Kapitujt

Nehemia: 11. Popullzimi i Jerusalemit. Lista tė ndryshme

11

1 Atėherė krerėt e popullit e vendosėn banimin e vet nė Jerusalem, kurse pjesa tjetėr e popullit qiti short, kėshtu qė prej dhjetėve vetėm njė tė banonte nė Jerusalem, qytetin e shenjtė, kurse nėntė tė tjerėt tė banonin nė qytete tė tjera. 2 Populli i bekoi tė gjithė ata qė vullnetarisht shprehėn dėshirėn tė banonin nė Jerusalem.

3 Kėta janė krerėt e krahinės qė u vendosėn nė Jerusalem dhe nė qytetet e Judesė. Izraeli, priftėrinjtė, levitėt, tė dhuruarit dhe bijtė e shėrbetorėve tė Salomonit, banuan secili nė qytetin e vet, nė pronėn e vet.

Popullsia ēifute nė Jerusalem

4 Nė Jerusalem banuan bijtė e Judės e tė Beniaminit.

Nga bijtė e Judės:

Ataja, bir i Aziamit, birit tė Zaharisė, birit tė Amarit, birit tė Safatisė, birit tė Maleelit, nga bijtė e Faresit; 5 dhe Maasia biri i Baruk Kolhozė Hazi Adajė Jojarib Zaharisė sė Silonit. 6 Tė gjithė bijtė e Faresit, qė u vendosėn me banesė nė Jerusalem, katėrqind e gjashtėdhjetė e tetė burra tė rritur.

7 Kėta janė bijtė e Beniaminit:

Selumi, biri i Mosolam Joed Fadajė Kolajė Maasi Eteelit tė Isaisė 8 dhe vėllezėrit e tij, burra tė rritur nėntėqind e njėzet e tetė.

9 Joeli, biri i Zekriut, ishte qeveritari i tyre, kurse Juda, biri i Senuasė, i dyti nė krye tė qytetit.

10 Prej priftėrinjve:

Jedaja biri i Joarib 11 Serajė, Helci, Mosolam, Sadok, tė Merajotit tė Akitobit, kryesuesi i Shtėpisė sė Hyjit 12 dhe vėllezėrit e tij qė ishin tė ngarkuar me shėrbesė nė Tempull: tetėqind e njėzet e dy; edhe Adaja, biri i Jeroham Feleli, Amsi, Zakari, Feshurit tė Melkisė 13 dhe vėllezėrit e tij, zotė shtėpish: dyqind e dyzet e dy dhe Amasaji, biri i Azreel Ahazi Mosolomotit tė Emerit 14 dhe vėllezėrit e tij, shumė tė aftė: njėqind e njėzet e tetė. Nė krye tė tyre ishte Zabdieli, burrė fisnik.

15 Prej levitėve:

Semeja, biri i Hasub Ezrikam Hasabisė sė Buniut 16 dhe Sabataji e Jozabeli, nga prijėsit e levitėve, ishin nė krye tė tė gjitha punėve tė jashtme tė Shtėpisė sė Hyjit. 17 Matania, biri i Mikės, biri i Zebedeut, biri i Asafit, mjeshtri i korit, e fillonte lutjen. Bekbecia, i dyti ndėr vėllezer tė vet, dhe Abdai, biri i Samuajit, biri i Galalit, biri i Iditunit. 18 Tė gjithė levitėt qė banonin nė qytetin e shenjtė: dyqind e tetėdhjetė e katėr.

19 Derėtarėt:

Akubi, Telmoni dhe vėllezėrit e tyre qė i ruanin dyert: njėqind e shtatėdhjetė e dy.

Vėrejtje plotėsuese

20 Izraelitėt e tjerė, priftėrinjtė dhe levitėt banonin nė tė gjitha qytetet e Judės, secili nė pronėn e vet. 21 Tė dhuruarit banonin nė Ofel. Siha e Gasfa i kryesonin tė dhuruarit.

22 Kryetari i levitėve nė Jerusalem ishte Aciu, biri i Baniut, biri i Hasabisė, biri i Matanisė, biri i Mikės, nga bijtė e Asafit dhe ishin kėngėtarė pėr shėrbesėn e Shtėpisė sė Hyjit, 23 sepse ishte njė rregullore e mbretit lidhur me ta dhe njė rend i caktuar pėr kėngėtarė nė lidhje me shėrbesėn e tyre tė pėrditshme.

24 Petahia, biri i Mesezebelit, nga bijtė e Zarės, birit tė Judės, ishte i dėrguari i mbretit pėr tė gjitha punėt e popullit.

Popullsia ēifute nė krahinė

25 Kurse nė fshatrat dhe nė arat e tyre:

Disa bij tė Judės banonin nė Kariatarbe dhe nė pjesėt pėrkatėse tė tija, nė Dibon, nė Kabseel dhe nė katundet e tija, 26 nė Jesua, nė Moladė, Betfalet, 27 nė Hasersual, nė Bersabee dhe nė katundet e saja, 28 nė Siceleg e nė Mohonė dhe nė katundet e saja, 29 nė Remon, nė Saraa, nė Jerimuth, 30 nė Zanoa, Odolam dhe nė fshatrat e tyre, nė Lakis dhe nė arat e tija, nė Azekė dhe nė fshatrat e saja: banuan, nga Bersabeja deri nė luginėn Enom.

31 Bijtė e Beniaminit ngulėn nė Gabaa, nė Makmas, nė Haj, nė Betel dhe nė fshatrat e tij, 32 nė Anatot, nė Nob, Anani, 33 nė Asor, Ramė, Getaim, 34 nė Hadid, Seboim, nė Nebalat Lot 35 e nė Ono dhe nė luginėn e Mjeshtėrve.

36 Levitėt banonin njė pjesė nė Judė dhe njė tjetėr nė Beniamin.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Nehemia > Popullzimi i Jerusalemit. Lista tė ndrys...