Kapitujt

Zakaria: 2. Vegimi i dytė: brirėt dhe farkėtarėt

2

1 Atėherė i lartėsova sytė e, ja, pashė katėr brirė. 2 E pyeta engjėllin qė fliste me mua: ‘Ēka janė kėta?’ Ai m’u pėrgjigj: “Kėta janė brirėt qė e shpėrndanė Judėn, Izraelin e Jerusalemin.” 3 Atėherė Zoti mė dėftoi edhe katėr farkėtarė. 4 Unė pyeta: ‘Po kėta ēfarė erdhėn tė bėjnė?’ Ai u pėrgjigj: “Ata janė brirėt qė e kanė shpėrndarė Judėn sa qė asnjė tė mos guxojė tė ēojė mė kokė. Kėta erdhėn t’i trembin e t’ua thyejnė brirėt paganėve qė e pėrdorėn fuqinė e vet kundėr Judės pėr ta shpėrndarė.”

Vegimi i tretė: matėsi

5 I ēova sytė dhe pashė: ja, njė njeri qė mbante nė dorė konopin e matjes. 6 Pyeta: “Kah po ja mban? Ai m’u pėrgjigj: ‘Pėr ta matur Jerusalemin e pėr tė parė sa ėshtė gjerėsia e tij e sa gjatėsia.’”

7 Dhe, ja, engjėlli qė fliste me mua, doli dhe njė engjėll tjetėr iu afronte nė takim: 8 i tha atij: “Vrapo e thuaj kėtij djaloshi: Jerusalemi duhet tė jetė pa mure pėr shkak tė njė shumice tė madhe njerėzish e bagėtish qė do tė jenė nė tė. 9 Unė do tė jem ‑ thotė Zoti ‑ mur i zjarrtė pėrreth tij dhe Lavdia e tij nė mesin e tij.”

Dy grishje tė shpėrngulurve

10 “Hej, hej! Ikni nga toka e Veriut ‑ thotė Zoti ‑ sepse unė ju pata tretur nė katėr erėrat e qiellit ‑ thotė Zoti ‑ . 11 O Sion, ku e lė, ik ti qė banon te bija e Babilonit! 12 Sepse kėshtu thotė Zoti i Ushtrive, Lavdia e tė cilit mė dėrgoi ndėr popuj, tė cilėt ju patėn rrėmbyer: Kush t’ju prekė ju, prek beben e syrit tim! 13 Ja, unė po e lartėsoj dorėn time kundėr tyre dhe ata do tė bėhen preja e skllevėrve tė vet! “Kėshtu do ta kuptoni se mė ka dėrguar Zoti i Ushtrive.

14 Gėzo e galdo, bija e Sionit,

sepse, ja, unė po vij

e do tė banoj nė ty,

‑ thotė Zoti.

15 Atė ditė popuj tė shumtė

do t’i mbėshteten Zotit

e do tė jenė populli i tij.

Do tė banoj nė mesin tėnd

e do ta kuptosh se Zoti i Ushtrive

mė dėrgoi te ti.

16 Juda prapė do tė bėhet prona e Zotit

‑ pjesa e tij mbi Tokėn e shenjtė,

do ta zgjedhė rishtas Jerusalemin.

17 Ēdo i vdekshėm tė heshtė para Zotit,

sepse u zgjua nga banesa e tij e shenjtė!”

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Zakaria > Vegimi i dytė: brirėt dhe farkėtarėt