Kapitujt

Zakaria: 12. Ēlirimi dhe ripėrtėritja e Jerusalemit

12

1 Profeci.

Fjala e Zotit pėr Izraelin e pėr Judėn. Profeci e Zotit, i cili e shtriu qiellin, e themeloi tokėn dhe qė e ka trajtuar shpirtin e njeriut brenda nė tė:

2 “Ja, unė do ta bėj Jerusalemin kupė dehėse pėr tė gjithė popujt pėrreth. Kjo do tė ndodhė nė rrethimin e Jerusalemit. 3 Do tė ndodhė: atė ditė do ta bėj Jerusalemin gur pėr ta mbartur tė gjithė popujt. Tė gjithė ata qė do ta mbartin nė krah do tė lėndohen rėndė dhe do tė bashkohen rreth tij tė gjitha kombet e tokės. 4 Atė ditė ‑ ėshtė fjala e Zotit ‑ do t’i godas me tmerr tė gjithė kuajt e kalorėsit e tyre me ēmendje. Mbi shtėpinė e Judės do t’i hap mirė sytė e mi, kurse ēdo kalė tė popujve do ta godas me verbėsi. 5 Atėherė krerėt e Judės do tė thonė nė zemrėn e vet: “Fuqia e banorėve tė Jerusalemit ėshtė nė Zotin e Ushtrive, Hyjin e tyre.” 6 Atė ditė do t’i bėj prijėsit e Judės prushore tė ndezur nė turrė drush, vravashkė tė ndezur pėrmbi sanė. Do t’i pėrpijnė djathtas e majtas tė gjithė popujt pėrreth e Jerusalemi do tė banohet pėrsėri nė vendin e vet. 7 Zoti do t’i shpėtojė njėherė tendat e Judės, qė tė mos t’i rritet mendja shtėpisė sė Davidit dhe banorėve tė Jerusalemit kundrejt Judės. 8 Atė ditė Zoti do t’i mbrojė banorėt e Jerusalemit: mė i dobėti prej tyre atė ditė do tė jetė si Davidi, kurse shtėpia e Davidit, porsi Hyji, porsi engjėlli i Zotit para tyre!

9 Do tė ndodhė: atė ditė do tė kėrkoj t’i zhduk tė gjitha kombet qė do tė vijnė kundėr Jerusalemit. 10 Mbi shtėpinė e Davidit e mbi banorėt e Jerusalemit do ta ndikoj shpirtin e hirit e tė lutjes, e ata do t’i drejtojnė sytė kah unė. Do ta vajtojnė atė qė e shporuan siē vajtohet djali i dėshirit, do tė gjėmojnė mbi tė siē bėhet gjėma mbi djalin e parėlindur. 11 Atė ditė do tė jetė gjėmė e madhe nė Jerusalem sikurse vaji i Adadremonit, nė fushėn e Magedos.

12 Mbarė vendi do tė bėjė gjėmė, secila familje veēmas:

Familja e shtėpisė sė Davidit veēmas

e gratė e tyre veēmas;

familja e shtėpisė sė Natanit veēmas

e gratė e tyre veēmas;

13 familja e shtėpisė sė Levit veēmas

e gratė e tyre veēmas;

familja e Semejit veēmas

e gratė e tyre veēmas;

14 tė gjitha familjet e tjera,

ēdo familje veēmas

e gratė e tyre veēmas.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Zakaria > Ēlirimi dhe ripėrtėritja e Jerusalemit