Kapitujt

Zakaria: 5. Vegimi i gjashtė: libri qė fluturon

5

1 U solla, i ēova sytė dhe pashė: ja, njė libėr po fluturonte! 2 Ai mė pyeti: “Ēka sheh?” Unė i pėrgjigja: “Po shoh njė libėr qė fluturon. Gjatėsia e tij njėzet kute e gjerėsia dhjetė kute.” 3 Ai mė tha: “Ky ėshtė Mallkimi qė po del mbi mbarė tokėn. Ēdo vjedhės do tė dėbohet prej kėndej porsi ky libėr e edhe ēdo njeri qė pėrbetohet rrejshėm do tė dėbohet prej kėndej porsi ai libėr! 4 Unė e nis atė e ai do tė shkojė nė shtėpinė e vjedhėsit e tė atij qė bėn be rrejshėm nė emėr tim ‑ thotė Zoti i Ushtrive ‑; do tė zėrė vend nė shtėpi tė tij dhe do ta pėrlajė atė me lėndė e me gurė!”

Vegimi i shtatė: gruaja nė efė

5 Engjėlli qė fliste me mua, doli e mė tha: “Ēoj, po tė lutem, sytė e shiko. Ēka ėshtė kjo qė po del?” 6 Unė i thashė: “Ēfarė ėshtė?” Ai m’u pėrgjigj: “Ja, po del efa!” Dhe shtoi: “Kjo ėshtė fajėsia e tyre mbi mbarė sipėrfaqen e tokės.” 7 Dhe, ja, u ēel kapaku plumbi dhe, ja, u duk njė grua qė rrinte nė efė! 8 Ai mė tha: “Kjo ėshtė vetė prapėsia!” E hodhi nė efė dhe nė grykė tė saj ia qiti kapakun e plumbit.

9 Unė i ēova sytė e mi e pashė dhe, ja, u dukėn dy gra! Nė krahėt e tyre frynte era e krahėt i kishin porsi skifteri. Ato e ngritėn efėn ndėrmjet qiellit e tokės. 10 Unė i thashė engjėllit qė fliste me mua: “Ku po e ēojnė efėn?” 11 Ai m’u pėrgjigj: “Po shkojnė t’i ndėrtojnė njė tempull nė Senaar. Kur ta kenė ndėrtuar do t’ia punojnė bazamentin nė tė cilėn do ta vendojnė.”

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Zakaria > Vegimi i gjashtė: libri qė fluturon