Kapitujt

Zbulesa: 18. Rėnia e Babilonisė

18

1 Pastaj thashė: njė tjetėr engjėll po zbiste nga qielli dhe kishte pushtet tė madh dhe mbarė toka shndriti prej shkėlqimit tė tij.

2 Ai bėrtiti me njė zė tė fortė: »Ra, ra Babilonia e madhe! U bė banesė e djajve, strofull shpirtrash tė ndytė, i tė gjithė shpendėve tė ndytė e tė urrejtur, 3 sepse me verėn e hidhėrimit tė fėlligėshtisė sė saj u dehėn popujt mbarė, me tė bėnė fėlligėshti mbarė mbretėrit e tokės dhe prej luksit tė pamasė tė saj u pasuruan tregtarėt e botės«.

4 Dėgjova edhe njė tjetėr zė nga qielli, qė thoshte: »Dilni prej saj, populli im qė tė mos bėheni pjesėtarė nė mėkatet e saj, tė mos ju gjejnė tė kėqijat e saj!

5 Sepse, mėkatet e saj arritėn deri nė qiell dhe Hyjit i ranė nė mend padrejtėsitė e saj.

6 Hakmerruni dhe gjė mos i lini mangut, shpaguajani dyfish sipas veprave tė saj, nė gotėn qė ajo ju ndikonte - dyfish ndikoni!

7 Sa ajo u mbulua me lumturi dhe luks, aq kthejani ju me mundime e me dhimbje! Sepse ajo thoshte nė zemrėn e vet: ‘Rri nė fron si mbretėreshė dhe askurrė s’do tė mbetem e vejė, kurrė nuk do tė sprovoj ē’ėshtė vuajtja!’

8 Prandaj nė tė njėjtėn ditė do tė vijnė mbi tė plagėt: vdekja, e vaji, e zia e bukės, dhe krejtėsisht do tė digjet nė zjarr. Sepse i fuqishėm ėshtė Zoti, Hyji, Gjykatėsi i saj!

9 Mbi tė do tė qajnė dhe do tė vajtojnė mbretėrit e dheut qė me tė bėnė fėlligėshti dhe jetuan nė qejfe, kur do ta shohin tymin e zjarrit tė saj.

10 Duke ndenjur larg nga frika e vuajtjeve tė saj do tė qajnė: »Vaj, vaj qyteti i madh! Babiloni, qytet i fortė! Tė doli mjaft njė ēast pėr tė tė gjetur dėnimi!«

11 Po edhe tregtarėt e dheut e qajnė dhe e vajtojnė, sepse akush mė nuk ua blen tregtinė: 12 as ar, as argjend, as xhevahirė, as perla, as pupur, as mėndafsh, as kadife, as dru erėndshėm, as enė elefanti, as kurrfarė ene druri tė ēmueshėm, bronzi, hekuri, apo mermeri; 13 as cinamom, as balsam, as erėra tė mira, as mirrnė, as kem, as verė as vaj, as miell tė bardhė, as grurė; as lopė as dele, as kuaj as qerre, as robėr, as shpirt njeriu tė gjallė!

14 Po edhe pemėt qė i dėshironte shpirti yt, ikėn prej teje, ēdo stoli dhe madhėshti humbi pėr ty! Jo, askurrė mė nuk do tė gjendet!

15 Tregtarėt qė me kėto tregtonin e ajo i pasuroi, larg do tė rrinė nga frika e mundimeve tė saj duke qarė e duke vajtuar 16 e do tė thonė: »Vaj, vaj! Qyteti i madh, i veshur me li, me purpur me kadife, i stolisur me gur tė paēmueshėm dhe me margaritarė!«

17 Sa shpejt mbaroi gjithė kjo pasuri! Po edhe ēdo timonier, tė gjithė ata qė lundrojnė afėr brigjeve, ēdo detar dhe kush punon nė lundrim, qėndrojnė larg 18 dhe bėrtasin duke parė tymin e zjarrit tė saj: »Cili qytet ishte i ngjashėm me qytetin e madh?«

19 Dhe hodhėn pluhur mbi kokė tė vet e bėrtisnin duke qarė dhe duke vajtuar: »Vaj, vaj pėr qytetin e madh! Pasuria e tij pasuroi tė gjithė ata qė kishin anije deti, dhe ja - pėrnjėherė u shkatėrrua!«

20 Gėzo, o qiell, pėr rrėnimin e tij, edhe ju tė gjithė shenjtėrit, apostujt dhe profetėt, sepse Hyji, duke e dėnuar atė, juve ju dha drejtėsi.

21 Atėherė njė engjėll i fuqishėm mori njė gur tė madh, si gur mulliri, dhe e flaku nė det duke thėnė: »Kėshtu do tė flaket poshtė rrėmbyeshėm Babilonia, qyteti i madh dhe askurrė mė nuk do tė gjendet!

22 Kėngė harpistėsh e muzikantėsh, fyelltarėsh dhe trumbetarėsh mė nė ty s’do tė dėgjohet!

Kurrfarė mjeshtri tė ēdo mjeshtrie nė ty mė kurrė jo nuk do tė gjendet! Ushtimė mokre nė ty mė s’do tė dėgjohet!

23 As dritė pishe nė ty, jo, nuk do tė shihet! Jo zė dhėndri as zė nuseje tė re kurrė nė ty mė s’do tė dėgjohet. Sepse tregtarėt e tu ishin princat e botės, sepse shortitė e tua gėnjyen mbarė kombet, 24 nė ty u gjet gjaku i profetėve dhe i shenjtėrve dhe i tė gjithė atyre qė mbi tokė u prenė!«

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > Zbulesa > Rėnia e Babilonisė