Kapitujt

Nehemia: 10. Zotimet me shkrim tė bashkėsisė

10

1 “Pėr shkak tė tė gjitha kėtyre, ne po e lidhim besėn dhe po e shėnojmė mė shkrim. E shėnojnė prijėsit tanė, levitėt tanė dhe priftėrinjtė tanė.”

2 Nėnshkruesit qenė:

Qeveritari Nehemia, biri i Hakelajit, e Sedecia, 3 Saraja, Azaria, Jeremia, 4 Feshuri, Amaria, Melkia, 5 Hatusi, Sebenia, Meluhi, 6 Haremi, Merimuthi, Obdia, 7 Danieli, Gentoni, Baruku, 8 Mosolami, Abia, Miamini, 9 Maazia, Belgaji, Semeja. Kėta ishin priftėrinj.

10 Kurse levitė ishin:

Jozuehu, biri i Azanisė, Benuji nga bijtė e Henadadit, Kadmiheli 11 dhe vėllezėrit e tyre Sebania, Hodia, Celita, Falaja, Hanani, 12 Mika, Rohobi, Hasebia, 13 Zakuri, Serebia, Sabania, 14 Hodia, Baniu e Baninuji.

15 Krerė tė popullit:

Farosi, Fahatmoabi, Elami, Zetuji, Baniu, 16 Buniu, Azgadi, Bebaji, 17 Adonia, Beguaji, Adini, 18 Ateri, Hezecia, Auri, 19 Hodia, Hasumi, Besaji, 20 Harefi, Anatoti, Nebaji, 21 Megfia, Mosolami, Haziri, 22 Mesizabeli, Sadoku, Jeduaji, 23 Feltia, Hanani, Anaja, 24 Oseehi, Hanania, Hasubi, 25 Alohesi, Faleja, Sobeku, 26 Rehumi, Hasabai, Naasia, 27 Ekaja, Hanani, Anani, 28 Meluku, Harimi, Baanai.

29 ... po ashtu edhe tė tjerėt nga populli, priftėrinj, levitė, derėtarė, kėngėtarė, tė dhuruar e tė gjithė qė u ndanė nga popujt e dheut pėr t’iu mbėshtetur Ligjit tė Hyjit, gratė e tyre, bijtė e bijat e tyre, tė gjithė qė ia kanė arritur dritės sė arsyes, 30 u bashkuan me vėllezėrit e me bujarėt e vet dhe u zotuan me pėrbetim se do tė ecin nė Ligjin e Hyjit, qė e ka dhėnė me anė tė Moisiut shėrbėtorit tė Hyjit, se do t’i zbatojnė e do t’i mbajnė tė gjitha urdhėrimet e Zotit, Hyjit tonė, rregulloret dhe ligjet e tija.

31 Veēanėrisht: nuk do t’ua japim mė popujve tė tjerė bijat tona, dhe bijat e tyre nuk do t’i marrim pėr bijtė tanė.

32 Nė qoftė se popujt tjėrė do tė sjellin pėr tė shitur drithėra ose ushqime tjera ditėn e shtunė, ne nuk do t’ua blejmė as tė shtunėn e as nė ditėt tjera tė shenjtėruara.

Ēdo tė shtatin vit do ta lėmė tokėn tė pushojė dhe do t’i falim borxhet.

33 Po ia vėmė vetes detyrė qė ēdo vit ta japim tė tretėn pjesė tė siklit pėr shėrbesėn e Shtėpisė sė Hyjit tonė: 34 pėr bukėt e kushtimit, pėr flitė kushtimore tė vazhdueshme, pėr flinė e shkrumbimit tė pėrhershėm tė tė shtunave, tė hėnės sė re, tė kremteve dhe tė ditėve tė shenjtė‑ ruara, pėr flinė pėr mėkat, qė tė shpėrblehen pėr Izraelin, si dhe pėr ēdo shėrbim qė duhet tė bėhet nė Shtėpinė e Hyjit tonė.

35 Ne priftėrinjtė, levitėt e populli, qitėm short dhe e rregulluam ēėshtjen e druve: duhet tė sillen nė Shtėpinė e Hyjit tonė nga ēdo familje me rend, nė kohė tė caktuar, vit pėr vit, qė tė digjen mbi lterin e Zotit, Hyjit tonė, siē shkruan nė Ligj. 36 Vendosėm se do t’i sjellim nė Shtėpinė e Zotit frytet e para tė tokės sonė dhe frutat e para tė ēdo peme vit pėr vit. 37 Po ashtu edhe fėmijėt tanė tė parėlindur dhe bagėtitė tona, siē shkruan nė Ligj: tė parėlindurit e bagėtive tė mėdha e tė bagėtive tė imėta le t’u ēohen nė Shtėpinė e Hyjit tonė priftėrinjve qė shėrbesojnė nė Shtėpinė e Hyjit tonė. 38 Gjithashtu detyrohemi t’ua ēojmė priftėrinjve nė qilarėt e Shtėpisė sė Hyjit frytet e para ushqimore dhe tė njomjeve tona, frutat e ēdo peme frutore, tė tė vjelave e tė vajit, ndėrsa tė dhjetėn e prodhimeve tė tokės levitėve. Vetė levitėt duhet ta mbledhin tė dhjetėn nga ēdo vend qė merret me bujqėsi.

39 Por duhet tė jetė njė prift nga bijtė e Aronit me levitėt kur mblidhen tė dhjetat dhe levitėt duhet ta japin tė dhjetėn e tė dhjetave nė Shtėpinė e Hyjit tonė nė qilarėt e thesarit. 40 Bijtė e Izraelit dhe levitėt, e kanė pėr detyrė t’i ēojnė nė qilar frytet e para tė grurit, tė verės e tė vajit. Aty gjenden orenditė e Shenjtėrores, priftėrinjtė nė shėrbesė, derėtarėt dhe kėngėtarėt.

Mė s’do ta lėmė pas dore Shtėpinė e Hyjit tonė.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Nehemia > Zotimet me shkrim tė bashkėsisė