Kapitujt

2 e Selanikasve: 1. Gjyqi nė Ardhjen e Krishtit

1

1 Pali, Silvani dhe Timoteu:

Kishės sė selanikasve qė ėshtė nė Hyjin, Atin tonė, dhe nė Jezu Krishtin, Zot.

2 Paēi hir e paqe prej Hyjit Atė dhe prej Jezu Krishtit Zot!

Gjyqi nė Ardhjen e Krishtit

3 Vėllezėr, gjithmonė na duhet ta falėnderojmė Hyjin pėr ju, siē ėshtė e drejtė, sepse jashtėzakonisht rritet feja juaj dhe shtohet dashuria e secilit prej jush kundrejt njėri‑tjetrit, 4 aq sa ne mburremi me ju nė tė gjitha kishat e Hyjit pėr arsye tė qėndresės dhe tė fesė suaj ndėr tė gjitha salvimet dhe vėshtirėsitė qė ju me duresė i mbartni. 5 Ato janė shenja e gjyqit tė drejtė tė Hyjit dhe kanė pėr qėllim t’ju bėjnė tė denjė pėr Mbretėrinė e Hyjit, pėr tė cilėn edhe pėsoni. 6 E njėmend ėshtė e drejtė qė Hyji ė japė mundim atyre qė ju salvojnė, 7 kurse juve, tė salvuarve, t’ju dhurojė bashkė me ne pushimin nė Ditėn e Zbulesės sė Zotit Jezus, kur tė vijė prej qiellit bashkė me engjėjt e pushtetit tė vet 8 me zjarr tė ndezur flakė dhe tė hakmerret mbi ata qė nuk duan ta njohin Hyjin dhe mbi ata qė nuk duan ta dėgjojnė Ungjillin e Jezusit, Zotit tonė. 9 Tė tillėt do tė ndėshkohen me dėnimin e pasosur larg nga fytyra e Zotit dhe nga lavdia e madhėrisė sė tij, 10 atėherė, kur tė vijė ‑ atė Ditė ‑ pėr tė qenė lavdėruar nė shenjtėrit e vet dhe pėr ė dėftuar i mrekullueshėm nė tė gjithė ata qė kanė besuar: tashti ju i besuat dėshmisė sonė.

11 Prandaj edhe lutemi pėrherė pėr ju qė Hyji ynė t’ju bėjė tė denjė pėr thirrjen e vet dhe me fuqinė e vet t’ju bėjė tė aftė tė kryeni ēdo tė mirė qė dėshironi dhe fenė tuaj ta bėjė vepruese. 12 Kėshtu Emri i Jezusit, Zotit tonė, do tė madhėrohet nė ju po edhe ju nė Tė nė saje tė hirit tė Hyjit tonė dhe tė Jezu Krishtit Zot.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > 2 e Selanikasve > Gjyqi nė Ardhjen e Krishtit