Kapitujt

Veprat e Apostujve: 1. Premtimi i Shpirtit Shenjt

1

1 Nė librin e parė, o Teofil, fola pėr gjithēka qė Jezusi bėri dhe mėsoi qė prejfillimit 2 e deri nė ditėn kur u ngrit nė qiell, pasi u dha porositė apostujve, tė cilėt i pati zgjedhur nėpėrmjet Shpirtit Shenjt.

3 Ai, pas mundimit tė vet, me shumė prova ua vėrtetoi apostujve se ishte i gjallė duke u shfaqur pėr dyzet ditė para tyre dhe duke u folur pėr Mbretėrinė e Hyjit.

4 Dhe, njėherė, ndėrsa po hante bukė bashkė me ta, u urdhėroi tė mos e lėnė Jerusalemin, por ta presin Premtimin e Atit: “Atė qė dėgjuat prej meje: 5 Gjoni ka pagėzuar me ujė, ndėrsa ju, pas pak ditėsh, do tė pagėzoheni me Shpirtin Shenjt.”

Tė shėlbuarit – ngjitja nė qiell

6 Tani, ata qė ndodhėn bashkė me tė, e pyetėn: “Zotėri, a thua do ta ripėrtėrish nė kėtė kohė mbretėrinė e Izraelit?” 7 Ai iu pėrgjigj: “Nuk ėshtė puna juaj ta njihni kohėn dhe momentin qė Ati ia ka pėrcaktuar pushtetit tė vet. 8 Por ju do tė merrni fuqinė e Shpirtit Shenjt, i cili do tė zbresė nė ju dhe ju do tė bėheni dėshmitarėt e mi nė Jerusalem, nė mbarė Judenė, nė Samari, madje dhe deri nė skajin e botės.”

9 Dhe, kur i tha kėto fjalė, ndėr sy tė tyre, u ngjit nė qiell dhe njė re menjėherė ua zuri para syve tė tyre. 10 Dhe, ndėrsa ata me ngulm shikonin se si ai ngritej nė qiell, ia behėn dy njerėz tė veshur me petka tė bardha, zunė vend para tyre 11 dhe u thanė: “O burra galileas, pse rrini kėshtu duke shikuar kah qielli? Ky Jezus, qė prej jush u ngrit nė qiell, do tė kthehet pikėrisht kėshtu, si e patė se shkoi nė qiell!”

Zgjedhja e pasardhėsit tė Judės

12 Pastaj nga mali i Ullinjve u kthyen nė Jerusalem. Ky mal ėshtė afėr Jerusalemit aq sa guxohet tė ecet tė shtunėn. 13 Dhe, pasi hynė nė qytet, u ngjitėn nė dhomėn e sipėrme, ku zakonisht banonin. Ishin Pjetri, Gjoni, Jakobi, Andreu, Filipi, Toma, Bartolomeu, Mateu, Jakobi i Alfeut, Simoni Zelltar dhe Juda i Jakobit. 14 Tė gjithė kėta ishin tė pėrqendruar prore sė bashku nė lutje me disa gra, me Marinė, Nėnėn e Jezusit, dhe me vėllezėrit e tij.

15 Po nė ato ditė, u ngrit Pjetri nė mes tė vėllezėrve ‑ ishin mbledhur afėrsisht njėqind e njėzet vetė ‑ dhe tha:

16 “Vėllezėr, ėshtė dashur tė plotėsohet Shkrimi i shenjtė tė cilin me gojė tė Davidit e parafoli Shpirti Shenjt pėr Judėn, i cili u bė prijėsi i atyre qė e kapėn Jezusin. 17 Ai ishte vėrtet nga numri ynė dhe kishte pjesė nė kėtė shėrbesė. 18 Porse ai, me paratė qė i paguan pėr krimin e tij, bleu njė arė, pastaj theu qafėn, plasi pėrmes e iu derdhėn tė gjitha zorrėt. 19 Kjo gjė u dit prej banorėve tė Jerusalemit sa qė kėtė arė e quajtėn nė gjuhėn e tyre ‘Hakeldama’ d. m. th. ‘Ara e Gjakut.’

20 Dhe njėmend, nė librin e Psalmeve shkruan:

‘Shtėpia e tij mbettė e shkretė,

askush nė tė mos banoftė!’

dhe:

‘Parėsinė e tij dikush tjetėr e trashėgoftė!’

21 Duhet, pra, qė njėri prej kėtyre njerėzve, tė cilėt qenė me ne gjatė tėrė kohės qė Zotėria Jezus jetoi nė mesin tonė, ‑ 22 duke filluar prej pagėzimit tė Gjonit e deri atė ditė kur prej nesh u ngrit nė qiell ‑ tė bėhet bashkė me ne dėshmitari i ngjalljes sė tij.”

23 Dhe paraqitėn dy: Jozefin qė quhet Barsabė me mbiemėr Just dhe Matinė: 24 Atėherė u lutėn:

“Ti, o Zot, qė njeh zemrat e tė gjithė njerėzve, trego cilin prej kėtyre tė dyve e ke zgjedhur 25 pėr tė marrė vendin e kėsaj shėrbese apostolike, prej tė cilės u tėrhoq Juda pėr tė shkuar nė vendin e vet.”

26 Atėherė hodhėn short e shorti i ra Matisė, e kėshtu u radhit nė numrin e tė Njėmbėdhjetė apostujve.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > Veprat e Apostujve > Premtimi i Shpirtit Shenjt