Kapitujt

Mateu: 1. Breznitė e Jezu Krishtit si njeri

1

1 Breznitė e Jezu Krishtit, tė birit tė Davidit,

tė birit tė Abrahamit.

2 Abrahamit i lindi Izaku.

Izakut i lindi Jakobi.

Jakobit i lindi Juda dhe vėllezėrit e tij.

3 Judės i lindi prej Tamarės Faresi dhe Zara.

Faresit i lindi Esromi.

Esromit i lindi Arami.

4 Aramit i lindi Aminadabi.

Aminadabit i lindi Naasoni.

Naasonit i lindi Salmoni.

5 Salmonit i lindi prej Rahabės Boozi.

Boozit i lindi prej Rutės Jobedi.

Jobedit i lindi Jeseu.

6 Jeseut i lindi Davidi mbret.

Davidit i lindi prej ish‑gruas sė Urisė Salomoni.

7 Salomonit i lindi Roboami.

Roboamit i lindi Abiai.

Abiait i lindi Asafi.

8 Asafit i lindi Jozafati.

Jozafatit i lindi Jorami.

Joramit i lindi Ozia.

9 Ozisė i lindi Joatami.

Joatamit i lindi Akazi.

Akazit i lindi Ezekia.

10 Ezekisė i lindi Manaseu.

Manaseut i lindi Amosi.

Amosit i lindi Jozia.

11 Jozisė i lindi Jehonia dhe vėllezėrit e tij nė kohėn e shpėrnguljes nė Babiloni.

12 Pas shpėrnguljes nė Babiloni,

Jehonisė i lindi Salatieli.

Salatielit i lindi Zorobabeli.

13 Zorobabelit i lindi Abiudi.

Abiudit i lindi Eliakimi.

Eliakimit i lindi Azori.

14 Azorit i lindi Sadoku.

Sadokut i lindi Akimi.

Akimit i lindi Eliudi.

15 Eliudit i lindi Eleazari.

Eleazarit i lindi Matani.

Matanit i lindi Jakobi.

16 Jakobit i lindi Jozefi, fati i Marisė,

prej sė cilės lindi Jezusi qė quhet Krisht.

17 Gjithsej, pra, katėrmbėdhjetė brezni prej Abrahamit deri te Davidi; prej Davidit deri nė shpėrnguljen nė Babiloni katėrmbėdhjetė brezni; e prej shpėrnguljes nė Babiloni deri te Krishti katėrmbėdhjetė brezni.

Lindja e Jezu Krishtit

(Lk 2, 1 ‑ 7)

18 Lindja e Jezu Krishtit ndodhi kėshtu:

Maria, nėna e tij, pasi u fejua me Jozefin, para se tė banonin sė bashku, u gjend shtatzėnė pėr virtyt tė Shpirtit Shenjt.

19 Tashti Jozefi, i fejuari i saj, pasi ishte njeri i drejtė e nuk donte ta ēnderonte botėrisht, mendoi ta linte fshehtazi. 20 Posa nė mendjen e vet vendosi tė bėjė kėshtu, ja, iu duk nė ėndėrr engjėlli i Zotit dhe i tha: “Jozef, biri i Davidit, mos ki frikė ta marrėsh Marinė, tė fejuarėn tėnde, sepse foshnja qė ėshtė zėnė nė tė, u zu pėr virtyt tė Shpirtit Shenjt. 21 Ajo do tė lindė djalė e ti ngjitja emrin Jezus, sepse Ai do ta shėlbojė popullin e vet prej mėkateve tė tij.” 22 E gjithė kjo ndodhi qė tė shkonte nė vend fjala e Zotit e thėnė nėpėrmjet profetit:

23 “Ja, Virgjėra do tė mbesė shtatzėnė e do tė lindė njė djalė,

tė cilit do t’ia ngjesin emrin Emanuel ‑

qė do tė thotė: Hyji me ne!”

24 Jozefi, si u zgjua nga gjumi, bėri siē i urdhėroi engjėlli i Zotit: e mori nė shtėpi tė fejuarėn e vet. 25 E, pa pasur marrėdhėnie martesore me tė, ajo lindi djalin, tė cilit ia ngjiti emrin Jezus.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > Mateu > Breznitė e Jezu Krishtit si njeri