Kapitujt

Zbulesa: 10. Engjėlli me librin e vocėrr

10

1 Pashė edhe njė engjėll tjetėr tė fortė qė zbriste nga qielli, i mbėshtjellė nė re, nė kokė kishte ylberin, fytyrėn e kishte si dielli, kurse kėmbėt porsi shtylla zjarri.

2 Nė dorė mbante njė librec libėrth tė hapur. Kėmbėn e djathtė e vuri nė det e tė majtėn nė tokė, 3 dhe bėrtiti me zė tė lartė, ashtu si ulėrin luani. Kur bėrtiti, ushtuan shtatė bubullimat me gjėmėt e veta.

4 Pasi shtatė bubullimat i dhanė zėrat e vet, desha tė shkruaj, por dėgjova njė zė nga qielli qė thoshte: » Mbaje nė fshehtėsi ē’thanė shtatė bubullimat! Mos shkruaj!«

5 Kurse ai, engjėlli qė pashė se qėndroi nė det e nė tokė, e lartėsoi tė djathtėn e vet drejt qiellit 6 dhe u pėrbetua me Atė qė jeton nė shekuj tė shekujve, qė ka krijuar qiellin dhe gjithēka gjendet nė tė, tokėn dhe gjithēka gjendet nė tė, detin dhe gjithēka gjendet nė tė: »Mė s’do tė ketė kohė, 7 por - nė ditėt, kur tė dėgjohet i shtati engjėll, kur tė trumbetojė - do tė marrė fund misteri i Hyjit, sikurse Ai vetė ua shpalli shėrbėtorėve tė vet profetėve«.

8 Zėri qė dėgjova nga qielli, foli rishtas me mua e tha: »Shko e merre librin e hapur prej dorės sė engjėllit qė qėndron mbi det dhe mbi tokė«.

9 U afrova dhe e luta engjėllin tė ma japė libėrthin.

Ai mė tha: »Merre dhe haje! Barkun do tė ta hidhėrojė, por nė gojėn tėnde do tė jetė i ėmbėl si mjalti«.

10 E mora libėrthin nga dora e engjėllit dhe e hėngra: nė gojėn time ishte i ėmbėl si mjalti, por, pasi e hėngra, m’u hidhėrua barku.

11 Atėherė mė qe thėnė: »Tė duhet pėrsėri tė profetizosh mbi shumė popuj, kombe, gjuhė dhe mbretėr!«

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > Zbulesa > Engjėlli me librin e vocėrr