Kapitujt

Nehemia: 8. Lindja e judaizmit: Esdra e lexon Ligjin. Festa e Tendave

8

1 Kur arriti muaji i shtatė, izraelitėt ishin vendosur nė qytetet e veta.

Atėherė u bashkua mbarė populli si njė njeri i vetėm nė sheshin qė ėshtė para derės sė Ujėrave dhe i thanė skribit Esdra ta sjellė librin e Ligjit tė Moisiut, qė Zoti ia kishte dhuruar Izraelit. 2 Atėherė prifti Esdra e solli Ligjin para tubimit qė e pėrbėnin burra, gra dhe tė gjithė ata qė janė tė aftė tė kuptojnė. Ishte dita e parė e muajit tė shtatė. 3 Nė sheshin qė ėshtė para derės sė Ujėrave, filloi ta lėxonte librin prej agimit deri nė mesditė, pėrpara burrave, grave dhe tė gjithė atyre qė ia kishin arritur dritės sė arsyes. I tėrė populli e dėgjonte me kujdes librin e Ligjit.

4 Skribi Esdra qėndronte mbi njė kuvendore tė drunjtė qė e kishin punuar pėr kėtė qėllim. Pranė tij qėndronin: nė tė djathtė tė tij Matatia, Semeja, Ania, Uria, Helcia e Maasia, kurse nė tė majtė ishin Fadaja, Misaeli, Melkia, Hasumi, Hasbadana, Zakaria e Mosolami. 5 Esdra e hapi Librin para syve tė terė popullit ‑ sepse qėndronte pak mė lart se populli ‑ dhe, kur e hapi librin, u ngrit nė kėmbė i tėrė populli. 6 Atėherė Esdra e bekoi Zotin, Hyjin e madh; ndėrsa i tėrė populli me duar lart, u pėrgjigj: “Amen, amen!” pastaj u pėrkulėn dhe e adhuruan Hyjin me fytyrėn e ulur deri nė tokė.

7Levitėt Jezuai, Baniu, Serebia, Jamini, Akubi, Septaji, Hodia, Maasia, Celita, Azaria, Jozabedi, Hanani dhe Falaja, ia shpjegonin popullit Ligjin, ndėrsa populli qėndronte nė vendin e vet. 8 Dhe Librin e Ligjit tė Hyjit e lėxonin pjesė pjesė dhe ia shpjegonin kuptimin qė populli ta kuptonte mirė atė qė lexohej.

9 Atėherė qeveritari Nehemi, prifti dhe skribi Esdra si dhe levitėt qė e mėsonin popullin, iu drejtuan mbarė popullit: “Kjo ėshtė ditė qė i kushtohet Zotit, Hyjit tonė! Mos jini tė trishtuar as mos qani!” Sepse mbarė populli qante duke dėgjuar fjalėt e Ligjit. 10 Atėherė Nehemia shtoi: “Shkoni e hani mish tė majmė dhe pini pije tė ėmbla e jepnu pjesė edhe atyre qė nuk kanė bėrė gati gjė pėr vete, sepse ėshtė ditė e shenjtė e Zotit tonė! Dhe mos u trishtoni, sepse gėzimi i Zotit ėshtė fuqia juaj.” 11 Levitėt e qetėsonin mbarė popullin dhe thoshin: “Pushoni, sepse ėshtė ditė e shenjtė e Zotit e s’bėn tė trishtoheni!” 12 Mbarė populli shkoi tė hante, tė pinte e t’u ēonte pjesė atyre qė s’kishin, e tė kremtonte, sepse i kishin kuptuar fjalėt qė ua kishin shtjelluar.

13 Ditėn e dytė u mblodhėn te skribi Esdėr zotėt e shtėpive tė mbarė popullit, priftėrinjtė dhe levitėt, pėr t’i shqyrtuar fjalėt e Ligjit. 14 Nė Ligj e gjetėn tė shkruar se Zoti e ka dhėnė me anė tė Moisiut qė bijtė e Izraelit gjatė festės tė tė shtatit muaj, duhet tė banojnė nėn tenda.

15 Sa e dėgjuan kėtė, e shpallėn dhe e pėrhapėn nė tė gjitha qytetet e veta dhe nė Jerusalem: “Dilni nė mal e sillni gema ulliri, degėza ulliri tė egėr, mėrsine, degė myrtash dhe palmash si dhe degė drujsh tjerė gjethorė pėr tė ndėrtuar tana siē ėshtė e shkruar.”

16 Populli doli, i solli dhe i ndėrtuan tanat, secili nė pullazin e vet, nė oborret e veta, nė oborret e Shtėpisė sė Hyjit, nė sheshin e derės sė Ujėrave dhe nė sheshin e derės sė Efraimit. 17 Mbarė, pra, bashkėsia e atyre qė u riatdhesuan nga shpėrngulja, i punuan tanat dhe banuan nė to. Prej kohės sė Jozuehut, birit tė Nunit, izraelitėt nuk e kishin bėrė kėtė gjė prandaj u bė gėzim shumė i madh.

18 Esdra e lexonte Librin e Ligjit tė Hyjit ēdo ditė, nga dita e parė e deri nė tė sprasmen. U kremtua shtatė ditė me radhė ndėrsa ditėn e tetė u bė tubimi, si ėshtė pėrcaktuar.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Nehemia > Lindja e judaizmit: Esdra e lexon Ligjin...