dhe e dėgjojnė urtėsinė tėnde! 8 Qoftė bekuar Zoti, Hyji yt, qė i pėlqeu tė tė caktojė ty mbi fronin e vet pėr mbret nė emėr tė Zotit, Hyjit tėnd! Pse Hyji yt e do Izraelin e pse do ta ruajė pėr amshim, pėr kėtė arsye edhe tė vuri ty mbret mbi tė pėr ta ushtruar tė drejtėn dhe drejtėsinė”.

9 Atėherė ajo i dha mbretit njėqind e njėzet talenta ar, erėra tė mira pa masė shumė dhe gurė tė paēmueshėm. Kurrė mė nuk pat aq erėra tė mira si ato qė mbretėresha e Sabės ia dhuroi mbretit Salomon!

10 Po ashtu edhe shėrbėtorėt e Hiramit dhe shėrbėtorėt e Salomonit i sollėn ar prej Ofirit dhe dru sandali e gurė tė ēmueshėm. 11 Prej lėndės sė sandalit mbreti i punoi shkallėt nė Shtėpinė e Zotit dhe nė pallatin mbretėror si edhe cetra e harpa pėr kėngėtarė. Kurrė nuk ishte parė lėndė e tillė nė dheun e Judės!

12 Po ashtu edhe mbreti Salomon i dhuroi mbretėreshės sė Sabės gjithēka dėshiroi dhe kėrkoi, madje shumė mė shumė se sa i kishte sjellė atij. Atėherė ajo u kthye me shėrbėtorėt e vet nė vendin e vet.

13 Pesha e arit qė i sillej Salomonit pėr ēdo vit ishte gjashtėqind e gjashtėdhjetė e gjashtė talenta ari, 14 pa marrė parasysh sasinė qė i vinte nga tregtarėt dhe shitėsit si tatim dhe sasinė e tė gjithė mbretėrve tė Arabisė e tė prijėsve tė vendit, tė cilėt i sillnin Salomonit ar e argjend.

15 Mbreti Salomon punoi dyqind mburoja ari: pėr secilėn u pėrdor pesha e gjashtėqind siklave tė artė. 16 Punoi gjithashtu edhe treqind mburojėza tė arta: pėr secilėn mburojėz shpenzoi nga treqind sikla tė artė. Kėto mbreti i vendosi nė pallatin qė quhet Pylli i Libanit.

17 Gjithashtu mbreti e punoi njė fron tė fildishtė tė madh dhe e veshi me ar tė kulluar. 18 I punoi edhe gjashtė shkallė, nėpėr tė cilat hipej nė fron, mėkėmbėzėn e artė dhe nė tė dy anėt nga njė bėrrylėz si dhe dy luanė nė kėmbė afėr bėrrylzave. 19 Gjithashtu edhe dymbėdhjetė luanė tė tjerė tė vegjėl nė kėmbė pėrmbi shkallė nė tė dy anėt: njė fron i tillė nuk qe nė asnjė mbretėri!

20 Tė gjitha enėt e tryezės sė mbretit ishin tė arta si dhe enėt e pallatit tė Pyllit tė Libanit ishin prej arit tė kulluar. Nė kohėn e Salomonit argjendi nuk ēmohej si i vlershėm. 21 E njėmend anijet e mbretit shkonin me shėrbėtorėt e Hiramit nė Tarsis dhe njėherė nė tri vjet anijet ktheheshin prej Tarsisit tė ngarkuar me ar, me argjend, me fildish, me majmunė e me pallonj.

22 Mbreti Salomon i tejkaloi tė gjithė mbretėrit e botės me pasuri e me urtėsi. 23 Tė gjithė mbretėrit e botės dėshironin ta shihnin Salomonin pėr t’ia dėgjuar urtinė qė ia kishte dhuruar Hyji zemrės sė tij. 24 Vit pėr vit i dhuronin enė tė argjendta e tė arta, petka, armė e erėra tė mira, kuaj e mushka. 25 Salomoni kishte katėr mijė stalla kuajsh, kurse kuaj e kalorės dymbėdhjetė mijė. Ato i vendosi nė qytete karrocash lufte si dhe nė Jerusalem, ku qėndronte mbreti. 26 Ai sundonte mbi tė gjithė mbretėrit prej lumit Eufrat deri nė tokėn e filistinėve e deri nė kufinj tė Egjiptit. 27 Nė Jerusalem solli njė sasi tė madhe argjendi thua se gurė, njė sasi lėnde cedri si manat qė rriten nė Sefelė. 28 Tek ai sillnin kuaj prej Egjiptit e prej ēdo krahine.

Vdekja e Salomonit

29 Veprat e tjera tė Salomonit, tė parat e tė mėpasmet, janė tė shkruara nė historinė e profetit Natan si dhe nė Librin e profecisė sė Ahisė nga Siloja si edhe nė vėgimin e Ados, vegimtarit tė Roboamit, birit tė Nabatit.

30 Salomoni mbretėroi nė Jerusalem mbi mbarė Izraelin dyzet vjet 31 e pastaj pushoi me etėrit e vet. E varrosėn nė Qytetin e Davidit, babait tė vet. Nė vend tė tij u bė mbret Roboami, i biri.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > 2 i Kronikave > Vdekja e Salomonit