Kapitujt

Nehemia: 5. Vėshtirėsitė shoqėrore nė kohėn e Nehemisė. Mbrojtja e administratės sė tij

5

1 Ankesė e madhe u ngrit aso kohe nga vegjėlia dhe gratė kundėr vėllezėrve tė tyre ēifutė. 2 Kishte nga ata qė thoshin: “I kemi dhėnė peng bijtė e bijat tona pėr drithėra e bukė qė tė mbetemi gjallė!” 3 Kishte tė tjerė qė thoshin: “Na duhet t’i lėmė peng arat, vreshtat dhe shtėpitė tona pėr tė marrė drithėra nė kohėn e urisė.” 4 Tjerė pastaj thoshin: “Huazuam para pėr t’ia paguar tatimet mbretit pėr arat dhe vreshtat tona. 5 Mishi ynė ėshtė si mishi i vėllezėrve tanė dhe si bijtė e tyre ashtu janė edhe bijtė tanė; por ne duhet t’i japim skllevėr bijtė dhe bijat tona, madje disa prej tyre janė skllavėruar dhe nuk kemi se me ēka t’i shpėrblejmė, sepse arat dhe vreshtat tona janė bėrė pronė e tjetėrkujt.”

6 U hidhėrova shumė kur e dėgjova ankesėn e tyre dhe kėto fjalė. 7 Pasi persiata mirė me mend, i prozhmova ashpėr bujarėt dhe krerėt, me fjalėt: “Ju po i ngarkuaki vėllezėrit tuaj dhe po u merrkeni kamata!” Dhe kundėr tyre thirra njė kuvend tė madh. 8 Dhe u thashė: “Ju e dini se ne, sipas mundėsive tona, i kemi kthyer nga skllavėria vėllezėrit tanė judenj, qė u qenė shitur paganėve! Vallė, a do t’i shitni ju vėllezėrit tuaj tani qė ne do t’i shpėrblejmė pėrsėri?” Heshtėn se nuk ditėn se si tė pėrgjigjen.

9 Atėherė vijova: “Kjo qė po bėni ju nuk ėshtė punė e mirė! Pse nuk ecni me frikėn e Hyjit tonė qė tė shpėtojmė nga talljet e paganėve, armiqve tanė? 10 Unė, vėllezėrit e mi dhe djelmoshat e mi, u dhamė para e drithėra hua shumė vetėve; nuk do t’ua kėrkojmė mė kėto. 11 Kthejuani sot arat e tyre, vreshtat, ullishtat dhe shtėpitė e tyre dhe faluani pėrqindjen e parave, tė grurit, tė verės e tė vajit qė ua keni caktuar.” 12 Ata pėrgjigjėn: “Do t’ua kthejmė dhe asgjė nuk do tė kėrkojmė prej tyre. Do tė bėjmė siē po thua ti!” Unė atėherė i thirra priftėrinjtė dhe i bėra tė pėrbetohen se do tė bėjnė siē u tha. 13 Pėr mė tepėr i shkunda shqekun e petkut tim dhe thashė: “Kėshtu e shkundtė Hyji nga shtėpia e vete dhe nga prona e tij, secilin prej jush qė s’do ta mbajė kėtė premtim! Kėshtu u shkundtė e gjė mos i mbettė!” Mbarė populli bėrtiti: “Amen!” dhe i dha lavdi Hyjit. Populli e mbajti fjalėn e dhėnė.

14 Dhe, prej ditės kur mbreti mė urdhėroi tė jem qeveritar i tokės sė Judės, nga viti njėzetė e deri nė vitin tridhjetedytė tė mbretėrimit tė Artakserksit, pėr dymbėdhjetė vjet, pra, as unė as vėllezėrit e mi nuk e hėngrėm bukėn e paraparė pėr qeveritarin. 15 Por qeveritarėt e mėparshėm, qė kishin qenė para meje, e kishin rėnduar popullin dhe marrė prej tyre ēdo ditė nga dyzet sikla tė argjendit pėr bukė. Kėshtu edhe nėpunėsit e tyre e kishin shtypur popullin. Unė nuk veprova kėshtu sepse e droja Hyjin. 16 Madje as nuk iu ndava rindėrtimit tė mureve e s’bleva asnjė copė tokė. Tė gjithė djelmoshat e mi kanė qenė pėrherė aty, nė punė vazhdimisht.

17 Nė tryezėn time kanė ngrėnė judenj e bujarė, njėqind e dyzet burra si edhe tė tjerėt qė vinin tek ne prej kombeve qė ishin pėrreth nesh. 18 Pėrgatitej ēdo ditė me shpenzimet e mia njė ka, gjashtė desh tė zgjedhur, pa numėruar shpendėt, dhe ēdo tė dhjetėn ditė sillej verė e shumtė pėr tė gjithė. Pėr mė tepėr kurrė nuk i kėrkova tė ardhurat qė mė takonin si qeveritar, sepse populli edhe ashtu ishte tepėr i rėnduar.

19 O Hyji im, kujtohu, pėr tė mirėn time, pėr gjithēka qė kam bėrė pėr tė mirėn e kėtij populli!

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Nehemia > Vėshtirėsitė shoqėrore nė kohėn e Nehemi...